Adamik a Zajac na prvých pretekoch MMSR v Dlhej

Prvé preteky MMSR sa konali na dráhe v Dlhej. Už pred víkendom sme si mysleli, že preteky budú v daždi a naša predpoveď sa aj potvrdila. Podmienky neboli jednoznačné, počasie bolo premenlivé, a preto to bol nielen pre nás náročný víkend.

Zajo #9

V piatok boli voľné tréningy, ktoré sa išli všetky na suchej trati. Nešlo nám vôbec o časy, skúšali sme hlavne rôzne nastavenia motorky. Nejako sme neriskovali, nakoľko predpoveď na sobotu bola, že má pršať. V sobotu ráno sme sa zobudili do upršaného počasia. Mňa to veľmi potešilo a nevedel som sa dočkať pretekov. Odjazdil som dva voľné tréningy, s ktorými sme boli spokojní. Časy síce neboli najlepšie, ale vedeli sme kde máme rezervy.

Od začiatku sezóny nám šťastie nepraje a inak tomu nebolo ani tu. V treťom tréningu mi začala vynechávať motorka a my sme nevedeli prísť na príčinu. Do kvalifikácie sa nám to opraviť nepodarilo, a tak z toho bolo len 5. miesto. Do prvých pretekov sme nastupovali s tým, že sme nevedeli, či motorka bude fungovať. Našťastie motorka išla bezproblémovo. Štart bol celkom dobrý, dostal som sa na tretie miesto a začal som doťahovať prvých dvoch jazdcov. V jednej zákrute som bol trošku rýchlejší, utieklo mi predok a nasledoval pád. Rýchlo som motorku znova naštartoval a začala stíhacia jazda. Dostal som sa až na 5. miesto. Bohužiaľ jazdec predo mnou mal pád a nasledovala červená vlajka. Reštart pretekov sa mi podaril a dostal som sa zase na 3. miesto. Videl som, že som rýchlejší ako jazdci predo mnou, a tak som na nič nečakal a prebojoval som sa do čela pretekov. Vedenie sa mi podarilo udržať a prvé preteky som vyhral.

Pred druhými pretekmi trať oschla a my sme nahodili suché pneumatiky. Predpoveď ukazovala, že má začať pršať, a tak sme znovu prehadzovali pneumatiky na mokré. Toto rozhodnutie nebolo to najlepšie. Počas pretekov len mrholilo a ja som na mokrých gumách nemal žiadnu šancu. Dojazdil som tak na druhom mieste. Víkend to bol pre nás veľmi náročný, avšak môžeme byť spokojní, nakoľko v slovenskom majstráku som priebežne na prvej pozícií a v medzinárodnom šampionáte na delenej prvej pozícií. Chcel by som sa poďakovať všetkým mojim sponzorom a ľuďom, ktorí nám pomáhajú.

Kubo #12

Na prvé preteky slovenského šampionátu som sa veľmi tešil, no už od prvého tréningu som vedel, že to nebude vôbec jednoduché. Počas celého piatku sme jazdili na suchej dráhe, ale necítil som sa na motorke vôbec dobre. Nevedel som zajazdiť dobre časy ani na JuniorGP 110 ani na JuniorGP 160. Podľa predpovede počasia sme mali mať sobotné preteky na mokrej dráhe a dúfal som, že tieto podmienky mi budú vyhovovať viac a dokážem byť konkurencieschopný. V sobotu ráno začalo poprchávať, a tak sa nám podarilo hneď od prvého voľného tréningu jazdiť na mokrej dráhe. Pre každého jazdca bolo dobré, že si môže odskúšať podmienky trate už vo voľných tréningoch a nenastúpi hneď do mokrého pretekov. Mne však počas tohto víkendu nevyhovovala ani voda a nevedel som si samotné jazdenie vôbec užiť. Počas voľných tréningov som spadol asi 4-krát a ani to mi nepridalo na sebadôvere.

Hneď od rána som trénoval v oboch kategóriách JuniorGP 110 aj JuniorGP 160. Keď som vyšiel v kategórii JuniorGP 110 do kvalifikácie, hneď v prvom kole som bohužiaľ spadol a musel som ísť rýchlo späť do stanu, aby sme stihli motorku opraviť. Museli sme sa s opravou motorky ponáhľať, pretože som musel v kvalifikácii zajazdiť aspoň 3 kolá. Na trať sa mi podarilo vrátiť 4 minúty do konca kvalifikácie a musel som sa snažiť zajazdiť povinné tri kolá. To sa mi nakoniec tesne podarilo a dokázal som si vybojovať aspoň tretiu pozíciu na štarte. V kategórii JuniorGP 160 sme boli spojení s jazdcami z kategórie GP2 Junior. Tu sa mi podarilo zajazdiť šieste najrýchlejšie kolo kvalifikácie, z ktorého som následne štartoval do pretekov.

Prvé preteky v kategórii JuniorGP 110 neboli pre mňa vôbec dobré. Nepodaril sa mi štart a prví dvaja jazdci mi ušli s veľkým náskokom. To spôsobilo, že som takmer celý čas jazdil osamotene na 3. mieste, na ktorom som prišiel aj do cieľa. Druhé preteky v tejto kategórii nedopadli o nič lepšie. Štart nebol až taký zlý, ale hneď v prvej zákrute som sa prepadol na štvrté miesto a nedokázal som bojovať s jazdcami predo mnou o lepšie umiestnenie. Prvé preteky v kategórii JuniorGP 160 už boli pre mňa trošku lepšie. Počas pretekov som sa dostal do niekoľkých súbojov a nakoniec som prišiel do cieľa na tretej pozícii. Druhé preteky bol trošku hektickejšie. Podľa predpovede počasia malo tesne po štarte pršať, no dráha v tom čase už bola suchá. Až do poslednej chvíle sme sa rozhodovali, aké pneumatiky obujeme a nakoniec sme sa rozhodli že zariskujeme a pôjdeme na mokrých pneu. Bohužiaľ počas celých pretekov len mierne kvapkalo, a tak som na suchej dráhe odjazdil na mokrých pneumatikách. Aj napriek tomuto sa mi podarilo prísť do cieľa na 3 mieste. Celkovo som sa v kategórii JuniorGP 110 v MMSR umiestnil na 4. mieste a v MSR na 3. mieste. V kategórii JuniorGP 160 som aj v MMSR aj v MSR obsadil 3 pozíciu.

Bol to náročný víkend, ktorý sa mi vôbec nepodaril. Dúfam, že najbližšie preteky budú pre mňa lepšie a budem si jazdu na motorke užívať čo najviac. Chcem sa poďakovať mojej rodine, ktorá ma stále podporuje a rovnako aj všetkým ostatným, ktorí mi prejavujú dôveru a fandia mi.

Ďalšie preteky sa budú konať v talianskom Borgo Ticine, kde sa pôjde druhé kolo šampionátu CNV. Držte nám palce, nech sa nám podarí urvať čo najlepšie umiestenia.