Výstava „Brno na dvou kolech“

Richard Karnok

FOTOGALÉRIA – Technické múzeum v Brne pred mesiacom otvorilo dlhodobú výstavu k histórii cestných pretekov v Brne. Najdôležitejším bodom v histórii cestných pretekov v Brne bol vznik Masarykovho okruhu (1930). Aj keď sa do jeho histórie motocykle nezapísali hneď od začiatku, od roku 1950 sa stali jeho neoddeliteľnou súčasťou. Masarykov okruh sa počas svojej histórie premenil celkom päťkrát, tieto etapy sú čiastočne zachytené už v stálej expozícii „Ako sme jazdili“. Zámerom novo pripravenej dlhodobej výstavy je predstaviť nielen slávnu éru motocyklov na Masarykovom okruhu, ale aj nemenej živú súčasnosť.

Fotogaléria, ktorú pre vás pripravil bývalý pretekár a dodnes obrovský fanúšik pretekov Jaroslav Brzobohatý, nech vám slúži buď ako pozvánka na výstavu, ktorú môžete navštíviť aj počas budúceho roka. Na otvorení výstavy sa zúčastnili aj bývalé a súčasné hviezdy motocyklového športu, medzi ktorými nechýbal ani náš Peter Baláž.

Základ výstavy „Brno na dvoch kolesách“ tvoria exponáty zo súkromnej zbierky Václava Svobodu, známeho motocyklového nadšenca, komentátora a bývalého pretekára, s ktorým sme vám na našom portáli priniesli vo februári rozhovor. V rámci výstavy sa teda predstavujú zahraničné i slovenské cestné pretekárske motocykle rôznych kategórií. Veľmi atraktívne sú motocykle, ktoré boli stavané súkromne často len v niekoľkých kusoch, a napriek tomu dosiahli veľmi dobré výsledky (napr. FB Ravo 125, Perti 80 atď.). Návštevníci si môžu okrem iného tiež pozrieť dva motocykle z produkcie Metalexu, ktoré sú v súčasnej dobe k videniu už len veľmi zriedka. Vďaka aktívnej spolupráci s Automotodromom Brno s.r.o. sú vystavené tiež moderné stroje ako napríklad FTR M210 Cardion AB 2010 brnianskeho jazdca Karla Abrahama. Neoddeliteľnou súčasťou výstavy sú tiež dva Infopointy a filmová projekcia (záznamy zo Závodů družby národů, Veľkých cien ČSSR i zo súčasnosti). Prvý Infopoint ponúka návštevníkom hlbší pohľad do histórie okruhu, zaujímavé okamihy a fotografie z pretekov i zákulisia. Druhý Infopoint je využitý pre webovú aplikáciu s 3D modelmi vystavených motocyklov a podrobnejšími popismi.

Vzhľadom k tomu, že výstava je plánovaná ako dlhodobá, bude časť motocyklov priebežne obmieňaná unikátnymi strojmi zo zbierok ďalších súkromných majiteľov, vždy k príležitosti významného výročia. Napríklad v roku 2015 oslávime 85 rokov Masarykovho okruhu, 65 rokov od prvej Veľkej ceny motocyklov v Brne a 50 rokov od prvých majstrovstiev sveta motocyklov v Brne.