Na hořických zatáčkach uspeli aj Slováci

Richard Karnok

Cez víkend sa v Hořiciach po troch rokoch v tradičnom májovom termíne uskutočnili preteky 300 zatáček Gustava Havla. Išlo už o 59. ročník tohto populárneho podujatia, ktorého súčasťou boli MMČR na prírodných okruhoch pod AČR. V Hořiciach sa ani tentoraz nestratili slovenskí či českí pretekári jazdiaci s licenciou SMF.

Miroslav Sloboda

Tradične Slovákmi bohatšie zastúpenou býva trieda 125 Sportproduction, no tento rok sa na mieste predstavil len Filip Haranta, ktorý obsadil 17. miesto. S licenciou SMF jazdiaci havířovský Petr Čadek skončil na 7. mieste, Jiří Bursa bol desiaty. Pavel Moravec preteky nedokončil. Z víťazstva sa radoval Pavel Nechanický, ktorého na pódium odprevadili Lukáš FikkerIvo Doležal.

V triede 125 GP síce slovenský pretekár neštartoval, ale udalosťou číslo jeden bol úspech Patrika Kolářa, ktorý vybojoval jedenáste víťazstvo a prekonal tak rekord Bohumila Stašu v počte prvenstiev na tejto trati. V hodnotení triedy 250 Open bol najrýchlejší nestarnúci Karel Kalina. Z víťazstva v triede Supersport 300 sa radoval s licenciou SMF jazdiaci Radek Lamich, pre ktorého to bolo zároveň už deviate prvenstvo na tejto trati.

Víťazstvo v triede Supersport získal po skvelej jazde Marek Červený, ktorému však situáciu uľahčili technické problémy ešte tri kolá pred koncom vedúceho Petra Najmana. Darilo sa ja Slovákom. Na výbornom štvrtom mieste skončil Tomáš Tóth, ôsmy bol v cieli David Hanzalík a desiaty Miroslav Sloboda. Na 21. mieste skončila s licenciou SMF jazdiaca Veronika Hankocyová, Michal Dokoupil preteky po kolízii so súperom a strate spojkovej páčky nedokončil. Michal je však už myšlienkami na ostrove Man, kde ho čakajú známe preteky Tourist Trophy, na ktorých už niekoľkokrát uspel.

Rovnako na Man sa chystá aj už spomenutý Miroslav Sloboda. Ten po desiatom mieste na Supersporte predviedol skvelú jazdu v triede Twin, kde skončil na druhom mieste za Janom Markalousom a po víťazstve v Starom Měste si tak zapísal ďalší výborný výsledok. Veľmi dobre sa predviedol aj Daniel Chovanec, ktorý skončil štvrtý.

V pretekoch triedy Supermono, v ktorej Slováci neštartujú, si aspoň čiastočne víťazstvom napravil chuť Petr Najman, ktorý predtým z technických príčin nedokončil Supersporty. V rámci hodnotenia triedy 400 Supersport zvíťazil Dan Vysloužil pred Petrom Plichtom a naším Ľudovítom Krušinom, ktorý tak ďalším skvelým výsledkom nadviazal na dve víťazstvá z Brna a jedno zo Starého Města. Po štvrtom mieste na Twine pridal piate miesto na štyristovke Daniel Chovaniec, ktorý si tak z Hoříc odviezol dve umiestnenia v Top 5. Na siedmom mieste skončil Milan Hanzalík, desiaty v cieli bol s licenciou SMF jazdiaci Miroslav Medek.

V pretekoch triedy Superbike sa najlepšie darilo Nemcovi Davidovi Datzerovi, ktorý zvíťazil pred Kamilom HolánomErnom Kostamom. Vo výbornom svetle sa pri premiére v Hořiciach uviedol piatym miestom Karel Pešek, ktorému v ostatnom čase prírodné okruhy doslova zachutili a patrí k ozdobám podujatí. Slovák Tomáš Tóth pridal ku štvrtému miestu zo Supersportov ôsme v Superbikoch a David Hanzalík k ôsmemu zo Supersportov dvanáste v Superbikoch.

Organizátorom hořických 300 ZGH patrí veľká vďaka za zorganizovanie tohto podujatia. Najbližšie sa preteky uskutočnia na Kopčianskom okruhu, a to 4. a 5. júna. Podujatie bude súčasťou majstrovstiev a preboru ČR na prírodných okruhoch pod CAMS.

Text: Richard Karnok