Raceczech v Moste zahájil siedmu pretekársku sezónu

V pondelok 18. apríla začala česká okruhová agentúra Raceczech svojim prvým podujatím v Česku novú a to už siedmu pretekársku sezónu u nás. Bolo to viac-menej rovnaké ako každý rok a napriek tomu vo veľa veciach nové.

Ani prvé rozjazdenie v Rijeke na začiatku marca ani tento úvodný Most sa nepočítajú do pretekárskeho seriálu Bikers Cup. Oba tieto podniky sú určené predovšetkým pre rozjazdenie sa do novej sezóny a vyskúšanie si všetkého čo jazdci počas zimy skúšať nemohli. Je tomu prispôsobená aj maximálna priepustnosť na dráhe do 25 jazdcov. Tento rok tu je navyše aj horúca mostecká novinka, nový asfalt v posledných dvoch zákrutách. No posledných dvoch. Je ho vlastne dokopy 600 metrov, čo už je poriadny kus, a tak sa testovali nielen nové motorky a kombinézy, ale aj táto nová časť trate.

Počasie sa po prepršanom a studenom víkende nakoniec otočilo čelom a pod slnečnú oblohou s občasným mráčikom dovolilo všetkým vytvoriť perfektné podmienky pre prvé tréningy. Po administratívnom preberaní, rannom brífingu a nevyhnutnom školení pre nováčikov, ktorí prišli okúsiť autodróm prvýkrát, začali prvé voľné tréningy rozdelené do štyroch výkonnostných skupín. Počas dopoludnia si zajazdila každá skupina tri dvadsaťminútovky a popoludní ešte jednu.

Poobede potom prišlo na rad troje pretekov Open. Sú to preteky, ktoré sa nerozdeľujú podľa obsahu alebo typu motocykla, ale záleží čisto len na zajazdenom čase v dopoludňajších tréningoch, preto spolu na jednom rošte môže stať pokojne liter so šestkou alebo i nadupaným naháčom. Toto rozdelenie je na začiatok sezóny tou najideálnejšou voľbou, pretože spolu v pretekoch idú jazdci s vyrovnanými časy, a tak dochádza len minimálne k nebezpečným predbiehacím manévrom.

Open3

1. Frídel Adam, KTM RC8R, best lap: 1: 56.124
2. Beneš Daniel, Yamaha R6, best lap: 1: 55.723
3. Paločko Josef, Kawasaki ZX10R, best lap: 1: 55.764
4. Drienovský Luboš, Yamaha R1, best lap: 1: 56.922
5. Radouš ​​Martin, MV Agusta Brutale, best lap: 2: 00.017

Ako prvé boli na rade preteky Open3, ktoré boli vypísané na 6 kôl. Vyhral bezpečne Adam Frídel na dvojvalcovej KTM RC8, ktorý štartoval až z druhého radu, ale skvelým štartom a jazdou bez chýb ako prvý preťal pomyselnú cieľovú pásku. Ako druhý videl šachovnicovú zástavku Daniel Beneš štartujúci na žlto-bielo-čiernej Yamahe R6, ktorému sa nie úplne vydaril štart, ale postupne sa počas prvých kôl dostal zase späť na svoju východiskovú pozíciu, keď štartoval z druhého miesta. Tretí došiel Josef Paločko na zelenej Kawasaki ZX-10, ktorý sa tiež krásnou jazdou dostal počas úvodných kôl z piatej pozície po prvom kole až na bronzový stupienok. Pomyselnú zemiakovú medailu si tak odniesol Luboš Drienovský štartujúci z pole position a piaty skončil Martin Radouš ​​na MV Aguste.

Open2

1. Kheller Vincenzo, BMW S1000RR, best lap: 1: 51.228
2. Kubička Ondřej, Yamaha R6, best lap: 1: 51.887
3. Plesl Ondřej, Kawasaki ZX10R, best lap: 1: 50.340
4. Decker Konrad, Kawasaki ZX10R, best lap: 1: 52.630
5. Vágner Adam, Kawasaki ZX6R, best lap: 1: 51.285

Druhé preteky boli už bol úplne vyrovnané a bol plné naozajstných súbojov od začiatku až do konca. Svoje by o tom mohol povedať jeho víťaz, Vincenzo Kheller na BMW S1000RR štartujúci až z tretieho radu. Postupne sa prepracovával štartovým poľom, kedy po prvom kole bol piaty a v tom predposlednom pokoril aj na Yamahe R6 idúceho Ondřeja Kubičku, ktorý štartoval z pole position, celé preteky viedol, ale ku koncu už nestačil odolať výborne idúcemu Khellerovi a jeho silnému stroju BMW. Tretie miesto obsadil Ondřej Plesl s čiernou Kawasaki ZX-10 štartujúci taktiež z tretieho miesta na rošte, ktorý sa veľmi pekne posúval po nie úplne vydarenom štarte, kedy sa prepadol až na piate miesto, každé kolo zase postupne dopredu. Štvrtý došiel Konrad Decker z Nemecka na Kawasaki ZX-10 a na piatom mieste taktiež s Kawasaki, ale tentoraz ZX-6 dorazil Adam Vágner.

Open1

1. Kratochwil Jan, Yamaha R1, best lap: 1: 42.316
2. Güthlein Christian, BMW S1000 RR, best lap: 1: 42.190
3. Havlík Martin, Kawasaki ZX10R, best lap: 1: 42.124
4. Schlensok Matthias, Kawasaki ZX10R, best lap: 1: 43.434
5. Trötsher Michael, Yamaha R1, best lap: 1: 43.114

indexTieto preteky boli najrýchlejšie, čo sme v ten deň mohli vidieť a že bolo na čo pozerať. Samostatnou kapitolou bol štart niekoľkonásobného účastníka majstrovstiev sveta Maxa Neukirchnera. Tento sympatický rodák zo Stollbergu nielen že prišiel vyskúšať nový mostecký asfalt, ale stačil ešte jazdiť aj ako inštruktor a úprimne bolo naozaj na čo pozerať. Max štartoval do pretekov ako posledný z boxovej uličky, počas piatich kôl stačil predbehnúť prvého jazdca a v poslednom kolo džentlmensky zatiahol do depa a s najrýchlejším časom 1: 38,56 prenechal pódium konkurencii. Prvé miesto tak obsadil Ján Kratochwil na novej Yamahe R1 idúci z pole position, ktorý svojou čistou jazdou a systémom štart-cieľ došiel aj prvý do cieľa. Druhé miesto obsadil Christian Güthlein na bielom BMW S1000RR štartujúci zo štvrtého miesta. Na treťom mieste dojazdil prvý český zástupca Martin Havlík na BMW S1000RR, ktorý až do posledného kola zvádzal boj práve s Güthleinom o druhé miesto. Na štvrté miesto sa prepracoval Matthias Schlensok na Kawasaki ZX-10 a hneď za ním preteky dokončil na novú R1 tento rok z šestiek prestúpivší Michael Trötscher.
Na záver celej akcie už nasledovala len hodinová open pit-lane, kde si mohli ešte do sýtosti zajazdiť za krásneho počasia všetci, čo mali mosteckého asfaltu po tomto úžasnom dni málo.

Počasie vyšlo veľmi dobre, účasť hojná a jazdenie fair play s minimom pádov. Tak dopadol úvodný tohtoročné podnik Raceczech v tejto sezóne na území ČR a nezostáva než pozvať o tri týždne na brniansky Masarykov okruh v termíne 11. – 12. mája, kde prebehnú v prvý deň voľné jazdy a tréningy a druhý deň tradičné preteky Bikers Cup v kategóriách 600, 1000 a Naked.

A nezabudnite, že predpredaj za cenu 4100,- Kč, alebo 158,-€ končí už v utorok 26. 4.!