Marián Srna oslavuje 70 rokov

Richard Karnok

Na mnohých fotografiách Františka Srnu bolo možné nájsť spolu s ním aj syna Mariána. Samozrejme nič prekvapujúce, u rodiny Srnovcov z Pezinka patrili rýchle motocykle k životu. A ako to Jirko Franek v jednom článku napísal, bolo to dedičstvo takpovediac zákonité. Dnes, 19. apríla 2023, sa Marián dožíva sedemdesiat rokov.

Marián po skončení priemyslovky pomáhal kreslením výkresov v realizácii otcových nápadov pri konštrukcii motocyklov. Na okruhoch začal v Poprade 1971 na Jawách v triedach 250 a 350 ccm.

Rád spomínal na niektoré preteky, ktoré s otcom absolvovali spolu, aj keď ich veľa nebolo… Po tragickej nehode otca prevzal štafetu a zúročil tak mnohé rady a skúsenosti, ktoré pri ňom získal. Čoskoro patril k Slovenskej špičke, ktorú korunoval jedným titulom majstra SR v triede do 350 ccm v roku 1979. Samozrejme v tom čase už jazdil aj federálny, československý seriál od roku 1974.

Veľké chvíle začali v roku 1979. Tu už patril k špičke poľa vo federálnom meradle v sedle konkurencieschopnejšej Yamahy. Rok na to skončil v 350 ccm celkovo tretí, v roku 1984 druhý (250 ccm). Vrcholom jeho kariéry bol titul Majstra ČSSR v roku 1986 v 250-kach, v ktorej doslova zvalcoval konkurenciu. Samozrejme bol zaradený do reprezentácie, štartoval v Juhoslávii, Rakúsku, NSR, Poľsku, ZSSR, Maďarsku, Belgicku, v r. 1982 aj v tréningu na GP v Brne.

Popri tom všetkom bol známy ako výrobca kvalitných rámov, zhotovoval kľukovky, ojnice, prevodovky, brzdy. Medzi svoje obľúbené okruhy zaraďoval Brno, Hořice, Karvinú či Městec Králové. Postupne si začal uvedomovať problémy s možnosťami získania kvalitnej techniky a aj z týchto dôvodov v roku 1988 ukončil športovú dráhu. V súčasnosti sa z času na čas ako divák objaví na niektorom z našich pretekárskych podujatí.

Športová komisia CPM SMF a redakcia portálu RoadRacing.sk želá Mariánovi Srnovi veľa zdravia do ďalších rokov života!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *