Oldtimer Grand Prix v rakúskom Schwanenstadte

Marián Zeman

V rakúskom Schwanenstadte sa v dňoch 4.-5. septembra 2021 konala po trojročnej prestávke v poradí už dvanásta Oldtimer GP.

Podujatie sa koná každý druhý rok, pričom vlani bola aj Schwanenstadtu pre koronavírus vystavená stopka a miestni organizátori medzitým stihli osláviť 50tku od svojho založenia. Pod taktovkou prezidenta Petra Aichera už tradične pripravili pre fanúšikov rýchlych kolies bohatý a pestrý program na vysokej úrovni a do krásneho prostredia malej dedinky tak znovu zavítali motocyklové legendy.

Túto príležitosť si nenechali ujsť ani v KTM a pre svojich rodákov pripravili viacero prekvapení. V pojazdnej KTM Motohall mohli fanúšikovia obdivovať viaceré motocykle tejto značky, pričom najväčšiu pozornosť pútali samozrejme továrenské špeciály, či už prototyp MotoGP KTM RC 16 ale aj 250tka KTM FRR 2008, ktorú vo svetovom šampionáte vodil posledný majster sveta 250tok Japonec Hiroshi Aoyama a vo Schwanenstadte domáci Michael Ranseder, ktorý takisto štartoval v MS cestných motocyklov.

Na Oldtimer GP sa prišla pozrieť aj špička KTM Factory Racing MotoGP týmu v čele s Mike Leitnerom a medzi hosťami nechýbal ani Harald Bartol, osoba úzko spojená s KTM, ale aj motocyklovými pretekmi vo Schwanenstadte. Bartol počas svojej kariéry vyhral celkovo 10krát tieto medzinárodne motocyklové preteky a víťazstvo má aj z úvodného ročníku pretekov, ktoré sa konali ešte na trati v Schwanenstadt – Rustorfe.

Čerešničkou na torte bola účasť testovacieho pilota KTM MotoGP tímu, trojnásobného vicemajstra sveta z tried 125 ccm a Moto2 Fína Mika Kallia. Mika, ako sám v jednom z rozhovorov prezradil, si po prvý raz s týmto špeciálom takto zalietal na „dedinskej“ ceste v rámci motocyklových pretekov a náramne si to užíval.

Ďalším do partie bol dvojnásobný majster sveta Superbikov, Austrálčan Troy Corser. Troy štartoval na svojom pôvodnom stroji z WSBK Ducati 916 1998 v pôvodných farbách so štartovým čislom 11, ktorý pre túto výnimočnú udalosť zapožičal jeho nemecký majiteľ.

V triede legiend sa predstavil domáci Max Kofler jazdiaci v MS Moto3, ale aj viacerí bývalí jazdci z MS Bruno Kneubühler, Gerd Kafka, Andy Preining, Markus Ober, August Auinger, Stefan Prein, ale aj naša legenda Peter Baláž. Peter vodil jedinú Jawu v štartovom poli v spomínanej triede legiend a v triede do 350 rok výroby nad 1970. Po rokoch si tak znovu spolu s nadšenými fanúšikmi a kamarátmi zaspomínal na svoje úspešné pôsobenie na týchto motocyklových pretekoch v minulosti.

Domáce hviezdy známe aj z našich okruhov a tratí zastupovali v prestížnej triede legiend Sepp Doppler, Christian Zwedorn, Karl Truchsess či Franz Kaserer. Zaujímavosťou je štart takisto u nás dobre známeho Mühlfrieda Minicha a Karla Zacha. Obaja stáli na štarte aj pred 50timi rokmi v roku 1971 na 4. ročníku motocyklových pretekov vo Schwanenstadte. 83-ročný Mühlfried Minich pri Oldtimer GP jazdil na Yamahe TZ 250 1980 svojho syna Siegfrieda, dlhoročného účastníka MS.

V triede sajdkár pútal už tradične najväčšiu pozornosť sedemnásobný majster sveta Rolf Biland so svojim spolujazdcom Kurtom Waltispergom, ktorým výborne sekundovali ich krajania Markus Schlosser s Marcelom Friesom.
V priestoroch parkoviska pretekárskych strojov bolo možné stretnúť viaceré známe tváre motocyklovej minulosti v roly sprievodu alebo návštevníka, či už spomínaný Siegfried Minich, Robert Zwidl, Engelbert Neumair, ale aj dvojnásobný majster sveta Nemec Dieter Braun.

Na pravé poludnie si všetci zúčastnení užili za krásneho slnečného počasia dve kolá slávy – parády, keď sa na 2,7 km dlhej trati bez prilieb predstavili nadšeným fanúšikom spoločnou jazdou, pričom táto tradícia sa už stala neodmysliteľnou súčasťou tohto jedinečného podujatia.

Text a foto: Marián Zeman

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.