Stefan Dörflinger a Jorge Martinez legendami MotoGP

Richard Karnok

Štvornásobní majstri sveta  Stefan Dörflinger a Jorge „Aspar“ Martinez sa stanú v tejto sezóne Legendami MotoGP, pričom švajčiarsky jazdec bude uvedený do Siene slávy na Sachsenringu a Španiel vo Valencii.

Stefan Dörflinger, ktorý sa narodil v Nemecku, získal v rokoch 1982 a 1983 titul v triede 50 ccm. Po zavedení kategórie 80 ccm v roku 1984 videl sa stal prvým šampiónom v tejto triede. Mjartrovský titul obhájil aj v roku 1985 a vybojoval tak svoj štvrtý titul majstra sveta. Jeho kariéra na medzinárodnej scéne začala v roku 1973 a pokračovala až do roku 1990. Vo svojej kariére vybojoval 18 víťazstiev vo veľkých cenách. „Bol som ohromený, keď som sa dopočul, že by som sa mal stať legendou MotoGP,“ hovorí Dörflinger. „Bol som veľmi potešený a veľmi hrdý, že som sa mohol pripojiť k skupine takých slávnych mien. Keď som pretekal, moje najobľúbenejšie číslo bolo číslo 1. V tej dobe bolo zvykom mať ako majster sveta toto číslo a ja som mal to šťastie, že som túto šancu získal štyrikrát a stal sa legendou. Ako som povedal , je to ohromujúce a som veľmi hrdý na to, že som v sieni slávy.“

Jorge „Aspar“ Martinez začal pretekať na svetovej scéne v roku 1982 v triede 50 ccm. V roku 1986 získal prvý majstrovský titul v kategórii 80 ccm, ktorý obhájil a obhájil, keď dominoval v roku 1987 so siedmimi víťazstvami. V roku 1988 nielenže vybojoval tretí titul v rade v najnižšej triede, ale pridal k nemu aj prvenstvo v triede 125 ccm, v ktorej navyše zvíťazil v deviatich z 11-tich veľkých cien. Pretekal až do roku 1997. Postupne vystriedal triedy 50, 80 a 125 ccm a počas svojej kariéry a získal celkovo 37 víťazstiev v Grand Prix.

„Je to veľký pocit šťastia,“ vraví „Aspar“. „Bolo to pre mňa veľké prekvapenie, keď mi Carmelo Ezpeleta oznámil, že sa stanem legendou MotoGP. Bolo to veľmi emotívne, pretože ma zaradili do skupiny skvelých jazdcov a navyše  to bolo v deň 40. výročia mojich prvých pretekov, tak to pre mňa bolo veľa dobrých správ a krásnych spomienok naraz. Legendy MotoGP sú najlepší jazdci v histórii motocyklových pretekov a je neuveriteľné, že som sa stal súčasťou skupiny s takými impozantnými výsledkami ako Angel Nieto, Mick Doohan, Giacomo Agostini, Nicky Hayden a mnoho ďalších. Je to pocit skutočného naplnenia. Stefan Dörflinger je starší ako ja a keď som prišiel do majstrovstiev sveta bol už šampiónom, bol jedným z mojich súperov, jeden z mojich cieľov, ale mám pekné spomienky na môj vzťah s ním. Bol to rýchly a elegantný jazdec.“

Dörflinger a Martinez sa teraz pripojili k dlhému zoznamu veľkých šampiónov motocyklových MS, medzi ktoré patria Giacomo Agostini, Mick Doohan, Geoff Duke, Wayne Gardner, Mike Hailwood, Daijiro Kato, Eddie Lawson, Anton Mang, Angel Nieto, Wayne Rainey, Phil RTead, Jim Redman, Kenny Roberts, Jarno Saarinen, Kevin Schwantz, Barry Sheene, Marco Simoncelli, Freddie Spencer, Casey Stoner, John Surtees, Carlo Ubbiali, Alex Crivillé, Franco Uncini, Marco Lucchinelli, Randy Mamola, Kork Ballington, Dani Pedrosa či Nicky Hayden.

Zdroj: motogp.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *