Radvanice pohľadom Davida Hanzalíka

Richard Karnok

Necelý mesiac od domáceho podujatia v Kopčanoch sa David zúčastnil ďalších pretekov seriálu prírodných okruhov, ktoré sa šli tentoraz na okruhu v Ostrave – Radvaniciach.

Podujatie sa konalo pod hlavičkou Autoklubu ČR. Bol to v poradí už tretí a tiež pre niektoré triedy aj záverečný podnik. Predchádzajúce akcie David nejazdil. Zúčastnil sa len tréningov v Starom Měste a po tragédii v tíme sa pretekov nezúčastnil, rovnako ako v Hořiciach, takže nemal na konte zatiaľ ani bod.
Do Ostravy sa šlo už vo štvrtok navečer, aby sa našlo miesto v depe. David prišiel až v piatok večer, pretože mal doma chorú dcéru Emičku.

Sever Moravy nás privítal zatiahnutou oblohou a dažďom, ktorý po horúcich dňoch prišiel vhod. V piatok popoludní bolo formálne preberanie a potom ešte technická prebierka.
V sobotu už bolo počasie letné a príjemné. Od rána začali prvé tréningy od veteránov a končilo sa triedou 125 SP. David od začiatku zachádzal rýchle časy v oboch kategóriách – v Twin aj do 600 ccm. Stále sa pohyboval medzi prvými šiestimi, ale poradie sa neustále prelievalo.
Nakoniec bol na treťom mieste v Twinoch, ktoré išli spoločné preteky s triedou Supermono. Celkovo teda štartoval z tretieho radu zo 7. miesta. V šestkách mu patrilo 6. miesto, takže rovnako tretí rad. V sobotu po kvalifikácii sa ešte pracovalo na motocykloch, David stále nebol spokojný s nastavením a výkonom motora.

V nedeľu už náš tím privítala krásna modrá obloha a horúci deň. Pre niektorých ľudí možno až príliš horúci. Ale k tomu až neskôr. Prvý bol na rade nepovinný warm up pre Moná a Twiny a po nich aj pre najsilnejšiu kategóriu do 600 ccm. Preteky navštívilo veľké množstvo divákov, veľa aj z blízkeho Poľska a mali sa naozaj na čo pozerať. Po minuloročnej tragédii, kedy zahynul rakúsky jazdec, sú dosť prísne bezpečnostné opatrenia. Niekedy až príliš. Keď napríklad akreditovaný novinár má zakázaný prístup aj tam, kde normálne môže.

David štartoval najskôr v Twinoch. Štart sa celkom podaril a čoskoro sa prejavilo nové nastavenie motorky, keď postúpil na tretie miesto celkovo. Bohužiaľ potom spadol jeden zo súperov, na trať vyšla sanitka a preteky boli v piatom kole prerušené. Jazdci zašli do boxu ku svojim tímom a čakalo sa na opravu zábran. Potiaľ bolo všetko v poridku. Bolo povedané, že sa pôjdu druhé preteky, tentoraz na päť kôl. A teraz nastal problém. Podľa poriadku AČR po prerušení pretekov po prejdení aspoň troch kôl, sa druhý štart uskutoční podľa poradia v ktorom jazdci došli pred prerušením. Aké bolo prekvapenie, keď sa štartovalo, tak ako bolo zajazdené v tréningu. Takže pre Davida opäť 7. miesto a to čo sa podarilo v prvých pretekoch bolo preč. Márne bolo protestovanie niektorých tímov.

Tak sa odštartovalo a David čoskoro všetkých predbehol a dotiahol sa aj na vedúceho Indiho-Michala Dokoupila a dve kolá pred koncom ho aj predbehol. A potom nastal ďalší úlet pánov z AČR, kedy sa im nepodarilo odmávnuť víťaza, ako tvrdia oni, druhých pretekov. Takže sme videli niečo, čo sa len tak nevidí, kedy víťaz prechádza v plnom tempe ešte jedno kolo sám. Náš tím by zaujímalo, čo by sa stalo, keby došlo v tomto okruhu napr. k havárii alebo nejakej inej nepríjemnej udalosti. Nakoniec to páni komisári vyriešili po svojom -sčítali časy dvoch pretekov a tým bol Dávid až druhý. Vôbec im nevadilo, že porušili svoje poriadky, na ktorých inak tak bazírujú. Stále nevieme čím to bolo. Či už spomínanou horúčavou, alebo bol pre nich niekto ešte viac rovnejší, než ostatní seberovní alebo naozaj nepoznajú svoje poriadky??? Fakt je, že sa ani nikto neospravedlnil za neodmávanie šachovnicovou vlajkou a ďalšie kolo navyše. Druhé miesto a byť za Indim, ktorému gratulujeme, je určite krásne, ale tu nás porazili páni z AČR.

3580_663776401_oSo zmiešaním pocitmi išiel David na štart najsilnejších strojov. Štart mu tentoraz veľmi nevyšiel a dostali sa pred neho dvaja susední jazdci z radu. Síce sa mu ich po pár kolách podarilo predbehnúť, ale na štvoricu Martin Holoubek, Michal Dokoupil, Michal Vecko a Richard Sedlák, sa už dotiahnuť nemohol. Tak došiel osamotene na šiestom mieste, čo nie je vôbec zlé. Víťazom bol ako vždy tento rok Marek Červený.
Také boli Radvanice 2015 pre Davida Hanzalíka a jeho tím. Odchádzali sme so zmiešanými pocitmi.

Začiatkom augusta sa pôjdu ďalšie preteky, opäť na severe Moravy v Těrlicku. Tentoraz pod inou hlavičkou – CAMS. David bude opäť pri tom. Tak kto bude môcť, nech sa príde pozrieť.

Samozrejme, David ďakuje za pomoc a dôveru svojím partnerom: Roman Stašek, Pelko s. r. o., JJPardubice, Slovakia Racing, Effect Print, Hanzalík racing teamu a samozrejme svojej rodine.

Tlačová správa Davida Hanzalíka
Text a foto: Pavel Salaba