Rozhovor: Alastair Seeley – rekordman North West 200

Marián Zeman

Preteky motocyklov na prírodných okruhoch sa v našich končinách tešia veľkej obľube pretekárov ale aj fanúšikov. Veľkej priazni divákov sa tešia tieto preteky na vrcholnej úrovni na írskom ostrove a azda najviac v jeho severnej časti, ktorá je tejto vášni zasľúbená a právom sa považuje za kolísku road racingu.

Dvojicou najväčších a najprestížnejších podujatí v Severnom Írsku sú Ulster GP a North West 200 /NW200/. NW200 má bohatú tradíciu siahajúcu až do roku 1929 a mestský okruh dlhý 8,970 míľ medzi mestami Portstewart, Coleraine a Portrush priláka každoročne okrem veľkých návštev divákov z celého sveta aj tie najväčšie hviezdy road racingu na štartový rošt. Pretekársky týždeň pozostáva z tréningov a viacerých pretekov najprestížnejších tried veľkoobjemových motocyklov.

Hviezdou, ktorá najviac žiari na NW200 je ale drobný čarodejník z domáceho Severného Írska, 41-ročný Alastair Seeley, rodák z Carrickfergus, rekordman v počte dosiahnutých víťazstiev a najúspešnejší muž na NW200. Celkovo 24 víťazstiev vystrelilo Alastaira do čela rebríčku víťazov podujatia pred Roberta Dunlopa (15 víťazstiev), Michaela Ruttera (14v) či Joey Dunlopa (13). Verný svojej prezývke Wee Wizard na trati doslova čaruje a jeho bilancia od roku 2008 do roku 2018, kedy každý rok najmenej raz ťahal eso z rukávu práve on a dokázal zvíťaziť, je neuveriteľná. Po začiatku kariéry na domácich okruhoch debutoval na NW200 v roku 2004 a po prvom pódiu v roku 2007 dosiahol na najvyšší stupienok v epickom roku 2008 v triede Superstock 1000 v drese JMF Millsport Yamaha tímu.

Alastair je viacnásobným írskym šampiónom pôsobiacim aj v britskom národnom šampionáte. V roku 2009 sa stal britským majstrom triedy Superstock a v roku 2011 dominoval v britských supersportoch. Štartoval aj v prestížnych britských superbikoch a v roku 2010 sa v BSB prebojoval do TOP6, pričom zvíťazil 1x v Brands Hatch. Pôsobil v rôznych tímoch, pričom do povedomia divákov sa dostal napr. v slávnych čiernych farbách Relentless TAS Suzuki či neskôr TYCO Suzuki.

Súčasná nepriaznivá situácia postihuje viac či menej každého z nás, hviezdy nevynímajúc. Z profesionálneho motocyklového pretekára sa razom stal normálne pracujúci človek, skromný otec rodiny. Alastair sa zo svojimi 24 víťazstvami a 36 pódiami stal rekordmanom, žijúcou legendou pretekov NW200 a som veľmi rád, že exkluzívne portálu RoadRacing.sk poskytol nasledujúci rozhovor.

Alastair, zložitá situácia spojená s ochorením Covid spôsobila minulý rok zrušenie takmer všetkých podujatí na celom svete, tak isto aj v Severnom Írsku. Pred pár dňami sme sa dozvedeli aj o zrušení prestížnych pretekov TT na Isle of Man či NW200 pre tento rok. Prezraď nám tvoje vyhliadky, čo sa týka sezóny 2021 a pretekov motocyklov a ako tráviš toto neľahké obdobie ty sám?
Momentálne nemám žiadne miesto čo sa týka jazdenia pre túto sezónu. Dúfam, že sa ešte niečo podarí zaistiť a nájsť v britskom šampionáte alebo pre podujatia írskeho šampionátu. Počas Covidového obdobia som oprášil iné dve kolesá a jazdím na horskom bicykli.

Okrem pretekov na prírodnej trati jazdíš aj v rámci britského národného šampionátu na rôznych okruhoch. Čo je bližšie tvojmu srdcu, užívaš si viac jazdu na adrenalínovej prírodnej trati alebo klasickom okruhu?
Ja si veľmi užívam oboje, teda britský šampionát aj NW200. Oboje si vyžaduje stopercentné úsilie a koncentráciu.

Ako sa ti skáče na Cadwell parku, ktorý mnohí obdivujú?
Skok v Cadwell parku je jedinečný a rád skáčem, ale nie tak ďaleko a vysoko ako Josh Brookes. Úsek a zatáčky za kopcom sú fyzicky najnáročnejšími v celom kalendári.

Si najúspešnejší muž v rámci pretekov NW200 a rekordman v počte viťazstiev. Jeden rekord ale drží Phillip McCallen, 5 víťazstiev v rámci jedného ročníka. Myslíš, že ho bude reálne v budúcnosti ešte zlomiť? Ja osobne ti to veľmi prajem.
V roku 2017 som získal 4 víťazstvá v jednom pretekárskom týždni. Bol by to obrovský úspech získať 5 víťazstiev, ale samozrejme by som k tomu potreboval aj veľa šťastia. (pozn. autora: v rokoch 2012, 2015 a 2018 zaznamenal hattrick, 3výhry v jednom ročníku)

Určite sleduješ aj seriál MotoGP alebo WSBK, kde kraľuje tvoj krajan Jonathan Rea. Máš v štartovom poli aj ty svojho favorita či obľúbeného jazdca?
Obdivujem Valentina Rossiho, pretože v jeho veku stále preteká na takej úrovni a Marca Marqueza pre jeho schopnosti a pre to, že dokáže ustáť zdanlivo neriešiteľnú situáciu a vyhnúť sa tak havárii.

Preteky na prírodných okruhoch sú u nás a u našich susedov a priateľov v Českej republike veľmi populárne. Poznáš jedno z najväčších podujatí na prírodných tratiach 300 zákrut Gustava Havla?
Samozrejme, počul som o Hořiciach, ale konajú sa zvyčajne zhruba v rovnakom termíne ako NW200.

Niekoľko rokov jazdíš v kombinéze českého výrobcu 4SR…
Áno, od roku 2017 jazdím v kombinéze 4SR a cítim sa v nej veľmi dobre chránený.

V Európe sa jazdí aj populárny seriál IRRC na prírodných tratiach, napr. v nemeckom Frohburgu sa diváci v niektorých ročníkoch mohli potešiť aj z návštevy popredných ostrovných jazdcov. Myslíš si, že existuje do budúcna možnosť, že aj ty sa predstavíš svojim fanúšikom trebárs vo Frohburgu či Hořiciach, kde sa tiež koná jedno z podujatí seriálu IRRC?
Bohužiaľ nie. Jazdím len na jedinom prírodnom podujatí, a to je NW200.

Nedá mi nespýtať sa na najslávnejšie a najťažšie preteky na svete, slávnu TT na Isle of Man, ktorý je veľmi populárny medzi írskymi a britskými jazdcami. Myslím, že si na Isle of Man nikdy neštartoval… Alebo sa mýlim?
Nemýliš, mimo NW200 som absolvoval Iba jediné iný road racingové preteky, a to Ulster GP na okruhu Dundrood v roku 2003. Premýšľal som o tom vrátiť sa tam, mal som aj prihlášku, ale nikdy som sa už nevrátil. Nejazdil som na TT a nikdy ani nebudem. Moja túžba zostáva stále len na jednom prírodnom podujatí, a tým je pre mňa NW200.

Alastair veľmi pekne ti ďakujem za rozhovor a držím palce, aby číslo 24 svietiace pri počte víťazstiev na tvojej obľúbenej NW200 nebolo konečným.

Na nasledujúcom linku si môžete pozrieť ponuku oficiálneho merchu Alastaira Seeleyho: blackwatergraphics.com/collections/alastair-seeley

Zhováral sa Marián Zeman
Foto: archív Alastaira Seeleyho

Video z pretekov NW200 Superbike 2 z roku 2010, na ktorých Alastair dominoval:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *