Hviezdou Zámockého okruhu v Holíči bude v roku 2024 Marco Melandri!

Motocyklové preteky v Holíči sa tento rok uskutočnia v sobotu 24. augusta. Organizátor Peter Baláž, naša motocyklová legenda, ktorý toto podujatie pripravuje spolu so svojim Classic Clubom Hlohovec a Mestom Holíč, pod záštitou primátora PhDr. Zdenka Čambala, aj tento pre motocyklových priaznivcov pripravil skvelú „lahôdku“. Najväčšou hviezdou podujatia totiž bude bývalý majster sveta Marco Melandri z Talianska!

Okrem neho si holíčsku návštevu z vlaňajška zopakuje aj známy Talian Dario Marchetti. Po Giacomovi Agostinim a Carlosovi Lavadovi sa tak v Holíči predstaví ďalší svetový šampión. Súčasťou podujatia budú preteky Európskeho pohára Vintage regularity a Medzinárodné majstrovstvá SR v jazde pravidelnosti historických motocyklov a sajdkár. Program doplnia preteky Ducati Slovakia Cupu, Babetta Cupu a Jawa Pionier Cupu.

Marco Melandri odštartoval svoju kariéru vo svetovom šampionáte v roku 1997 v triede 125 cm³ na automotodróme v Brne, a to hneď ako dovŕšil 15 rokov, čo bol vekový limit pre štart na MS. O dva roky neskôr sa stal vicemajster sveta a prestúpil do triedy 250 cm³, v ktorej v roku 2002 dosiahol svoj najväčší úspech kariéry, titul majster sveta.
Medzi najlepších na svete však patril aj po prestupe do kráľovskej triedy MotoGP, pričom v roku 2005 tam dosiahol titul vicemajstra, keď pred ním skončil len legendárny Valentino Rossi. Celkovo v Grand Prix zvíťazil v 22 veľkých cenách, z toho päťkrát v triede MotoGP.
Od roku 2011 sa stal pretekárom majstrovstiev sveta Superbike a hneď dokázal vybojovať titul vicemajster sveta. O rok neskôr skončil celkovo tretí. Na majstrovstvách sveta Superbike zvíťazil v22 pretekoch.

Dario Marchetti si s vášňou pre motorky splnil sen tým, že sa stal profesionálnym pretekárom. Zúčastňoval sa MS 500 ccm, MS Superbike a MS Endurance. Opakovane vyhral národné šampionáty a prestížne preteky ako Battle of Twins alebo Race of Champions v Daytone s Ducati. Pre československých fanúšikov sú nezabudnuteľné jeho víťazstvá a pódiové umiestnenia na našich okruhoch v minulosti: na Cene Slovenska v Piešťanoch, Zlatom kahanci v Karvinej, 300 ZGH v Hořiciach a mnohých ďalších. V súčasnosti je technickým riaditeľom Ducati Riding Experience (DRE), oficiálnej jazdeckej akadémie v Bologni. Dario je tiež ambasádorom výrobcu Borgo Panigale a zúčastňuje sa mnohých podujatí a okruhových dní po celom svete. Mnoho ľudí malo možnosť zviezť sa s ním na dvojsedadlovom motocykli Ducati na MS MotoGP.

Zdroj: Classic Club Hlohovec