Miškov víťazný hattrick

Richard Karnok 5

Týždeň po víťazných pretekoch v Skalici sa BOS racing team s jazdcom Miškom Búlikom presunul na trať do Pardubíc, kde sa konalo druhé podujatie Pardubického pohára.

Trendom v kategóriách minimoto je jazdiť preteky spolu so skútrami, respektíve Mini GP, preto sa využívajú motokárové trate, ktoré sú výrazne dlhšie (vyše 1000m) a teda rýchlejšie. Tu sa pod výsledky podpisuje okrem techniky jazdy aj  nastavenie motocykla a hmotnosť jazdca. Krásna trať Pardubického ÚAMK sa svojím profilom radí k výrazne technickým (spolu s brnianskou traťou a čiastočne skalickým  okruhom, ide o trate, kde sa dá ladiť technika jazdy na minimoto), čo na preteky tohto pohára priláka vždy takmer kompletnú českú špičku detských kategórií doplnenú jediným Slovákom Miškom.

Meraný tréning v Pardubiciach bol jednoznačne v Miškovej réžii, keď svoj kvalifikačný čas z predošlých pretekov na tejto trati dokázal vylepšiť o 1,5 sek!!! S týmto časom by dokonca v  silnejšej kategórii  Junior B v kvalifikácii obsadil tretie miesto. Pri štarte oboch jázd sa ukázala výhoda štvortaktných motocyklov, keď sa obaja jazdci  na štvortaktoch  Jonáš Kocourek aj Štěpán Zuda (obaja účastníci MM SR) dokázali dostať na prvé, respektíve druhé miesto. Potom už Miško nasadil svoje tempo a bez problémov sa dostal pred oboch jazdcov . Suverénne zvíťazil v oboch jazdách, čím si  plným ziskom 100 bodov zo štyroch jázd upevnil prvé miesto v Pardubickom pohári.

Miško so svojím kamarátom a súperom Ondřejom Vostatkom

Posledný víkend 6.-8.7. sa konali preteky MEZ Přebor Minimoto na trati vo Vysokom Mýte. Český prebor  Minimoto sa koná spolu so skútrami a Mini GP, čo aj pri spojení  výkonnostne podobných kategórií dá vo výsledku veľkú porciu divácky atraktívnych pretekov, ktoré časovo kompletne zaplnia sobotu aj nedeľu.

Multifunkčná trať vo Vysokom Mýte,  ktorá spĺňa parametre pre Majstrovstvá Európy motokár, či Mini GP a vysoké teploty dokázali potrápiť jazdcov aj ich stroje. V sobotnom  tréningu žiarila vychádzajúca česká hviezdička, 7-ročný Ondřej Vostatek z MG racing teamu, ktorý sa zúčastňuje okrem MINIMOTO aj pretekov MINI GP v Čechách a nemeckého ADAC cupu. Ondřej potvrdil úlohu favorita kategórie Junior A (v oboch predošlých pretekoch v Písku a Sosnovej suverénne zvíťazil) a kvalifikáciu s prehľadom vyhral  pred Miškom, ktorý bol jediným Slovákom v štartovom poli Minimoto a svojím vekom 6,5 roka bol najmladším jazdcom spomedzi všetkých zúčastnených!!!

Prvé preteky sa konali v sobotu poobede, keď sa ručička teplomeru blížila takmer ku 40°C. Štart Miško zvládol a zaradil sa tesne za svojho výborného kamaráta Ondřeja. Niekoľkokrát naznačil pokus o predbehnutie a v treťom kole v stúpaní sa mu podarilo dostať na prvé miesto. Napriek niekoľkým atakom  prvé miesto až do záveru prvej jazdy obhájil a zvíťazil s náskokom  0,2sek.

Druhé preteky sa konali v nedeľu doobeda. Miškovi sa podaril štart, no už v prvej zákrute bol druhý. Jazda mala podobný scenár ako tá sobotňajšia. V štvrtom kole  sa mu podarilo Ondřeja predbehnúť a víťazstvo uhájil až do konca opäť s tesným náskokom 0,3sek.

V tretích pretekoch v nedeľu predpoludním už bol Miško pokojnejší, nakoľko na celkové víťazstvo mu stačilo prísť do cieľa druhý. Od štartu to bol veľký boj. Obaja jazdci sa niekoľkokrát vystriedali vo vedení  čo potleskom ocenila aj početná divácka kulisa. V poslednom kole sa podarilo Ondřejovi  Miška predbehnúť, ten sa mu to snažil na cieľovej rovinke vrátiť, no skončil druhý so stratou 0,15 sek, čo je pri rýchlosti  vyše 80km/h len niekoľko centimetrov. V súčte bodov však dokázal Miško zvíťaziť čím dosiahol doposiaľ najväčší úspech svojej „krátkej“ pretekárskej  kariéry. Vďaka prídelu 70 bodov sa mu podarilo posunúť na druhé miesto Českého preboru.

Týmto víťazstvom Miško zavŕšil víťazný hattrick – 3 víkendy – 3 víťazstvá!!!