Peter Šurina: Vysokú úroveň Alpe Adrie tvoria predovšetkým pretekári

Richard Karnok 1

Slovenská motocyklová agentúra Slovakia Racing sa v roku 2014 stala promotérom medzinárodného šampionátu Alpe Adria, ktorý odvtedy z roka na rok rastie nielen po športovej, ale aj organizačnej stránke. Pretekári už nie sú len tými, ktorí prinesú peniaze a nik sa viac o nich nestará.

Peter Šurina má pred budúcou sezónou mnoho plánov
Peter Šurina má pred budúcou sezónou mnoho plánov

Profesionálnejšie zázemie, odmeny za umiestnenia či väčšia medializácia, to je len zlomok z toho, čo do seriálu priniesla práve agentúra Slovakia Racing. Po skončení sezóny sme sa porozprávali s riaditeľom agentúry, Petrom Šurinom, ktorý nielen zhodnotil uplynulý rok, ale niečo prezradil aj o plánoch pre sezónu 2017.

Peter, uplynulá sezóna Alpe Adrie bola mimoriadne vydarená. Ako ju hodnotíš zo svojho pohľadu promotéra?
Sezóna bola naozaj skvelá, vo väčšine tried sa o tituloch majstrov rozhodovalo až na poslednom podujatí, takže športové zážitky boli mimoriadne silné. Som vďačný predovšetkým pretekárom, že sa zúčastňujú našich podujatí, či už v rámci šampionátu Alpe Adria, alebo IMRC Cupu. Vysokú úroveň Alpe Adrie tvoria predovšetkým pretekári svojimi súbojmi na trati a vzájomnou rivalitou. My, ako agentúra Slovakia Racing, sa snažíme urobiť všetko pre to, aby jazdci mali čo najlepšie podmienky nielen ku svojej práci, ale aj vo voľnom čase, ktorý trávia na okruhu. Oni sú profesionáli, ktorí tomuto športu obetovali veľmi mnoho a naším cieľom je aby cítili, že si ich organizátor váži. To je to, čo predtým v tomto seriáli chýbalo.

S Lukášom Peškom pred štartom v Rijeke
S Lukášom Peškom pred štartom v Rijeke

Čo všetko agentúra Slovakia Racing jazdcom šampionátu Alpe Adria priniesla?
Je viac toho čo sme priniesli a je veľa toho, čo by sme ešte priniesť chceli. To však samozrejme závisí od toho, akých silných partnerov pre šampionát získame a to je to na čo sa teraz vo svojej práci sústredíme najviac. Ak sa ale obzriem na ten čas, čo sme sa stali promotérom seriálu Alpe Adria, tak sú to napríklad Prize Money, teda finančné prémie za umiestnenie, dvoje pretekov počas víkendu, takže z každého podujatia si jazdci môžu odniesť dvojitú porciu bodov, profesionálne služby v paddocku od starostlivosti o motocykel až po ich telesnú schránku, takisto predsa len profesionálnejšie vyzerajúce prostredie v paddocku s jasnými pravidlami, no nechýbajú ani krásne dievčatá, hostesky, ktoré už akosi prirodzene k rýchlym motorkám patria. Mimoriadne vysokú pozornosť venujeme medializácii šampionátu, pričom tento rok uzrel svetlo sveta takmer polhodinový televízny Alpe Adria Road Race Journal, vysielaný po podujatiach najprv v niekoľkých európskych krajinách na rôznych televíznych kanáloch a vzápätí voľne šíriteľný na internete. Aj žurnálom sme chceli vyjsť v ústrety predovšetkým pretekárom, ktorí žurnál môžu využívať na svoju prezentáciu pred nádejnými partnermi.

Čo všetko obnáša zorganizovanie jedného podujatia pretekov Alpe Adrie z pohľadu promotéra?
Je to veľmi náročné. Za zdarným priebehom jedného podujatia je na mieste vždy len za našu agentúru 45 – 50 ľudí. To už je dosť veľké množstvo, ale pokiaľ organizujeme tento šampionát už na tejto úrovni, tak inak to nejde. Je tam viac postov, ktoré musia fungovať súbežne. Vtedy si človek uvedomí, kam sa za tých päť pretekárskych sezón, teda od organizovania agentúrnych pretekov Fun Cup, cez Slovenský pohár a samostatný seriál IMRC, posunul. Samozrejme, to všetko sa týka aj príprav na jednotlivé podujatia, ako sú mediálne kampane na internete, v rozhlase na billboardoch, ale aj tlačové konferencie pred pretekmi, promovanie na iných motoristických podujatiach, na motosalónoch, autosalónoch alebo prezentovaním sa lifestylovým oblečením… To všetko sú možno drobnosti, ale keď sa to všetko spojí dohromady, tak je to už široký záber, bez ktorého to robiť nejde.

V dobrej spoločnosti. S Julianom Mayerom, Michalom Práškom, Lukášom Peškom a Jarom Černým
V dobrej spoločnosti. S Julianom Mayerom, Michalom Práškom, Lukášom Peškom a Jarom Černým

Môžeš už dnes povedať čo čaká seriál v sezóne 2017? Načrtol si, že mnohé závisí od partnerov, ale iste máš nejakú predstavu…
Samozrejme, predstavu mám, veľa sme počas pretekárskej sezóny rozprávali s jazdcami, počúvame ich pripomienky a návrhy a pokiaľ si niekto z jazdcov myslí, že má čo k seriálu povedať, rád si prečítam jeho názor, stačí ak napíše na email info@slovakiaracing.sk. Pre nás je najdôležitejšia práve spätná väzba od jazdcov, na základe ktorej môžeme začať robiť zmeny. Treba však povedať, že napríklad zásahy do Športových pravidiel nie sú celkom v kompetencii promotéra, na to, aby bolo všetko v poriadku po technickej a športovej stránke, dohliada komisia AARR. My sa sústredíme, ako som už povedal, na pritiahnutie silných partnerov, bez ktorých sa len ťažko môžeme baviť o nejakom zásadnom raste seriálu. Niečo už máme rozpracované, ale nebolo by vhodné o tom hovoriť dopredu, všetko má svoj čas. Naším zvykom je neustále informovať pretekárov aj fanúšikov o všetkých novinkách a rovnako tomu bude aj počas nadchádzajúcej zimy a už teraz môžem prezradiť, že núdza o informácie z našej strany určite nebude.

Spomenutý Alpe Adria Road Race Journal mal veľmi pozitívny ohlas práve aj vďaka jeho zverejňovaniu na internete, objavoval sa na všetkých veľkých motocyklových portáloch v okolitých krajinách. Neplánuješ napríklad aj priamy televízny prenos z jednotlivých podujatí?
Pred začiatkom uplynulej sezóny sme zvažovali či sa pustiť do žurnálu alebo priameho prenosu. Začali sme žurnálom s tým, že možno z posledného podujatia prinesieme priamy prenos. Po zhliadnutí prvého žurnálu sme však mali jasno. V tej polhodine mal divák, fanúšik či nádejný partner zhmotnené úplne všetko. Priebeh pretekov, výsledky, ale aj pohľad do zákulisia podujatia, rozhovory s pretekármi a to bolo pre prezentáciu šampionátu, ktorý treba dostať do stále väčšieho povedomia širokej verejnosti, oveľa dôležitejšie a účinnejšie ako priamy prenos. Aj preto so žurnálom pokračujeme takisto v sezóne 2017, kedy by však mal navštíviť viac televíznych kanálov vo viacerých krajinách a navyše ho plánujeme rozšíriť na nejakých 38 minút a práve tých desať minút navyše chceme ponúknuť pretekárom a tímom na ich prezentáciu. Aj o podobe žurnálu budeme našich priaznivcov a jazdcov informovať počas zimnej prestávky. Uvedomujeme si dôležitosť prezentácie seriálu aj v ďalších krajinách, pričom prvé ovocie sme pozbierali už tento rok, keď na poslednom podujatí bolo vyše dvesto jazdcov až zo 17 európskych krajín.

Máš predstavu o tom, ako bude vyzerať budúcoročný kalendár Alpe Adrie?
V tomto čase ešte len prebiehajú rokovania so zástupcami okruhov, ale už teraz môžem povedať, že po ročnej prestávke by sa do kalendára mal vrátiť maďarský Hungaroring, takže oproti uplynulej sezóne by malo pribudnúť minimálne jedno podujatie. Mojou snahou je, aby do kalendára pribudlo aj Brno…

Peter Šurina a jeho pravá ruka Miroslav Hambálek

Súčasťou podujatí šampionátu Alpe Adria je aj pohárový seriál International Motorcycle Race Cup, známeho pod skratkou IMRC. Ako vyzerá jeho budúcnosť, ráta sa s ním aj v roku 2017?
Rozhodne áno. Seriál IMRC je dieťaťom našej agentúry a neustále dokazuje svoju opodstatnenosť. Nie každý jazdec sa cíti priamo na vstup do Alpe Adrie, niekoho možno brzdí nedostatok financií. Vďaka seriálu IMRC sa môže mnohé naučiť, spoznať prostredie a vlastne sa môže na podujatí rozhodnúť, že bude štartovať aj v rámci IMRC aj Alpe Adrie. Okrem medzinárodného hodnotenia tu bojujú jazdci aj do národných hodnotení Slovenska, Česka a Poľska, jazdili tu Maďari, Chorváti, Nemci a športová úroveň jednotlivých pretekov je skutočne vysoká, veď v triede nad 600 cm3 sa tento rok o celkovom víťazovi rozhodovalo doslova v posledných metroch. Trošku ma však mrzí, že zaradením pretekov IMRC až na záver nedeľného programu, sa tento seriál ocitol tak trochu mimo hlavného diania. Preto dnes zvažujeme presunúť preteky tohto pohára už na sobotu. Zostal by rovnako ako doteraz dvojdňový, no jazdci by trénovali už v piatok a v sobotu by absolvovali kvalifikácie a preteky. Aj o tom budeme samozrejme včas informovať.

Podľa tvojich slov to vyzerá tak, že vás v agentúre Slovakia Racing nečaká posezónna prestávka…
To určite nie. Sezónu 2017 pripravujeme už niekoľko mesiacov, ono to ani inak nejde. Okrem toho, čo som už načrtol, pripravujeme už tretí rok pre pretekárov aj zimné jazdenie v Španielsku s našou partnerskou agentúrou, o čom budeme pretekárov informovať či už našimi tradičnými komunikáciami, ktoré im zasielame, ale aj prostredníctvom našej webovej a facebookovej stránky. Záleží mi na tom, aby sme našim jazdcom mali čo ponúknuť nielen počas pretekárskej sezóny, ale práve aj v čase, keď sa začína toľko dôležitá predsezónna príprava a práve jazdenie v Španielsku je ideálnou príležitosťou.

Peter, ďakujem za rozhovor a teším sa na to, že budeme môcť aj v budúcom roku prinášať dobré správy z vami organizovaných podujatí, či už prostredníctvom článkov, alebo Alpe Adria Road Race Journalu.

Zhováral sa Richard Karnok
Foto: Petr Štola a Vladimír Karban

Jeden komentár k článku “Peter Šurina: Vysokú úroveň Alpe Adrie tvoria predovšetkým pretekári

  1. Hezký seriál, hezké závody, velká účast jezdců, hezké prostředí pro jezdce i diváky, co více si přát.
    Po závodech se pohybuji mnoho let a vím o čem píšu.
    Jen tak dál a ať se daří.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *