Tlačovka Bily Racing Teamu plus video z Albacete

Richard Karnok

Slovenský motocyklový reprezentant, jazdec Bily Racing tímu Jaroslav Černý, ukončil sezónu tretím miestom na ME superšportov v Španielsku.

Ako každý rok sme opäť do poslednej chvíle nevedeli či sa pretekov zúčastníme. Napokon samotní členovia tímu zložili dokopy financie aby Jaro mohol na ME štartovať.

Na preteky sme cestovali s veľkými očakávaniami a s cieľom v umiestnení do prvej päťky. Černý sa počas sezóny výkonnostne opäť posunul a preto sme si verili na lepšie umiestnenie. Štartová listina bola nabitá, figurovalo v nej 40 jazdcov.
Jaro na tejto trati jazdil naposledy na jar, na oficiálnych testoch Dunlopu kde sa mu darilo a ktoré ukončil druhým najrýchlejším časom.
Piatkové tréningy sme využili na prácu s nastavením a otestovali zvolené pneumatiky. Výber zmesi sa ukázal ako správna voľba.

Sobotnú prvú kvalifikáciu Jaro zajazdil vo výbornom tempe. Ešte niekoľko minút pred koncom figuroval na prvej priečke, z ktorej ho v závere zosadil domáci jazdec Jordi Torres, inak stály jazdec MotoGP triedy Moto2, z tímu Mapfre Aspar a úradujúci majster Európy. Na konci nám teda patrila úžasná 2. priečka.
V druhej kvalifikácii ako sme predpokladali, už k zlepšeniu žiadneho jazdca na špici nedošlo a tak poradie na štarte do nedeľného preteku bolo 1.Torres, 2.Černý, tretí ďalší Španiel Climenti. Mali sme veľkú radosť, bolo to neuveriteľne úžasné. Konečne…

Nedeľný pretek na 20 kôl, štartoval za krásneho letného počasia. Na štartovom rošte stálo 34 jazdcov a v prvej rade jediný Slovák na celých ME, pripravený bojovať o čo najlepšie umiestnenie v majstrovstvách starého kontinentu.
Štart ale neprebehol podľa našich predstáv a Jaro vchádzal do prvej zákruty až na siedmom mieste. Cieľom prvého kola prešiel ako piaty a v druhom sa dostal na štvrté. Až do prvej zákruty ôsmeho kola ho kľukatou jazdou držal za sebou Rakúšan Kerschbaumer. Tam mu to Jaro vnútrajškom dal a začal stíhať prvých dvoch jazdcov. Títo si už ale vybudovali dostatočný náskok, ktorý sa Jarovi už nepodarilo eliminovať. Štart a jazda za Rakúšanom sa ukázali ako rozhodujúce o celkovom poradí nášho jazdca v cieli. Jaro prešiel cieľom pretekov i tak na vynikajúcom treťom mieste, za domácim Torresom resp. Clementim, čo v nás vyvolalo obrovskú radosť.

Skvelé pocity, keď sme videli nášho jazdca stáť na stupni víťazov a nad ním viať našu vlajku. Užili sme si „champaigne“ ceremóniu a záujem prítomných i samotného riaditeľa CEV, pána Gallarda, ktorý nás pozval do španielskeho šampionátu na sezónu 2013.
Sme hrdí na to čo sme spoločne dokázali a žiadny španielsky komisár nám to už nezoberie.
Chceli by sme poďakovať všetkým, ktorí nám pomáhajú a veľmi by sme si priali, aby sa už konečne na Slovensku začalo niečo robiť so zabezpečením motošportu či už po materiálnej alebo mediálnej stránke. Je neskutočné a neospravedlniteľné, aby si pretekár a jeho tím zabezpečovali reprezentovanie krajiny na vrcholných podujatiach z vlastného vrecka, o medializácii v slovenských médiách (česť výnimkám) nehovoriac.

Európsky šampionát priamo na okruhu sledovalo 12000 divákov, v priamom prenose ho vysielala španielska i ďalšie národné televízie, Eurosport 2, Digi sport a sledovalo ho teda po svete mnoho miliónov divákov i pri svojich obrazovkách. Aktuality i video z pretekov si môžete pozrieť dokonca i na oficiálnej webovej stránke seriálu MotoGP, ktorú po celom svete navštívi obrovský počet fanúšikov.
Náš jazdec i zábery z našej garáže boli na obrazovkách tri štvrtiny prenosu, takže i prezentácia našich partnerov a Slovenska bola vynikajúca.

foto: archív BRT
Tomáš Motyčka
BRT

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *