Spomienky na World Superbike v Brne

Marián Zeman

V júli 1993 zaduneli po prvýkrát superbiky na Masarykovom okruhu v Brne v rámci MS Superbike.

Celkovo 11-krát zavítali tieto pretekárske motocykle do metropoly Moravy počas 33-ročnej existencie tohto šampionátu od svojej premiérovej sezóny v roku 1988. Ikona svetových superbikov Brit Carl Fogarty na Ducati a Američan Scott Russell na Kawasaki tímu Muzzy boli prvými víťazmi tejto kategórie v nedeľu 18.7.1993. Po trojročnej pauze sa v roku 1996 seriál MS SBK znova predstavil v Brne a obe jazdy boli v réžii Austrálčana Troy Corsera na Ducati. Superbiky to v Brne, ako sa hovorí, nemali nikdy jednoduché a na pár rokov sa odmlčali. Svoj ďalší návrat oslávili v roku 2005, a to šnúrou 8 odjazdených ročníkov do roku 2012, kedy sme mali možnosť obdivovať legendy tejto série.

Všetko ma svoj začiatok aj koniec, a tak je to aj s pretekárskou kariérou jednotlivých jazdcov. Pre niektorých to bol začiatok kariéry na svetovej scéne a týmto si postupne vyšliapali cestu až na vrchol zvaný MotoGP a iní sa zasa vydali smerom opačným. Zaslúžene tu zbierali vavríny a nakoniec podaktorí aj ukončili svoju aktívnu kariéru v tomto šampionáte. Pre niektorých boli superbiky labuťou piesňou.

Najúspešnejším jazdcom v Brne, čo sa počtu výhier týka, je miláčik brnianskeho publika Max Biaggi zo 4 vyhrami (1x Suzuki, 3xAprilia), 3 výhry má na svojom konte Troy Corser (1xSuzuki, 2xDucati) a Marco Melandri (1xYamaha, 2xBMW), 2 výhry majú Troy Bayliss (Ducati), Yukio Kagayama (Suzuki) a Jonathan Rea (Honda, Kawasaki). Slasť z víťazstva na Masarykovom okruhu zažili aj už spomínaní Carl Fogarty a Scott Russell, Noriyuki Haga, James Toseland, Ben Spies, a Alex Lowes. Double sa podaril v roku 2006 Yukio Kagayamovi a v roku 2012 Marco Melandrimu.

Max Biaggi a Marco Melandri su jazdcami, ktorým sa v Brne podarilo vyhrať ako v niektorej z kubatúr klasických MS, tak aj v Superbikoch. Alex Lowes bol posledným víťazom druhej jazdy v roku 2018, kedy sa Brno znovu dočkalo svetových superbikov po 6-ročnej odmlke. Prajem si aby  to podujatie nebolo tým úplne posledným…

Popri hlavnej kategórii triedy superbike sa jazdia aj rôzne iné, pričom druhou najsledovanejšou je trieda supersport. Na najvyšší stupienok v rámci MS v Brne sa postavilo 7 rôznych jazdcov (v roku 1993 a 1996 bola trieda SSP 600 vypísaná ešte ako ME), pričom Kenananovi Sofuogluovi a Fabienovi Foretovi sa to podarilo dvakrát. Sebastien Charpentier, Kevin Curtain, Jonathan Rea, Gino Rea a Jules Cluzel zvitazili jedenkrát. Súčasný superbikový šampión Jonathan Rea je tak jediným jazdcom v histórii brnianskych pretekov, ktorému sa tu podarilo vyhrať v superbikoch aj v supersportoch.

Pre MS SBK je príznačná uvoľnenejšia, priateľská (aspoň trošku) atmosféra a úzke spojenie jazdcov s fanúšikmi, čoho dôkazom sú aj stretnutia a autogramiáda v Paddock show, ale aj novinka, kedy sa Parc Ferme nachádza priamo v paddocku pred očami divákov, a tak isto samotné stupne víťazov.

Do istej miery tomu tak bolo ale vždy. Nasledujúcou fotogalériou z týchto stretnutí v paddocku sa môžeme preniesť do ostatných 9 ročníkov v Brne a očami obyčajného fanúšika, ktorý popri zbieraní autogramov stihol vyloviť z vrecka aj fotoaparát tak zaspomínať na atmosféru v zákulisí MS SBK na Masarykovom okruhu.
Všetko ma svoj začiatok a koniec, dúfam teda v návrat…

Text a foto: Marian Zeman

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *