Eliška Jurigová, naša motocyklová nádej

Richard Karnok

Hoci sa o motocyklovom športe hovorí predovšetkým ako doméne mužov, z času na čas sa objaví dievčina, ktorá dostane chuť zmerať si sily s chalanmi či mužmi a neraz sa medzi nimi dokáže aj presadiť. V súčasnej dobe jestvujú už špeciálne seriály pre dievčatá, ale niektoré z nich, túžiac po jazdení v najprestížnejších sériách, bojujú v mužskej prevahe.

Za všetky spomeňme Španielku Anu Carrasco, ktorá sa pred tromi rokmi stala majsterkou sveta v triede Supersport 300, pričom porazila niekoľko desiatok mužských súperov! Ktovie, možno raz u nás tiež vyrastie dievčina, ktorá dosiahne podobné úspechy a možno už aj jedna vyrastá. Medzi mládežou v triede PW50 sa v našom šampionáte začína presadzovať osemročná Eliška Jurigová z Jaslovských Bohuníc. Sledovať jej zručnosť a nadšenie pre jazdu na motorke je veľkým zážitkom.

Celkom prvý kontakt s motorkami však mala Eliška už v útlom detstve, veď na motocykli na cestách jazdil jej otec Dušan, a keď sa ten začal venovať aj pretekaniu a Eliška ho uvidela na letisku v Trenčíne v Ducati Slovakia Cupe, tak ju preteky chytili tiež. Vo svojich šiestich rokoch začala trénovať u Maria Michaloviča, ktorý jej dal základy jazdenia.

Prvý raz si motorku vyskúšala na kempe SMF, kde jej Yamahu PW50 požičali Peter Smetana a František Sliva. Jurigovci v tom čase mali totiž k dispozícii len motocykel Blata 2.5. Eliška už po niekoľkých minútach šúchala stúpačkami o zem, a tak sa rodičia rozhodli kúpiť jedno péwéčko domov.

Keď sa jej otec prihlásil na preteky Pitbike v Dlhej, a proti nebola ani mama Janka, ktorá Elišku takisto veľmi podporuje, vyskúšala si triedu PW50 po prvýkrát na pretekoch aj Eliška. Najprv na skúšku len v tréningoch, ale keď to šlo lepšie a lepšie, tak vyskúšala aj preteky. Odvtedy trénovala stále viac a čoskoro už dokázala jazdiť v zákrutách kolenom po zemi. Eliška trénuje najčastejšie na trati v Trebaticiach, ktoré má k domu najbližšie a často s chlapcami z Macerano Racing Teamu, kde si ju veľmi obľúbili. Tento rok na majstrovstvách Slovenska vybojovala celkové štvrté miesto a rovnako štvrtá skončila v medzinárodných majstrovstvách ČR.

Eliška sa chce ale posunúť ďalej, a tak nedávno absolvovala prvý tréning u dvojnásobného víťaza Grand Prix, českého pretekára Lukáša Peška, ktorý sa stal aj jej vzorom a od neho si Jurigovci priviezli domov motocykel Ohvale 110. Zatiaľ na ňom plánuje len trénovať, prioritou pre rok 2022 naďalej zostáva trieda PW50, kde by sa chcela v tabuľke posunúť na vyššie priečky.

Vo voľnom čase má rada akýkoľvek šport, s chlapcami si zahrá hokej, má rada kolieskové korčule, v zime klzisko. S čím začne, tak to jej po chvíli ide výborne. Na tanieri má rada sviečkovú, z nápojov má najradšej Sprite. V televízii sa pozrie na seriál Horná Dolná, alebo s otcom na preteky majstrovstiev sveta. A hoci jej súčasné hviezdy až tak veľa nehovoria, otázok k pretekom má vždy neúrekom. Jej najobľúbenejšou knihou je Baba Jaga – ruské ľudové rozprávky. Najbližšou túžbou je súťažiť v triede Ohvale, v budúcnosti by to rada dotiahla až na preteky triedy superbike.

Do nedávno založeného tímu EAM Racing team Jaslovské Bohunice, za ktorý Eliška jazdí, nedávno pribudol aj ďalší pretekár, Alex Minarovič, a tak môžu obaja trénovať spoločne. Alex má deväť rokov, takže začína o niečo neskôr a pôjde takisto triedu PW50. Prvý raz sedel na motorke práve pri tréningu s tímom EAM Racing Jaslovské Bohunice. V roku 2022 Eliška aj Alex absolvujú kompletné seriály majstrovstiev SR a medzinárodného českého šampionátu.

Text: Richard Karnok
Foto: autor a archív Jurigovcov

GALÉRIA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.