Sila médií alebo ako sa šíria fámy

Richard Karnok 3

Tiež ste už počuli niekoľko mesiacov sa medzi motorkármi šíriacu správu o tom, že Slovakia Ring sa bude musieť zbúrať, pretože sa pod ním našla ropa? Ja som sa to dopočul až počas Alpe Adrie práve na našom okruhu.

 

„Slyšels už že to tady všechno skonči? Řika se, že okruh pude pryč,“ víta ma takouto informáciou kamarát motocyklový žurnalista z Moravy, ktorý sa na motocyklových pretekoch pohybuje od roku 1954. Prekvapený mu vravím, že o tom nič neviem a nepoznám ani dôvod, prečo by sa to malo stať. „No udajně tady pod tim našli ropu,“ odpovedá mi a mne sa behom dvoch sekúnd v hlave rozsvieti!
V decembri mi telefonuje šéfredaktorka časopisu MotoReport a vraví mi, že by chceli urobiť dvojstranu so silvestrovskými správami, proste niečo čo už na prvý pohľad je somarina a má to mať niečo s pretekmi. V momente mi napadlo: „Myslíte niečo také ako: ‚Pod Slovakia Ringom sa našla ropa a budú ho musieť zrušiť?'“ Pani šéfredaktorka sa zasmiala a povedala, že presne niečo také. A tak sa v ďalšom čísle časopisu MotoReport objavila dvojstrana, kde boli silvestrovské správy navyše označené smajlíkom a dolu bolo napísané upozornenie, aby to ľudia nebrali vážne. Bol som preto šokovaný, keď som sa o štyri mesiace neskôr dopočul mnou vymyslenú správu, ktorá mala byť čitateľmi prijatá maximálne s úsmevom, s tým, že sa o nej v motocyklovej obci hovorí ako o niečom vážnom…
Vybral som sa hneď za športovým riaditeľom Slovakia Ringu Lacom Šnegoňom s otázkou, či už počul o tom, že sa má Slovakia Ring rušiť. „Samozrejme, je to nejaká blbosť a mal som kopec telefonátov, či to je pravda. To musel vymyslieť nejaký somár,“ odpovedal mi nešťastný krútiac hlavou. „No, ehm ehm… to som vymyslel ja…,“ povedal som mu a zároveň vysvetlil o čo išlo.

Viem, že súčasná mediálna doba prináša množstvo „zaručených informácií“, ktoré sa vďaka internetu ľahko šíria, viem, že vďaka tomuto virtuálnemu priestoru sa objavilo mnoho „odborníkov“, ktorí riešia svoje komplexy vymýšľaním konšpiračných teórií a ich verných nasledovníkov, ale že niekto vezme vážne silvestrovský žartík, ktorý je navyše pre istotu aj ako silvestrovský označený, tak to už je veľa…
Spomenutý príspevok z časopisu MotoReport si môžete prečítať po kliknutí na obrázok nižšie. Ale prosím vás, skôr ako niektorí začnete kedykoľvek nejaké fámy posúvať ďalej, skúste si lepšie pozrieť zdroj informácií. Lebo z toho môže zostať veľa ľudí zmätených, ako napríklad môj spomenutý kolega, ktorému som to však samozrejme vzápätí vysvetlil a obaja sme sa nad tým zasmiali.
Na záver overená informácia: Slovakia Ring nebudú búrať, nie je pod ním ropa 🙂

3 komentárov k článku “Sila médií alebo ako sa šíria fámy

  1. No tak na toto je trestný zákon,paragraf 148,ods.3,písm z – šírenie poplašnej správy … Ale nie,je skutočne sranda,ako rýchlo sa šíria poplašné správy a ešte ako rýchlejšie tomu ľudia uveria.Myslím si,že postavením tohoto okruhu sme tam našli práve zlato !!!

  2. Riško, to je tak, když někteří lidé v dnešní době čtou akorát titulky a honí se za „senzáciami“. :-)))

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *