Jantulík štartoval na pretekoch FIM EWC na Slovakia Ringu

Richard Karnok

Veľkým prekvapením bola na víkendových pretekoch svetového šampionátu FIM EWC na Slovakia Ringu účasť slovenského pretekára Jakuba Jantulíka. Ten dostal ponuku štartovať za francúzsky Team GP Moto len niekoľko dní pred pretekmi a šancu pochopiteľne využil.

23-ročný Kysučan sa tak ocitol na súpiske spolu s Francúzmi Jonathanom Martinezom a Vincentom Ferreom s motocyklom Kawasaki a štartovým číslom 16. Team GP Moto si v predchádzajúcich podujatiach šampionátu užil viac smoly ako radosti a po dvoch francúzskych 24-hodinovkách bol bez bodového zisku. Aj na Slovakia Ringu sa podujatie pre tím nezačalo najlepšie. V závere voľného tréningu ťažko havaroval Vincent Ferre a letecky musel byť transportovaný do nemocnice. Tímový motocykel bol v dezolátnom stave, no mechanici pracovali na sto percent a dvojica pretekárov Martinez-Jantulík tak mohla absolvovať aspoň druhú kvalifikáciu, v ktorej si vyjazdila 31. miesto na štartovom rošte.

Po štarte pretekov sa Martinez prepracovával cez svojich súperov, no už čoskoro sa na motocykli prejavil problém s batériou, ktorý sa zopakoval ešte niekoľkokrát a bol dôsledkom spomenutého pádu Ferrea z voľného tréningu. V polovici osemhodinovky sa v tíme sústredili už len na zdarné dokončenie pretekov, čo sa im aj nakoniec podarilo, keď skončili na 29. mieste.

Jakub Jantulík:
„Predovšetkým chcem poďakovať Temu GP Moto za dôveru a možnosť absolvovať v ich tíme podujatie na Slovakia Ringu. Bolo to pre mňa veľké prekvapenie a bolo mi potešením s nimi spolupracovať. Pre mňa bola na pretekoch niečím nezvyčajným aj francúzska kuchyňa a môžem povedať, že to bola nielen nová, ale aj veľmi príjemná skúsenosť.
V utorok a stredu prebehli prvé tréningy, v ktorých som si vyskúšal tímový motocykel, hlavne ale jazdili moji francúzski kolegovia, ktorí boli na Slovakia Ringu po prvýkrát.
Štvrtok bol už oficiálnym dňom a práve v rannom voľnom tréningu spadol Vincent Ferre, ťažko sa zranil a tímový motocykel bol doslova na odpis. Vďaka skvelej práci mechanikov sa ho ale predsa len podarilo dať dokopy a hoci sme nestihli prvú kvalifikáciu, na druhý deň sme mohli absolvovať aspoň druhú. Zostalo nám teda každému len dvadsať minút na kvalifikovanie sa, navyše v podstate na novom motocykli.
Keďže sa tímu predtým nedarilo na úvodných dvoch pretekoch a navyše aj Slovakia Ring sa začalo ako začalo, cieľom bolo predovšetkým dokončenie osemhodinovky. Navyše nás po zranení Ferrea čakala jazda len vo dvojici, čo je predsa len o niečo náročnejšie. Po štarte sme sa posúvali vpred, ale niekoľkokrát sa prejavil problém s batériou a po oprave sme sa dohodli, že sa budeme sústrediť už len na dokončenie pretekov a jazdu si budeme užívať. Ja som mal ku koncu pre problém s brzdou pád, našťastie ľahký a mohli sme pokračovať.
Na tie problémy, ktorými sme museli prejsť, bol dojazd do cieľa zadosťučinením za celú snahu tímu, ktorý pracoval na sto percent.
Ešte raz ďakujem Teamu GP Moto za možnosť absolvovať s nimi tieto preteky a Vicentovi Ferremu prajem skoré uzdravenie.“

Tlačová správa Jakuba Jantulíka
Foto: Pavel Salaba

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *