Jiří Mrkývka najstarší oslavuje 70 rokov

Richard Karnok

Práve dnes, 24. júla 2021, oslavuje sedemdesiate narodeniny legenda československých motocyklových pretekov Jiří Mrkývka najstarší. Tento rok ho na pretekárskych okruhoch môžete stretávať už 50. rok!

Prvú sezónu v sedle pretekárskeho motocykla totiž absolvoval v roku 1972. Postupom rokov sa na svojej súkromnej Yamahe prepracoval až do úzkej špičky federálneho šampionátu. Vybojoval množstvo umiestnení na pódiu nielen v jednotlivých pretekoch, ale aj v konečnom hodnotení a neraz sa pred jeho umením museli skloniť aj vtedajší top piloti a továrenskí pretekári značky Jawa Bohumil Staša a Peter Baláž. Jeho skvelú kariéru pretrhla ťažká havária v Těrlicku v roku 1981, kedy si zranil nohu a chrbticu a mnoho mesiacov musel stráviť v nemocnici.

Keď sa o 13 rokov neskôr na pretekoch opäť objavilo meno Jiří Mrkývka, nikto nebol na pochybách, že bude súčasťou čelných umiestnení klasifikácií cestných pretekov. To už však išlo o Jirkovho syna, ktorý sa stal vynikajúcim českým superbikerom a okrem úspechov na domácich pretekoch vybojoval body aj na MS Superbike, kde bol roky permanentným pretekárom.

Čas plynul ďalej a v štartových listinách pretekov sa pred desaťročím opäť objavilo meno Jiří Mrkývka. Tentoraz sa vydal šťastie skúsiť najmladší Jirka a v ostatných rokoch nám dokazuje, že patrí medzi najlepších českých jazdcov na šesťstovke. Počas kariéry syna aj vnuka stál vždy za nimi práve Jirka najstarší.

Vždy, keď na pretekoch stretnem trojicu Mrkývkovcov, je to pre mňa veľká radosť a česť. Na svojich prvých motocyklových pretekoch som bol v roku 1979, odkedy uplynulo už poriadne množstvo rokov. A vlastne celé tie viac ako štyri desaťročia môjho fandenia sú prepletené menom Jiří Mrkývka. Verím, že trojicu týchto skvelých hrdinov motocyklového športu budem na pretekoch stretávať čo najdlhšie.

Jirko, prajem všetko najlepšie k sedemdesiatke!

Rišo Karnok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *