Vladimír Ruža: Chcem obhájiť prvenstvo

Richard Karnok

Na to, že sa Vladimír Ruža stal opäť majstrom Slovenska sme si už akosi zvykli, ale tentoraz dokázal zvíťaziť aj v novom medzinárodnom seriáli International Motocycle Race Championship, keď vo finálovom nerváku zachoval chladnú hlavu a porazil svojich najväčších súperov. Nadviazal tak na svoje najväčšie medzinárodné úspechy v Alpsko-jadranskom šampionáte, kde predtým získal titul vicemajstra.

Vlado, mohol by si v krátkosti zhodnotiť sezónu 2013?
V tejto sezóne som začal jazdiť seriál IMRC, ktorý sa mi zdal prijateľnejší pre náš rozpočet  a hlavne bol menej časovo náročný ako seriál Alpe Adria. Prestúpil som na inú značku pneumatík než som jazdil posledné dve sezóny a zmenil som dodávateľa a ladiča tlmičov. Takže veľa vecí bolo nových a hlavne všetko sa to udialo na poslednú chvíľu, takže som pred sezónou ani veľa nenatrénoval. To znamenalo, že začiatok sezóny bol z mojej strany trocha slabší, ale postupne sa to zlepšovalo a ukázalo sa, že zmeny, ktoré sme urobili boli správne. Nakoniec z toho bol vynikajúci výsledok v podobe víťazstva v seriáli IMRC, z ktorého mam nesmiernu radosť.

Ktorý bol pre teba najlepší moment sezóny?
Asi predposledné preteky sezóny, keď bojovala celý čas o víťazstvo skupina šiestich jazdcov. Bol to veľký boj, v ktorom sme si nič nedarovali a stále sme si menili pozície. Napokon som došiel o stotinu na druhom mieste za Rumunom Robertom Muresanom. Zároveň som urobil výrazný krok, ktorý mi pomohol k víťazstvu  v celom seriáli, keďže som porazil svojich maďarských súperov.

A naopak najťažší moment?
Keď som na podujatí Alpe Adrie na Slovakia Ringu spadol v rannej kvalifikácii a aj poobede v pretekoch.

Vieš už v akom seriáli budeš jazdiť v nasledujúcej sezóne?
Pravdepodobne znova IMRC, tento seriál mi vyhovuje, nakoľko, ako som už spomenul, nie je až tak finančne a ani časovo náročný.

Ciele sú asi jasné…
Áno, chcel by som obhájiť celkové prvenstvo, aj keď viem, že to budem mať tento rok určite ťažšie.

Ako si strávil Vianoce?
V kruhu rodiny a sem tam som si išiel zahrať hokej.

Máš nejaké novoročné predsavzatie, ktoré by si nám mohol prezradiť?
Chcel by som schudnúť 🙂

Tvoj syn bude mať vo februári dva roky, vieš si preňho predstaviť budúcnosť v tomto športe? Či to je skôr otázka pre tvoju manželku Janku? 🙂 Alebo je už minibike kúpený 🙂
Malý je do motoriek totálny fanatik, namiesto rozprávok si vypýta pustiť zostrih sezóny britských superbikov 😀 a to pozerá aj dva razy denne. Takže keď toto manželka vidí, už je jej jasné, že s tým asi ona nič nenarobí a nezmení ho. Je s tým zmierená. Čo sa mňa týka, ja som veľmi rád, že má o motorky záujem, ale nechávam tomu voľný priebeh, ani ten spomenutý minibike ešte nemá kúpený. Ale na leto už by som mu niečo chcel zaobstarať.

Vlaňajšia sezóna bola rozhodne úspešná, určite máš komu za ňu poďakovať…
Samozrejme, v prvom rade Štefanovi Bunčiakovi a jeho spoločnostiam SG FIX, TOP Kraft a Krafter, firme LK Suspensions, RP Tuning, Motostore, AGV, Dainese, Elf, Sebimoto, SV MOTO, v neposlednom rade mechanikom, mojej rodinke, rodičom a všetkým ľuďom, ktorí mi držia palce.

Ďakujem za rozhovor.

Text a foto: Richard Karnok