Jantulíkovi sa darilo na Alpe Adrii, predstaví sa aj na FIM EWC na Slovakia Ringu

Richard Karnok

Napriek v posledných rokoch skôr sporadickým účastiam na pretekárskych podujatiach sa vo výbornom svetle na víkendových pretekoch šampionátu Alpe Adria v triede Superstock 1000 uviedol 23-ročný Slovák Jakub Jantulík.

Jakub, ktorý je dosiaľ posledným slovenským pretekárom jazdiacim v klasických majstrovstvách sveta (v roku 2009 v Misane a Estorile v triede 125 cm³) a na svojom konte má aj výborné výsledky v šampionáte IDM, by sa po rokoch pôstu mohol predsa len častejšie objavovať na štarte. Jeho cez víkend dosiahnuté časy a výsledky svedčia o tom, že je stále mimoriadne kvalitným pretekárom.

Skvelou správou pre slovenských priaznivcov je, že sa Jakub počas nadchádzajúceho víkendu predstaví ako pretekár francúzskeho Team GP Moto osemhodinových pretekov svetového šampionátu FIM EWC na Slovakia Ringu!

Jakub Jantulík:

Víkend sa mi začal vlastne už stredou, kedy som absolvoval asi štyri tréningy a nastavovali sme motocykel. Moja vďaka patrí mechanikovi za výborne odvedenú prácu. Vo štvrtok som odjazdil len dva tréningy, finišovali sme s nastavením a sústredil som sa už na oficiálny program, ktorý začínal v piatok dvomi voľnými tréningami. Ten raňajší bol o niečo lepší, keďže bolo chladnejšie počasie, pri ktorom mám pocit, že motocykel funguje lepšie. Poobede už bolo naozaj poriadne teplo, ale bol som celkovo spokojný, keďže som jazdil stabilné časy pod 2:10 min a otestoval som si aj pneumatiky, ktoré som plánoval použiť do kvalifikácie. Bol som teda spokojný. Kvalifikácia mi celkom nevyšla, dopustil som sa niekoľko chýb, takže nakoniec z toho bolo 13. miesto na štarte.

Štart do prvých pretekov sa mi vydaril, ale následne tam prišlo k incidentu Marka Jermana, do ktorého som sa síce nezamotal, ale bolo to nepríjemné. Mal som dobrú reakciu na štarte a následne to boli pekné preteky, kedy som si dobre zabojoval s niekoľkými súpermi. Jazdil som opäť pravidelné časy na úrovni 2:09 min a urobil si aj nový osobák v hodnote 2:08,7 min. Po takom krátkom čase strávenom v posledných rokoch na motorke som bol samozrejme spokojný.

V nedeľu som pokazil štart. Hoci reakciu som mal dobrú, tak na prvých dvoch rýchlostiach som šiel na zadné koleso. Následne sa vytvorila veľká skupina, v ktorej sme bojovali, ale doplatil som na to, že sme zmenili tlak v pneumatike, ktorý nám nevyhovoval, takže v každej zákrute mi to šmýkalo a preto som ani nemohol jazdiť časy ako deň predtým. Napriek tomu som ale dokázal jazdiť celkom dobré a vyrovnané časy.

Čerešničkou na torte pre mňa bola správa, že sa zúčastním osemhodinových pretekov vytrvalostných majstrovstiev sveta o týždeň na Slovakia Ringu za francúzsky tím za Team GP Moto do ktorého ma odporučil Maco Kuzma, takže uplynulý víkend môžem hodnotiť len a len pozitívne. 

Text: Richard Karnok
Foto: Petr Štola

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *