Mário Zajac zvíťazil v talianskom šampionáte CNV!

Posedný septembrový víkend sa pre náš Paca Racing Team konalo posledné podujatie talianskeho šampionátu CNV v Cremone. Pre nášho jazdca Mária Zajaca to bol dôležitý víkend, počas ktorého sa rozhodovalo o titule majstra CNV v kategórii Moto190GP. Pre nášho druhého jazdca Jakuba Adamika to boli prvé preteky, počas ktorých jazdil na motocykli Ohvale GP2 190.
Naši jazdci tu už trénovali aj vo štvrtok, aby boli na preteky čo najlepšie pripravení.

Zajo 9

„Vo štvrtok sme na trati strávili veľmi veľa času. Pomohlo nám to v nastavení motorky. Trať bola veľmi náročná, no postupne som si zvykal, a to sa prejavilo aj na samotných časoch. So štvrtkovými jazdami som bol celkom spokojný.

V piatok sme mali 6 voľných tréningov. Bolo už veľmi teplo a postupne sa začali objavovať problémy s pneumatikami. Na tejto trati pneumatiky nevydržali dlho a preto sme sa rozhodli piatkový program obetovať práve správnemu výberu zmesi pneumatík. Vyskúšali sme niekoľko variantov, ale aj tak sme si neboli istí, na čom budeme štartovať. V predposlednom tréningu sa mi podarilo zajazdiť veľmi rýchle kolá, ktoré boli totožné s talianskou špičkou.

V sobotu boli na programe tri voľné tréningy, kvalifikácia a rýchle preteky. V tréningoch som sa na motorke necítil vôbec dobre. V poslednom tréningu pred kvalifikáciou som mal pád v prvej zákrute, ktorá bola veľmi rýchla. Našťastie sa mi nič nestalo a motorka to takisto vydržala. Po páde som sa rýchlo oklepal a dokázal som ešte zrýchliť.

Pred kvalifikáciou sme sa museli rozhodnúť na akých gumách budeme štartovať. Zariskovali sme a zvolili sme niečo úplne iné ako všetci ostatní. Spravili sme tak preto, lebo sme vedeli, že v kvalifikácii si budem môcť pošetriť gumy, pretože do šprintových pretekov budem štartovať aj tak z posledného miesta kvôli výmene plomby na motore, ktorá sa vibráciami predrala.

Kvalifikáciu som úplne vypustil a sústredil sa na šprintové preteky. Štart sa mi podaril a z 20. miesta som sa hneď prebojovával dopredu. Tempo som mal od začiatku veľmi vysoké. Každé kolo som niekoho predbiehal a v poslednom kole som sa dotiahol na jazdcov, ktorí bojovali o druhé miesto v mojej kategórií. Podarilo sa mi ich predbehnúť a získať tak druhú priečku v triede Moto 190GP. To znamenalo štart zo 7. miesta do prvých nedeľňajších pretekov a aj zmenšenie straty v celkovom hodnotení.

V nedeľu sa konal warm up a dvoje hlavné preteky. V rannom tréningu som už neriskoval a doladili sme posledné detaily do pretekov. Nedeľa bola pre mňa psychicky veľmi náročná, lebo som vedel, že ide o veľa. Štart do prvých pretekov sa mi nepodaril a niekoľko pozícií som stratil. Jazdci predo mnou ma brzdili a ja som sa pred nich nevedel dostať. Keď sa mi to konečne podarilo, jazdci s ktorými som mal bojovať si už spravili náskok. Podarilo sa mi však jazdiť konštantné časy a na konci som sa na nich dotiahol. V predposlednom kole som mal malú kolíziu so súperom, ktorú sa mi podarilo ustáť. Po týchto pretekoch som sa dostal na čelo v celkovom hodnotení.

Stratégia druhých pretekov bola jasná, nič neriskovať a získať titul. Celý čas som bojoval o tretie miesto, ktoré som nakoniec o 0,010 sekundy nezískal a skončil som na 4. mieste. Znamenalo to pre nás zisk titulu, za ktorý sme nesmierne šťastní.

Chcel by som sa poďakovať všetkým mojím sponzorom a ľudom, ktorí nás celú sezónu podporovali a držali nám palce.“

Kubo 12

„Preteky v Cremone boli pre mňa úplne odlišné, ako tomu bolo doteraz. Od začiatku sezóny som jazdil na motocykli Ohvale 160, no tento víkend sa mi podarilo po prvýkrát pretekať na stroji Ohvale GP2 190. Túto motorku som predtým skúšal len párkrát vďaka Zajovi, ktorý mi ju počas našich spoločných tréningov požičal. Tentoraz mi motorku na cely víkend požičal David Kučeřík a mx100.cz, ktorým by som sa chcel touto cestou veľmi pekne poďakovať. Už počas štvrtku som sa na motorke cítil výborne a podarilo sa nám nájsť aj nastavenie, ktoré mi vyhovovalo, a na ktorom som odjazdil celý víkend. Jediný problém, s ktorým sme od štvrtku bojovali bolo opotrebovanie pneumatík. Počas jazdenia vo štvrtok som zjazdil sadu nových pneumatík.

V piatok nás čakalo šesť voľných tréningov a darilo sa mi počas nich pomaličky zrýchľovať. Opäť sme do tréningov zvolili nové pneumatiky a dúfali sme, že vydržia ešte aj voľné tréningy, ktoré sme mali počas soboty. V sobotu sme mali ešte tri voľné tréningy, kvalifikáciu a superpole race. Kvalifikácia sa mi však ani trošku nepodarila a nebol som s ňou vôbec spokojný. Nedarilo sa mi jazdiť rýchle kolá a tak som do superpole race štartoval z 9. miesta. Pred šprintovými pretekmi som bol veľmi nervózny. To sa odzrkadlilo aj na mojom výkone a do cieľa som prišiel až na 12. mieste.

V nedeľu ráno nás čakal warm up a po ňom nasledovali dvoje preteky. Hneď od rána som sa cítil na motorke omnoho lepšie ako tomu bolo v sobotu. Dokázal som jazdiť konštantné časy a pred pretekmi som bol oveľa pokojnejší. V prvých pretekoch som sa snažil dostať hneď po štarte čo najviac dopredu a bojovať o čo najlepšie umiestnenie. Nakoniec sa mi podarilo prísť do cieľa na 8. mieste a v mojej kategórii Ohvale 190 Junior som skončil na 5. mieste. Pred druhými pretekmi sme mali k depozícií vymeniť ešte jednu pneumatiku, a tak sme sa rozhodli že obujeme novu prednú pneumatiku, pretože po kvalifikácii, superpole race a prvých pretekoch už bola dosť zjazdená a neboli sme si istí, či vydrží ešte ďalšie preteky. Keď som nastupoval do druhých pretekov, dúfal som, že sa mi podarí zajazdiť čo najlepší výsledok. Štartoval som z 8. pozície, na ktorej som nakoniec prišiel aj do cieľa. V kategórii Ohvale 190 Junior som druhé preteky dokončil na 4. mieste, ktoré bolo pre mňa aj po spočítaní bodov z oboch pretekoch konečné.

Bola to pre mňa nová skúsenosť a som veľmi vďačný za takúto príležitosť. Veľmi som si pretekanie na novom motocykli užil a som veľmi spokojný s výsledkami, ktoré sa mi počas víkendu podarili dosiahnuť. Teším sa, keď budem opäť jazdiť na Ohvale GP2 190. Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí ma podporujú a neustále mi prejavujú dôveru.

Aj keď boli preteky v Cremone oficiálne naše posledné v tento sezóne, ešte nás čaká finále šampionátu CNV v Ortone. Keďže s touto dráhou už máme obaja skúsenosti z minulej sezóny, kde sme absolvovali camp vďaka SMF a následne aj preteky šampionátu CIV veríme, že sa nám podarí zabojovať o čo najlepšie výsledky. Ak by vás zaujímalo, ako prebieha celý pretekársky víkend a aj naša príprava na samotné preteky, určite nás sledujte na našom instagramovom profile @pacaracingteam.