Michal Búlik aj v Jereze v prvej päťke

Richard Karnok

Týždeň po Valencii sa v Španielskom Jerez de la Frontera konali posledné preteky medzinárodných majstrovstiev Španielska ESBK. Slovenský reprezentant Michal Búlik jazdiaci za český tím New2 Project potvrdil  vzrastajúcu formu, keď aj na ďalšej trati dokázal získať umiestnenie v top 5.

Počasie na bolo na juhu Španielska prívetivé len vo štvrtok a piatok. Na sobotu a nedeľu boli hlásené silné prehánky a vietor, a predpoveď sa vyplnila.

Štvrtok a piatok hľadali v tíme ideálne nastavenie. Michal absolvoval v piatok pád vo väčšej rýchlosti, no mechanici dokázali motocykel rýchlo opraviť a pripraviť na sobotnú kvalifikáciu.

V sobotu od rána pršalo. V kvalifikácii hneď v štvrtom kole zajazdil Michal kvalitný čas, ktorý ho posunul na predné priečky. V ďalšom kole výrazne zrýchľoval, no nasledoval pád, ktorý zastavil ďalšie snaženie. Zajazdený čas stačil až na 15. miesto celkovo. Z celkového výsledku zavládlo mierne sklamanie, pretože pocit na trati bol veľmi dobrý a rýchlosť v poslednom kole by znamenala posun do top 10.

Štart do prvých pretekov nebol ideálny a nasledoval prepad na 17. miesto.  V mokrých podmienkach sa Michalovi podarilo získať dobré tempo. Postupne začal zrýchľovať a získavať stratené pozície. V štvrtom kole už bol na jedenástom mieste a v piatom kole na deviatom. Odpútal sa od svojej skupiny a začal sťahovať skupinu bojujúcu o šieste miesto. V daždi zajazdil svoje najrýchlejšie kolá a v deviatom kole sa dotiahol do skupinky pred sebou. V závere sa mu podarilo prepracovať o dve pozície dopredu a získal 7. miesto celkovo, piate v triede supersport, a so stratou 4 sekundy na pódium dosiahol svoj najlepší výsledok v ESBK.

Nedeľný warm up priniesol ďalšie prekvapenie, keď potvrdil svoje tempo na mokrom povrchu. Dokázal sa vtesnať medzi jazdcov so skúsenosťami z majstrovstiev sveta a obsadil piate miesto celkovo.

Siedme miesto z prvej jazdy znamenalo štart do nedeľných pretekov zo siedmeho miesta. Výborným štartom získal jednu pozíciu a cieľom prvého kola prešiel na šiestom mieste. V treťom kole držal ôsmu pozíciu a celá prvá osemčlenná skupina sa odpútala od zvyšku jazdeckého poľa. V ďalšom kole však nasledoval pád, ktorý zmaril ďalšiu šancu na dobrý výsledok.

Michal Búlik:

Máme za sebou určite jeden z najlepších víkendov. V ťažkých daždivých a veterných podmienkach sme patrili k najrýchlejším na trati. Škoda pádu v kvalifikácii. Mal som rozbehnuté rýchle kolo a v sobotňajších pretekoch som mohol štartovať z oveľa lepšieho miesta. V priebehu jazdy som sa cítil skvelo a získal až osem pozícií. Pódium bolo na dosah, ale aj siedme miesto celkovo bolo pre nás veľkou odmenou.

V nedeľu nám vyšiel warm up a stále sme si držali rýchle tempo. Do druhej jazdy som veril v dobrý výsledok. Po štarte som sa držal v prvej skupine, no dážď veľmi zosilnel a podmienky na trati boli extrémne. Veľká škoda pádu vo štvrtom kole. Mal som rýchle tempo a veril si na jazdcov v skupine. Výsledok z Jerezu však hodnotím veľmi pozitívne, keďže sme boli celý čas vpredu a v priamom kontakte z jazdcami so skúsenosťami z majstrovstiev sveta.

Skvelú prácu odviedol celý New2 Project tím. Po všetkých troch pádoch zvládli techniku bez problémov opraviť a motocykel bol vždy top pripravený a vysoko konkurencieschopný.  Napriek svojej premiérovej sezóne v ESBK patrili v jej celom priebehu určite medzi najlepšie tímy. Navyše nálada v boxe bola vždy perfektná, čo nám taktiež pomohlo dosahovať výborné výsledky a v priebehu celej sezóny značný progres. Ďakujem všetkým partnerom a fanúšikom za podporu, bez ktorej by to šlo veľmi ťažko.

Tlačová správa Michala Búlika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.