Pred 30 rokmi v Piešťanoch zahynul János Drapál

Richard Karnok

Maďarsko malo v histórii cestného motocyklového športu vždy mnoho skvelých pretekárov, z ktorých najvyššie dosiahli Gábor Talmácsi, majster sveta v triede 125 v roku 2007 a János Drapál, víťaz štyroch Veľkých cien majstrovstiev sveta. Dnes je to 30 rokov odvtedy, čo po havárii na piešťanskom letisku opustil tento svet…

Piešťany 1974 - 250 ccm
Piešťany 1974 – 250 ccm

Sedemnásťročný Drapál (narodený 3. 2. 1948) prišiel v roku 1965 do budapeštianskeho klubu Honvéd a o rok neskôr už štartoval v dvoch disciplínach, keď okrem cestných pretekov jazdil aj motokros. Tak to pokračovalo aj v nasledujúcich rokoch, ale keď v sezóne ’69 dosiahol víťazstvo v slovinskej Škofja Loke a k tomu pridal aj maďarský titul v tristopäťdesiatkach, bolo rozhodnuté.

V roku 1971 sa zapísal do histórie motocyklového športu víťazstvom na Veľkej cene Československa v Brne, keď v daždi doslova deklasoval svojich súperov a skvelý úspech pre Maďarsko dokonal druhým miestom jeho krajan János Szabó. Drapálovi vyhovovali preteky na vode, mal ich rád a vo svojej dobe bol jedným z najlepších svetových špecialistov na mokrú trať.

 

Těrlicko 1978: 50 - János Drapál, 60 - Muehlfried Minich
Těrlicko 1978: 50 – János Drapál, 60 – Muehlfried Minich

Začiatkom sedemdesiatych rokov jazdil aj na stroji MZ, ale inak je jeho kariéra spätá predovšetkým so značkou Yamaha.
Trikrát zvíťazil na Veľkej cene NDR na Sachsenringu, niekoľkokrát zvíťazil v Pohári mieru a priateľstva, deväťkrát bol majstrom Maďarska a celkovo dosiahol okolo 120 víťazstiev, v Majstrovstvách sveta vybojoval spolu štyri víťazstvá.

Pretekár, s ktorým sa dalo dohovoriť aj slovensky, dosiahol množstvo úspechov na našich tratiach a na Slovensku mal mnoho obdivovateľov.
Práve na našej Cene Slovenska v Piešťanoch, 11. augusta 1985 však v pretekoch triedy 250 ccm v jednom z retardérov ťažko havaroval a vo veku 37 rokov nechal na pretekárskej trati to najcennejšie…

Text: Richard Karnok
Foto: Marian Krchniak