Medzinárodné motocyklové preteky na letisku v Trenčíne

V dňoch 27.-29. augusta 2021 sa na letisku v Trenčíne konali medzinárodné cestné motocyklové preteky, ktorých súčasťou bolo niekoľko medzinárodných a národných šampionátov. Okrem iných sa jazdilo o body do majstrovstiev Slovenskej republiky a Slovenského pohára, šampionátu Alpe Adria Vintage, Majstrovstiev Českej republiky na prírodných okruhoch a Ducati Slovakia Cupu.

Marcel Hruboš a Eduard Werner

Na podujatí bolo prebratých 150 pretekárov a 180 motocyklov a sajdkár. Už v piatok na súťažiacich čakali dva voľné tréningy a prvá kvalifikácia, v sobotu druhá kvalifikácia a prvé preteky a v nedeľu zahrievací tréning a druhé preteky. Na svoje si tak prišli aj diváci, ktorí na letisko zavítali v hojnom počte. S prítomnými sa pohralo počasie, keď v nedeľu museli byť dokonca pre silný dážď preteky prerušené, ale nakoniec sa po krátkej prestávke pokračovalo a dojazdili sa všetky vypísané triedy.

Organizátorom podujatia bol Motoclub Baláž, ktorého prezidentom je Miloš Baláž, v minulosti náš úspešný reprezentant a v súčasnosti viceprezident Slovenskej motocyklovej federácie pre cestné preteky motocyklov. Práve Baláž pred dvomi rokmi priviedol preteky späť na trenčianske letisko, na ktorom sa konali v minulosti. Tento rok sa teda v Trenčíne uskutočnil už tretí ročník, pričom už v júni Baláž zorganizoval preteky aj na letisku v Dolnom Hričove a pre našich pretekárov tak pripadá viac možností jazdenia, keď v ostatnom desaťročí sa u nás okruhové motocyklové podujatia konali výhradne na Slovakia Ringu.

Víťaz triedy nad 600 Michal Prášek

Všetci účastníci víkendových pretekov v Trenčíne sa zhodli na tom, že každá trieda predviedla krásne súboje o víťazstvo a bolo jedno, či šlo o preteky súčasných motocyklov alebo veterány. V triede 125 Sport Production sa súboj o víťazstvo v oboch pretekoch zúžil na dvojicu Slovákov, Marcela Hruboša, Eduarda Wernera. Domáci Trenčan Werner, ktorý vlani na domácej pôde dvakrát zvíťazil, sa tentoraz musel uspokojiť s druhým miestom, hoci rozdiely v cieli boli medzi obomi pretekármi minimálne. Triedu 125 GP ovládol český pretekár Patrik Kolář.

Dve prvenstvá v triede Supersport 300 si vyjazdil Viktor Kacko, syn nášho bývalého výborného pretekára Miroslava Kacka. Slovenskí pretekári si rozdelili víťazstvá aj v triede 400 Supersport, keď v sobotu o milimetre zvíťazil Boris Korčák pred Ľudovítom Krušinom, ktorý si pre zmenu napravil chuť nedeľným víťazstvom. Naopak, dve víťazstvá si do Českej republiky v triede Twin odviezol Jan Markalous, no nestratili sa ani Slováci Daniel Chovanec a Milan Hanzalík, ktorí takisto stáli na stupňoch pre víťazov.

Bratia Darnadiovci na domácej trati v Trenčíne

V triede do 600 cm³ sa v oboch pretekoch o víťazstvo pobili Slovák Tomáš Tóth a český jazdec Matěj Vít. V sobotu sa z prvenstva radoval Tóth, v nedeľu bol úspešnejší Vít. Kráľovská trieda nad 600 cm³ tiež priniesla dramatické súboje o víťazstvo, ktorých protagonistami boli vynikajúci českí pretekári Michal Prášek a Marek Červený, ktorí majú na svojom konte množstvo úspechov z medzinárodných podujatí. V sobotu aj nedeľu bol nakoniec úspešnejší Prášek, ktorý tak na slovenských letiskách od roku 2017 vybojoval už jedenásť víťazstiev. Medzi pretekármi veteránskych tried diváci povzbudzovali najmä českú pretekárku Šárku Schmidtovú, ktorá počas víkendu vybojovala hneď niekoľko pódiových umiestnení. Bodku za oboma pretekárskymi dňami dali atraktívne preteky sajdkár.

Súčasťou podujatia bola aj bohatá tombola, ktorej hlavnou cenou bol skúter, ale nechýbali ani ďalšie hodnotné ceny, ako prilby, rukavice, moto doplnky, oblečenie pre voľný čas a podobne. Všetky ceny si našli svojich majiteľov a pretekári, diváci aj účastníci odchádzali z trenčianskeho letiska s radosťou z vydareného podujatia, ktorého pokračovanie je naplánované aj na rok 2022.

Kompletné výsledky z podujatia otvoríte kliknutím sem…

Text: Richard Karnok