Do deviatej sezóny s portálom Moto-cup.sk

Richard Karnok 8

Keď som pred viac ako 16 rokmi zakladal svoju celkom prvú a graficky pochybnú internetovú prezentáciu venovanú slovenským pretekom cestných motocyklov, netušil som, že to všetko potiahnem až toľko rokov…

Fotoaparát čoraz častejšie mením za mikrofón…

Písal sa rok 2002 a ja som sa snažil vytvoriť priestor, kde by boli hlavnými predstaviteľmi pretekári zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, ktorým som chcel nejako pomôcť. Ako fanúšik som totiž vedel, čo ich trápi a zároveň som videl možnosť pomôcť im aspoň v tom, o čom som si myslel, že ako-tak viem. Nikdy som neoplýval možnosťami finančne podporiť preteky cestných motocyklov, ale túžil som o nich písať, informovať, prinášať čerstvé spravodajstvo. Motocyklové portály v tom čase ešte len vznikali a ich náplňou boli predovšetkým majstrovstvá sveta alebo motorky všeobecne a mne samému chýbala práve informovanosť o domácej pretekárskej scéne.

Keďže som od svojich 9 rokov ručne písal pre môjho otca a dvoch bratov o pretekoch do môjho domáceho „časopisu“ tvoreného z vystrihnutých fotografií nalepených do zošita, príchod internetu bol pre mňa šancou. Možno sa dnes ťažko chápe moja vtedajšia radosť, keď mi po niekoľkých mesiacoch existencie mojej internetovej prezentácie prišlo na stránku za jeden deň 32 návštevníkov 🙂 Ale boli to začiatky a čitatelia pribúdali.

Podstatná časť redakcie Moto-cup.sk, zľava: Karel Šoukal, ja, Pavel Salaba a Jaroslav Brzobohatý

Napriek tomu, že som na preteky chodil od svojho detstva koncom sedemdesiatych rokov minulého storočia, medzi pretekárov som sa vďaka kamarátovi pretekárovi Martinovi Psotnému dostal až ako 20-ročný v roku 1994. Najprv s kamerou som roky amatérskymi zábermi dokumentoval našim pretekárom ich jazdenie, no potom sa doba zmenila a jazdcom sa stali potrebnejšie fotografie. Vtedy ma oslovili aj pretekári a Športová komisia cestných pretekov motocyklov SMF, či by som sa nestal členom práve športovej komisie. Za čias Milana Jakuboviča som teda mohol zažiť aj pohľad na preteky z funkcie usporiadateľa krásnych podujatí Race for fun na letisku v Trenčíne. Krátko predtým sa mi ale splnil sen, keď som na moje detské písanie do ručne vyrábaného časopisu mohol nadviazať tentoraz už v ozajstnom motocyklovom časopise. Na začiatku roka 2006 ma totiž oslovili Vlado Brniak a Miro Tamáši z časopisu Motomagazín, ktorí zaregistrovali moju prácu na internete. Nechce sa mi veriť, že rok 2019 bude už mojim štrnástym v tomto mesačníku, ktorý sa ako jediný na Slovensku rozhodol venovať práve tej našej disciplíne.

V roku 2011 vznikol portál Moto-cup.sk a vtedy som sa aj prvýkrát v živote stretol s novinárskou legendou Tomášom Gescheidtom

Počas troch rokov v Športovej komisii som už písal články a fotil aj pre vtedajšiu stránku ŠK CPM, no po narodení prvej dcérky som si uvedomil, že som si toho na seba nabral priveľa… Na ďalšiu spoluprácu som sa nechal nahovoriť aj na ďalšom spravodajskom portáli len ako spolupracovník, aby som mal viac času. Ale po dvoch rokoch a narodení druhej dcérky, som opäť vycúval. Vraví sa, že dvakrát nevstúpiš do tej istej rieky, no mne sa to podarilo až trikrát. V tom čase totiž na Slovensku hlavne vďaka Lacovi Šnegoňovi vznikol Slovakia Ring, náš prvý špeciálny okruh, po ktorom som aj ja, ako fanúšik, túžil už viac ako dve desaťročia predtým. Práve vďaka tejto skutočnosti a prosbe Laca Šnegoňa, ktorý sa stal aj predsedom ČK CPM SMF a svojím zápalom pre vec nakazil aj mňa, som sa od roku 2011 udomácnil na portáli Moto-cup.sk.

S Marianom Zemanom sme sa na pretekoch obchádzali už v 90. rokoch. Zoznámili sme sa ale až oveľa neskôr

Stránka najprv nevznikla len ako portál športovej komisie CPM, ale bola aj dôležitým informačným kanálom pre novovzniknutý seriál Moto-cup, ktorý organizovala ŠK CPM SMF a na niekoľko rokov prilákala na naše okruhy konečne väčší počet pretekárov. Seriál Moto-cup neskôr prešiel do oficiálneho Slovenského pohára, ale portál Moto-cup.sk sa so svojím názvom na internete udomácnil a hoci si dodnes uvedomujem, že názov stránky nie je možno najideálnejší, vybudoval si silnú čitateľskú základňu, ktorá neustále rastie.

Pri stretnutí s Kročkovcami v Holíči sme na fotke aj Július Mendl (druhý zľava) a vedľa mňa celkom vpravo Marián Bertoli

Dnes už je situácia taká, že by som mohol opäť uvažovať o skončení, keďže časovo je popri rodine a zamestnaní v orchestri správa stránky, písanie do časopisu a takisto práca v ŠK CPM SMF (kde som sa po desiatich rokoch ocitol opäť) veľmi náročná, ale tentoraz sa môžem spoľahnúť na mojich skvelých spolupracovníkov, ktorí portálu Moto-cup.sk dodávajú oveľa vyšší punc. V súčasnoti už totiž obsah stránky vytvárajú aj skvelí fotografi Karel Šoukal, Pavel Salaba, Marian Zeman a ďalší, ale aj autori textov, Jaroslav Brzobohatý, Marián Bertoli, Július Mendl, či Tomáš Gescheidt, ktorý bol v 80. rokoch mojim obrovským žurnalistickým vzorom a ja som nesmierne šťastný, že práve on píše články aj pre Moto-cup.sk. Vďačný som aj za príspevky Ruda Mladého a pomoc Jirku Franka. Moja veľká vďaka patrí aj môjmu švagrovi Jánovi Fajčákovi, ktorý kedysi stránku Moto-cup.sk vytvoril, servisuje ju a už premýšľa aj nad jej novým vzhľadom, keďže ten súčasný už doslova nevyhovuje nielen dizajnovo, ale aj po technickej stránke.

Pri poďakovaní nesmiem zabudnúť ani na tých, ktorí existenciu portálu podporujú aj materiálne  bez čoho by to už v tonto nasadení ani nešlo… Názvy ich spoločností nájdete okolo tohto textového poľa. 

Rudo Mladý a Jirka Franek, netreba predstavovať…

Niekoľkokrát mi počas tých rokov napadlo, že by sa Moto-cup.sk mal možno venovať aj svetovým šampionátom MotoGP a WSBK a nielen slovenskej a českej motocyklovej scéne… Nakoniec si však vždy uvedomím, že stránok zameraných na MS je v našich končinách dosť (vlastne len v ČR). Ale ktovie… Čo myslíte vy? Ísť do toho a písať aj o MS? Na to by som však musel rozšíriť pole spolupracovníkov, lebo sám to už stíhať nebudem. Napíšte mi. Nielen o MS, ale aj o ďalších nápadoch, ktoré by podľa vás posunuli portál Moto-cup.sk ďalej. Možno aj o zmene názvu… Proste o niečom, čo vám chýba a snáď sa to bude dať splniť. Možno niektorí z vás túžia prispievať… Nuž, budem veľmi rád!

Navyše ak ste pretekár, alebo máte pretekársky tím a chcete sa ešte viac zviditeľniť, portál Moto-cup.sk je určený práve pre vás! Keďže je priestor portálu Moto-cup.sk určený pre všetkých fanúšikov a takisto pretekárov, máte možnosť sa o svojich úspechoch zdieľať práve aj tu. Rovnako ako to už robia mnohí vaši kolegovia, pretekári zo Slovenska či Českej republiky. A to či už zasielaním svojich tlačových správ, ktoré rád zverejňujem, alebo predstavením svojich osobných a tímových stránok, ktoré budem rovnako rád prezentovať. Môžete však seba, alebo svoj tím predstaviť článkami aj keď nemáte svoj vlastný webový priestor. Stačí, ak mi vaše príspevky v podobe tlačových správ a podobne zašlete najlepšie aspoň s jednou fotografiou a ja všetko zverejním. 

V prípade záujmu či otázok mi prosím píšte na adresu karnok@motomedia.sk, alebo volajte na telefónne číslo +421 905 444 198. Alebo mi proste pošlite váš príspevok a je to! A prečo sa prezentovať na stránke Moto-cup.sk? Pretože je to najväčší portál na Slovensku venujúci sa domácej pretekárskej scéne. Okrem jedinečných článkov z histórie motocyklového športu, prináša najaktuálnejšie a najpodrobnejšie informácie zo súčasných pretekov, pričom je napojený nielen priamo na pretekárov a tímy, ale aj organizátorov podujatí a seriálov, čím prináša dôležité informácie nielen fanúšikom, ale aj jazdcom. Portál je veľmi obľúbený aj v Českej republike, čo potvrdzuje vysoká návštevnosť práve od našich západných susedov. Za osem rokov existencie serveru Moto-cup.sk neustále stúpa jeho návštevnosť, pričom po pretekárskych podujatiach prekračuje denný počet návštev hodnotu niekoľko tisíc čitateľov.

Aj preto každá informácia od vás nájde množstvo tých pravých adresátov. Je jedno, či ste jazdec svetového šampionátu, alebo národného pohára, je jedno či jazdíte automotodrómy alebo prírodné okruhy a je jedno či súťažíte na veľkých motorkách, minibikoch, či veteránoch, ale aj či iste zo Slovenska alebo Českej republiky. Portál Moto-cup.sk je tu pre všetkých vás pretekárov, ale aj fanúšikov, o ktorých ide samozrejme predovšetkým.

Prajem vám krásny rok 2019 priatelia…

Richard Karnok

8 komentárov k článku “Do deviatej sezóny s portálom Moto-cup.sk

 1. Páni, ďakujem Vám za tieto reakcie a aj za tie, čo sú na Facebooku… Nečakal som to, ale je to tá najkrajšia odmena! Neviem čo písať… netreba, dali ste mi nádherné emócie… Veď pre ne to všetko robíme a máme radi…

 2. risko si BOH este ze ta mame a staras sa o nas vsetkych urcite ti patri RESPEKT a UCTA
  takisto V. BRNIAKOVI a spol co sa tyka medii

 3. Richard Ahoj.
  Chvíľu po prečítaní Tvojho skromného vyznania som premýšľal, ako Ti vyjadriť vďaku za to, čo si doteraz urobil pre motocyklový šport na Slovensku a v Čechách. Nič vzletné mi nenapadá, iba úprimne Ti poďakovať za kvantum práce, ktorú za tie roky odvádzaš. Takmer každý deň začínam kávičkou a kliknutím na moto-cup. Často mi je ľúto, že nieje viacej prispievateľov, či už k súčasnému – nie ideálnemu stavu v našom motorizme, ako i spomienok na staré časy, množstvo okruhov a spomienky na dávnych borcov, usporiadateľov či funkcionárov. Robilo sa to temer bez nároku na odmenu, ale s o to väčším srdiečkom. Viem čo hovorím, keď vari 60 rokov som bol v tom po uši i s ostatnými „bláznami“ do motorizmu. Vznikali i krásne priateľstvá pretrvávajúce až do dnes. Sám sa hnevám na seba, že občas dačo nehodím do pľacu. Nuž a tá terajšia generácia by sa mohla či už pochváliť, alebo posťažovať a tak prispieť k ešte väčšej kvalite Tvojej stránky.
  Riško, ešte raz veľké ĎAKUJEME a i keď je to ťažké, prosíme Ťa VYDRŽ nám,
  Julius

 4. Spolupracovat a prispievat pre moto-cup.sk, v kolektive redakcie zvucnych mien,skvelych ludi zapalenych pre motoristicky sport pod vedenim a dirigentskou taktovkou Riska Karnoka je pre mna velka radost a cest. Dakujem za pomoc a radost,ktoru davas nam motoristickym fanusikom.

 5. Riško, veľmi pekne ti ďakujeme za nezištnú pomoc vždy keď potrebujeme. Veľmi obdivujeme tvoj zápal a výdrž v prospech motoristického športu. Do roku 2019 prajeme tebe aj rodinke a samozrejme aj všetkým tvojim kolegom všetko len to najlepšie, veľa síl a chuti do dalších a článkov. Naozaj ti patrí veľké Ď A K U J E M E.

 6. Cítim sa byť veľmi poctený!! Ďakujem za Tvoju ochotu a pomoc, ktorú si mi poskytol, keď som ju potreboval Ríško. Obdivujem Tvoju aktivitu , pohotovosť, zápal a hlavne výdrž v doslova „robote“, ktorú odvádzaš pre motoristický šport. Získal si si tým úctu a uznanie nás všetkých. Vďaka a všetko dobré v roku2019!!

 7. Psát pro moto-cup.sk je pro mně velké potěšení.A mít za kolegy Tomáše Gescheidta,Julo Mendla nebo Mariána Bertoliho je velká čest.

 8. Riško, za Tvoju dlhoročnú prácu, pre ktorú obetuješ vlastne skoro všetok svoj voľný čas Ti od nás všetkých patrí obrovské

  Ď A K U J E M E ! ! !

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *