Aleš Kalman: „Nikdy sa nevzdávam“

Richard Karnok

Meno Kalman nie je na našich okruhoch nové. Ivan Kalman brázdil pretekárske trate v 80. rokoch minulého storočia, v posledných rokoch sa hlavne na prírodných okruhoch stretávame s jeho synom Alešom, ktorého sme si na portáli Moto-cup.sk rozhovorom bližšie predstavili pred viac ako rokom.

24-ročný pretekár Motošportklubu Unín sa už vtedy netajil finančnými ťažkosťami, ktoré brzdia jeho jazdeckú kariéru, a to sa potvrdilo aj jeho sporadickými účasťami na pretekoch v minulej sezóne. Nedávno sa na jeho profile na sociálnej sieti objavil nový motocykel a mňa zaujímalo, či sa jeho situácia predsa len nezmenila k lepšiemu.

Aleš, tento rok budeš sedlať motorku po majstrovi Slovenska Jarovi Čechovi, bol si ju už prevetrať?
Bohužiaľ ešte som tú možnosť nemal, keďže som ju priviezol domov až na zimu, ale aspoň len tak pred domom som sa zviezť musel a hneď som zistil, že má super brzdy.

Keď sme sa rozprávali pred rokom, sťažoval si si na nedostatok financií. Zmenila sa odvtedy tvoja situácia a je nová motorka snáď pomocou od nového sponzora?
Nedostatok financií pretrváva, len som zmenil prácu za lepšie platenú, tak hneď som si zaobstaral novú motorku pokiaľ v tej práci som 🙂 Inak sa nezmenilo vôbec nič, sponzora nemám žiadneho, všetko ťahám stále sám, no pomáha mi aj náš Motošportklub Unín.

Kde všade si štartoval vlani?
Len na troch podujatiach, čo je dosť smutné. Do Brna na Jarnú cenu nebolo dostatok financií, Staré Město som šiel, potom domáce Kopčany, kde sa mi podarilo zadrieť dva motory, takže som sa do pretekov ani nekvalifikoval, potom Radvanice a tam som moju sezónu aj zabalil. Povedal som si, že to nemá cenu v ten rok, že radšej našetrím nejaké peniaze a kúpim novú motorku, čo sa mi aj podarilo… Tak uvidíme…

Už vieš kde všade si budeš môcť dovoliť v budúcej sezóne štartovať?
No bohužiaľ veľmi dobrá perspektíva do sezóny nie je, všetko záleží len od peňazí. Samozrejme, chcel by som ísť úplne všetko, každé jedny preteky, tak uvidíme či sa mi to podarí, či konečne nájdem nejakého sponzora a všetko bude jednoduchšie. V žiadnom prípade sa nikdy nevzdávam a budem s tým bojovať sám ako doteraz.

Ťažké je teda asi hovoriť o nejakých cieľoch, keď vlastne nemáš istotu čo vôbec pôjdeš…
To je určite ťažké povedať, ale chcem aby každé preteky boli lepšie a lepšie, stále sa zdokonaľovať a hlavne veľa trénovať, aby tá jazda konečne stála zato.

Keď hovoríš o tréningu, máš vôbec možnosť niekde na novej motorke trénovať? Využiješ napríklad jazdenie na Slovakia Ringu pre spoznanie a nastavenie motorky?
Možnosť mám chodiť trénovať buď Slovakia Ring alebo do Brna na Masarykov okruh, určite pred pretekmi ešte budem chodiť trénovať, či už na novej motorke alebo poprípade s cestnou motorkou čo mám doma na značkách.

Takže trénovať sa dá aj v bežnej premávke, hoci v medziach zákona, však? 🙂 Využívaš to?
Áno, dá sa povedať, že to využívam najviac, keďže nie je toľko času na naloženie motorky a jej odvezenie na okruh. Vždy je lepšie na tej motorke sedieť a voziť sa ako nič 🙂

Pripravuješ sa na preteky aj fyzicky?
Samozrejme, chodím každý druhý deň behať alebo idem do posilňovne, jazdím na bicykli, snažím sa mat stále pohyb a aj diétu držím, nech to po sviatkoch ide dole 🙂

Napriek situácii so sponzormi, sú ľudia či firmy, ktorým vďačíš za to, že môžeš jazdiť?
Vďačím najmä svojmu otcovi, bývalému pretekárovi, ktorý ma k tomu všetkému vôbec priviedol, roky ma financoval zo svojho a bez neho by som to určite nezvládol. On mi aj robí mechanika na pretekoch, inak nemám vôbec nikoho, no samozrejme mám kamarátov, ktorí so mnou chodia na preteky podporovať ma.  

Vďaka za rozhovor, držím palce, najprv v zháňaní sponzorov a potom aj v samotných pretekoch, nech si môžeš splniť svoje sny.

Zhováral sa Richard Karnok
Foto: autor, Karel Šoukal a archív A.K.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *