Zahraničné hviezdy a hviezdičky z Ceny Slovenska v Piešťanoch dnes…

Richard Karnok 7

PLUS FOTOGALÉRIA – Medzinárodné preteky Cena Slovenska v Piešťanoch boli veľmi prestížnym podujatím. Históriu týchto krásnych pretekov a veci takpovediac priamo z kuchyne nádherne zmapoval vo svojej knihe Motoristické Piešťany pán Július Mendl, za čo mu patri moje veľké poďakovanie. Dlhoročný činovník a tajomník CS má na svedomí aj webstránku, ktorá zachytáva toto podujatie, o čom ste boli prednedávnom informovaní aj na tomto portáli a my tak môžeme stále spomínať na krásne časy z tohto obdobia.

Fenomén vtedajšej doby sprevádzal aj moje detstvo a doslova o ulicu a humno ďalej sa rodila láska k motoristickému športu. Každý rok som sa ako poctivý školák tesil na prázdniny, tie však znamenali jediné. Víkend plný vône ricínového oleja vanúceho sa po neďalekom letisku. Hrozba rodičov, ak sa nebudeš učiť a nebudú dobre známky v škole, tak nepôjdeme na preteky, fungovala veľmi dobre. V časoch, kedy neexistoval internet, nebola možnosť pre bežného človeka získať nejaké podrobnosti pred blížiacim sa sviatkom motorizmu, maximálne tak strohé informácie kto k nám zavíta napr. z novín Trnavský Hlas atď.

Štratové pole bolo prevažne vždy plné kvalitných jazdcov. Samozrejme, nechýbala azda celá československá špička a zahraničné hviezdy a hviezdičky. A že to boli aj hviezdy prvej veľkosti, dokonca majstri sveta. Komu za to môžeme vďačiť a ďalšie pikošky, to všetko nájdete v spomínanej knihe.

Ja by som sa s Vami ale rád podelil o zážitky a hlavne fotografie niektorých z hviezd Ceny Slovenska, tak ako vyzerajú v súčasnosti, respektíve v ostatných pár rokoch. Napriek tomu, že už vyzerajú inak väčšine pribudli aj nejaké kilogramy, mnohí z nich sú stále aktívni vo svojej pretekárskej činnosti.

S niektorými sme samozrejme v kontakte vďaka novodobým sociálnym sieťam, iných vídame občas alebo aj častejšie aj na podujatiach u nás, po niektorých akoby sa zľahla zem… Postupne prišli prvé fotografie, podpisy z depa, spred hotelov ci parkovísk. V ostatných rokoch som pri svojich potulkách navštívil podujatia v Rakúsku, Nemecku, Taliansku či samozrejme v Čechách a na Slovensku, a pri stretnutí s týmito legendami sa mi splnil nejeden detský sen a vykúzlil úsmev na tvári. A často nielen mne, ale aj jazdcom samotným. Nedelím preteky v Piešťanoch podľa názvu podujatia atď., to by som si nedovolil a ani to teraz nie je dôležité, možno snáď v tomto prípade z môjho pohľadu, jednoducho koho som mal to šťastie vidieť live a o kom som iba počul z histórie.

Rakúšania a Taliani boli častými hosťami v kúpeľnom meste a nejedenkrát hrali prvé husle. Kto by si nepamätal na súboje trojnásobného majstra sveta Pier Paolo Bianchiho s naším Petrom Balážom, či ďalšieho majstra sveta Eugenia Lazzariniho. Majster Európy z Talianska Stefano Caracchi nás asi všetkých prekvapil svojim víťazstvom v 250tkach v roku 1989 a veľmi obľúbený bol a dodnes je lámač ženských sŕdc Dario Marchetti, dnes uznávaný inštruktor Ducati Riding Experience. Dario vie pekne po slovensky a pri tohtoročnom stretnutí pri 200 míľ v legendárnej Imole sa mi zdôveril, že sa mu Piešťany veľmi páčili. A samozrejme aj naše dievčatá… Majster Europy talian Pierluigi Aldrovandi ešte minulý rok pracoval a šróboval pre krajana Riccarda Russa štartujúceho vo FIM STK 1000 v rámci WSBK.

Nádherné súboje zvádzali tradične v 250tkach Rakúšania Siegfried Minich a Andy Preining.
Sigi Minich má na svojom konte okrem bodov z MS 6 titulov majstra Rakúska v 250tkach (1981,1985,1986,1991-1993) a jeden z 350tok (1981) a takisto aj titul belgického šampióna 250tok z roku 1990. Pri stretnutí v rámci GP Oldtimer v rakúskom Schwanenstadte robil populárny Sigi sprievod svojmu otcovi Mühlfriedovi, ktorého pamätajú staršie ročníky Ceny Slovenska. 81-ročný Mühlfried Minich je rakúskym šampiónom 250tok z roku 1973.
Stretnúť úspešnú dvojicu Minich-Preining po toľkých rokoch naživo bol veľký zážitok, aj keď Andy bol iba v úlohe diváka a hosťa spolu so svojim synom Thomasom, ktorý v súčasnosti jazdí preteky automobilov Porsche rôznych sérií a vedie si veľmi dobre. Sigimu sa pri zmienke o Piešťanoch a Cene Slovenska rozžiarili očká a začal spomínať… „Nádherná atmosféra, výborné preteky a skveli diváci… Len ten Preining mal tu Aprilku rýchlejšiu,“ posťažoval sa po rokoch.

Alebo Doppler-Dekanek v 500vkách. Sepp Doppler je rakúsky šampión 500viek z roku 1985,1988 a víťaz medzinárodných majstrovstiev Nemecka IDM sajdkár 2002. So Seppom som sa spriatelil a pred druhým stretnutím vo mne skrsol nápad pozvať ho znovu po rokoch späť do Piešťan na medzičasom znovuobnovené preteky na letisku. Náramne sa potešil, účasť prisľúbil, žiaľ, preteky u nás sa nekonali, pretože sa jednoducho nenašiel vhodný termín, ktorý by vyhovoval obom stranám v súvislosti s rozšírenou letovou prevádzkou letiska. Napriek tomu chcem poďakovať organizátorom z Piešťanského motocyklového klubu (PMK) za znovuzrodenie pretekov na letisku a snahu nadviazať na bohatú históriu. Verím, že ide iba o prestávku a do budúcnosti sa im podarí problémy vyriešiť. Sepp je návratu ako sám hovorí do „Piščan“ stále naklonený, momentálne sedlá veľmi rýchlu Hondu VTR SP 1.
A môžeme spomínať na mnohých ďalších…

Priatelia, nadšenci jednej stopy, snívajte a plňte si svoje sny nielen v tento krásny vianočný čas.

Krásne, pokojné, požehnané Vianoce a splnenie tých najtajnejších snov v budúcom roku Vám praje Marian Zeman.

7 komentárov k článku “Zahraničné hviezdy a hviezdičky z Ceny Slovenska v Piešťanoch dnes…

  1. Pohladenie po duši, človek v spomienkach zopár rokov omladne. Váš zápal pre vec je neuveriteľný. Vďaka!

  2. Pekná myšlienka, ešte krajšia realizácia! Poteší každého fanúšika motocyklov ale najme moje ročníky.
    Marian len tak ďalej!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *