Všetko najlepšie Peter!

Richard Karnok 97

O tom, že sa 17. novembra sedemdesiatky dožíva jedna z najväčších osobností nášho motoršportu, pretekár, organizátor a motorkár celým srdcom, Peter Baláž, už iste viete.

Tentoraz nasledujúce riadky nebudú venované ani tak výpočtu úspechov jeho bohatej kariéry, počas ktorej vybojoval nielen desať federálnych titulov majstra Československa, či mnoho víťazstiev v medzinárodných pretekoch doma aj v zahraničí, pričom je dodnes posledným slovenským bodujúcim pretekárom v Grand Prix, ale skôr chcem o Petrovi napísať to, ako si ho pamätám a dodnes vnímam ja osobne.

Bolo to na konci 70. rokov minulého storočia, keď ma otec vzal na preteky do Nového mesta nad Váhom, kde sa jazdilo na známom Podjavorinskom okruhu. Mal som štyri roky a navždy sa mi do pamäte vrylo niekoľko momentov, ktoré navždy rozhodli o mojej láske k tomuto športu. Nádherná vôňa spáleného ricínu, ohromujúci rev motorov a meno Peter Baláž… Odvtedy, ešte ako dieťa, kedykoľvek som si sadol na stolček, na väčší kameň či čokoľvek z čoho sa dalo aspoň trochu vysadávať či naklápať, tak som sa hral na Baláža. Nezabudnuteľné pre mňa zostanú aj jeho preteky v Piešťanoch v roku 1986, kedy bol vo fantastickom súboji vyrovnaným súperom trojnásobnému majstrovi sveta Pier Paolo Bianchimu.

Keďže som oproti vtedajším fanúšikom a pretekárom neskorší ročník, tak si nesmierne vážim, že sa dnes s nimi osobne poznám a oni si asi ani neuvedomujú čo to pre mňa znamená.
MotoGP či Superbiky sú fajn, ale pre mňa, z mojich raných detských čias, sú hrdinovia práve domáci pretekári, veď „svet“ som začal sledovať až v roku 1983, kedy titul šampióna vybojoval Freddie Spencer na trojvalcovej Honde. No a z tých domácich som držal najprv práve Balážovi, potom Dekánkovi, Majorošovi a ďalším. Keď som sa v roku 1994 dostal do prostredia paddocku, teda medzi pretekárov, podarilo sa mi s nimi zblížiť vďaka tomu, že som si za honorár zo svojho prvého muzikantského kšeftu kúpil videokameru, aby som v zime netrpel abstinenčnými príznakmi bez zvuku a atmosféry motoriek. Proste som si robil zábery pre seba a môjho kamaráta Martina Psotného, no v paddocku bol aj on. Peter. Niekto je nadšený keď sa dostane do blízkosti rockovej hviezdy, iný zasa k Rossimu či Marquezovi, ale ja mám dodnes odložený podpis Petra Baláža z Kopčian z roku 1994 a ten si vážim oveľa viac.

Dovolím si tvrdiť, že sme si vzájomne padli do oka a ja som bol doslova pyšný, keď ma v Piešťanoch autom previezol po dráhe letiskového okruhu, alebo mi tam vybavoval novinársku visačku a všetkých, čo ho popritom o niečo žiadali, odbil s tým, že nech ho nevyrušujú, lebo teraz sa stará o mňa.
Odvtedy ubehlo veľa času, vďaka Petrovi dnes vôbec môžeme hovoriť o histórii nášho šampionátu, pretože to bol práve on, kto u nás v 90. rokoch preteky organizoval… A to nielen tak hocijako! Na Alpe Adrii pred 20 rokmi v Piešťanoch padol rekord v počte štartujúcich (vyše 300!). Neskôr Peter presadol na oldtimery, organizátorky, ale aj ako trojnásobný európsky šampión… Bol som v jeho blízkosti aj v smutnom v Novom Meste nad Váhom v roku 2012, keď som si myslel, že Peter s motorkami skončil. Ale už o niekoľko týždňov sme sa opäť stretli na pretekoch v Holíči! Peter je tu s nami stále, stále rovnako plný lásky k tomuto športu, ktorý bol jeho životom, stále plný plánov, stále plný energie, hoci sám niekedy tvrdí, že má toho dosť… Ale my už vieme ako tomu je naozaj a tešíme sa na sezónu 2016 a na to, čo pre nás Peter opäť pripraví… Mohol by som toho napísať veľa, hoci na jeho najväčšie úspechy zo 70. rokov si ja osobne nepamätám. Či už svetové body, alebo 5 rokov neporaziteľnosti v československých 350-kach… Bolo by to všetko na samostatnú knihu…

Peter, prajem Ti všetko najlepšie, stále toľko elánu a lásky k tomuto športu a veľa toľko potrebného zdravia!

Richard Karnok

Petra som s kamerou stihol už len ako pretekára na oldtimeroch, nasledujúce video je z jeho víťazných pretekov v Boľkovciach v roku 1995, krátko pred jeho päťdesiatkou… 🙂

Foto: highsider.com, AMD Brno, Robert Sobčák, Soňa Balážová, archív M. Rejmana, Richard Karnok a ďalší

97 komentárov k článku “Všetko najlepšie Peter!

 1. Petko! VSETKO NAJLEPSIE!!! VELA ZDRAVICKA STASTICKA!!!SRDECNA GRATULACIA Z NITRY!!!!!

 2. Veľmi si vážim toho, že sa môžem občas motať v Tvojej blízkosti “ GRANDE PETER“.
  Peťo, neklasaj na duchu, číslovky nič neznamenajú, pokiaľ ovšem nie sú v tvare „2:04.829 min a pod.“, alebo nemajú na konci €,$…
  Pevné zdravie a všetko výborné praje Ľubo Gréč

 3. Gratuluji Peter, hodně zdraví a pohody. Kdysi jsme Tě fotili v Hořicích s kolegou.

 4. Všechno nejlepší nejen na motorce Peteru Balážovi ke včerejším kulatinám!

 5. Petru Balazovi a vse nejlepsi k 70 narozeninam hlavne zdravi stesti do dalsich let to ti preji Jari Jana a Kevin Hanus

 6. Připojuji se s upřímnou gratulací panu Peteru Balážovi, kterého si velice vážím….

 7. Peter, přejeme Ti hodně zdraví, štěstí a ještě dlouho rychlá kola. M+R Sodomkovi

 8. Vsetko najlepsie k okruhlim 70. narodeninam, vela zdravia ,stastia a vela uspechov v dalsom poriadani motoristickych podujati.
  P.s. My taktiez doma oslavujeme gulatiny- dcera ma dnes 10 rokov 😉

 9. Ku dnešným narodeninám ujo Peťo, prajeme to najlepšie a dúfame len v jedno, že stále všetci budeme milovať motocykle tak silno, ako Peter Baláž, spoločne, spolu, a na pretekoch i mimo nich. Ďakujeme.

 10. Všetko najlepšie pán Baláž k okrúhlemu sviatku! Do ďalších rokov prajem mnoho zdravia a neutíchajúcu studnicu neustále mladíckeho elánu pri realizácii nových plánov v motocyklovom športe!

 11. Všetko najlepšie k narodeninám, nech ťa humor a dobrá nálada nikdy neopúšťajú!!!

  Tvoja neter Barbora. 🙂

 12. Za všetkých košičanov prajem Všetko najlepšie, veľa zdravia, šťastia a elánu do ďalších sezón!!!

 13. Peter, všetko najlepšie prajeme aj zo Záhoria, veľa elánu a zdravíčka a tešíme sa na sezónu 2016!

 14. Peterko, všechno nejlepší, pevné zdraví a rodinné pohody i za Lojzu Mrkvičku Ti přeje Ivko. Těším se zase na setkání v Hořicích.

 15. ujo Peter, všetko naj naj naj, pevne zdravíčko, veľa optimizmu a nech sa šťastie na Teba stále usmieva prajú Rudo s rodinou

 16. Připojuji se s gratulací a přeji všechno nejlepší, hlavně zdraví a hodně štěstí.

 17. PETER V mene nas vsetkych trnavskych soprakov ti zelame len to najlepsie do zivota vela zdravicka ,a dakujeme za tie chvile ktore si dosiahol v MOTORISTICKOM ZIVOTE

 18. Vela vela zdravia spokojnosti a hojnosti vsetko najlepsie /70/ ti praje rod. Vesela a Mitosinkova

 19. Tak Peťko vše nejlepší a hodně zdraví – už Tě doháním a tos býval sakra rychlý ze srdce přeje Dušan Petr

 20. Petko všetko naj…naj…naj…k narodeninám….onededlo sme osobne spolu takže potom Tí potrasiem aj pravicou ….

 21. Peťo – VŠETKO LEN TO NAJ – NAJ – hlavne pevné zdravíčko a veľa trpezlivosti v organizovaní TEBOU motoristických podujatí tešiace veľa fanúšikov milovníkov rýchlych kolies !!!

 22. Ani sa mi nechce veriť, ako ten čas letí …. Peťko, všetko najlepšie ti želám k narodkám ))) 70 )))

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *