Tri nové Yamahy PW50 pre našu mládež

Richard Karnok

Pohľad do výsledkových listín našich majstrovských podujatí nám už roky prezrádza, že priemerný vek našich pretekárov je vyšší ako by sme chceli. Žiaľ, cestné preteky motocyklov trpia nedostatkom financií ako máloktorá disciplína, ale problém je treba hľadať aj v samotnom v zárodku, teda v privádzaní najmenších adeptov k jazdeniu na motocykli.

Aj preto je snahou súčasnej Športovej komisie cestných pretekov motocyklov a takisto celej SMF urobiť pre mladých motorkárov niečo viac. Možno dnes v našej krajine behajú po uliciach budúce hviezdy motocyklového pretekania, ale pokiaľ v sebe nenájdu skrytý talent, tak najrýchlejšia disciplína motocyklového športu bude u nás môcť spomínať len n dielčie úspechy našich pretekárov v minulosti. V súčasnosti máme naše želiezka v ohni na medzinárodných podujatiach v Maximovi Repákovi (14 rokov), ktorý bude štartovať v seriáli Yamaha R3 bLU cRU European Cup a Michalovi Bulíkovi (15), ktorý plánuje štart v španielskom šampionáte v triede Superstock 600, popri tom aj niekoľko zástupcov v juniorských kategóriách, ale priznajme si, všetko je to ale málo, hoci je zrejmé, že cestné preteky motocyklov nikdy nebudú masovou športovou disciplínou.

Už v súčasnosti sa o základy a rozvoj mladých motocyklových pretekárov u nás starajú Mario Michalovič z Majo Racing School a Radim Nožička z Macerano Racing Teamu, svoj projekt ale štartuje aj Športová komisia CPM SMF, kde majú mládež na starosti Mario Michalovič a Lucián Végh starší. A práve pre Športovú komisiu pribudli v uplynulých dňoch tri celkom nové motocykle Yamaha PW50, ktoré budú slúžiť mladým začínajúcim motorkárom vo veku od 5 rokov. Motocykle nájdu využitie na náborových podujatiach pre nových záujemcov o motocyklové jazdenie, ale aj pre tých, ktorí budú skúšať svoje prvé kroky na pretekárskych okruhoch v rámci podujatí Majstrovstiev Slovenska mládeže.

O pomoc a urgentný dovoz motocyklov Yamaha PW50 na Slovensko sa postarala spoločnosť Maco Racing známeho pretekára a majiteľa tímu na MS Endurance Martina Kuzmu, vďaka ktorému navyše získala Slovenská motocyklová federácia tieto stroje za výhodnú cenu. Motocykle bol v sídle tímu Maco Racing v Bratislave vyzdvihnúť viceprezident SMF pre CPM, pán Miloš Baláž.

„Som veľmi rád, že máme čo ponúknuť malým deťom, ktoré by sa v budúcnosti mohli stať úspešnými motocyklovými pretekármi a byť vzormi mládeži v ďalších časoch,“ vraví Baláž. „Moja vďaka patrí Martinovi Kuzmovi za podporu a sprostredkovanie tejto kúpy a takisto za zvýhodnenú cenu, za ktorú sme tieto motocykle mohli dostať k dispozícii. Rovnako moja vďaka patrí vedeniu Slovenskej motocyklovej federácie za pomoc pri kúpe. Samotné motocykle však nie sú všetko, v tomto období riešime aj nákup rukavíc, kombinéz a prilieb, aby mladý začínajúci motorkár nemusel investovať vysoké sumy za tieto položky, ktoré k jazdeniu na motorke neodmysliteľne patria.“

Text a foto: Richard Karnok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *