Tomáš Svitok: „Najdôležitejšie je, že môžem jazdiť“

Richard Karnok

Po rokoch strávených vo Svetovom pohári triedy Superstock 1000 sa na domáce trate v rámci šampionátu Alpe Adria vrátil slovenský motocyklový pretekár Tomáš Svitok. 25-ročný jazdec zo Sebedražia sa navyše po rokoch predstavil v triede Superstock 600 a v konečnej tabuľke Alpe Adrie vybojoval štvrté miesto. V nasledujúcom rozhovore Tomáš zhodnotí sezónu zo svojho pohľadu.

Na čele alpsko-jadranských stockov v Moste
Na čele alpsko-jadranských stockov v Moste

Tomáš, na začiatku sezóny to s tebou nevyzeralo práve najlepšie, nevyšli plány, no nakoniec si sa na štarte predsa len objavil…
Presne, na začiatku sezóny som nevedel či vôbec niečo bude alebo nie a dávali sme to dokopy na poslednú chvíľu, navyše nám padol spoločný plán s tímom DRT racing, kedy opäť raz zaúradoval nedostatok peňazí a videl som to veľmi čierno. Potom mi ale s motorkou pomohli chalani z The Cult Motorcycles, takže mal som na čom ísť, a tak sme s otcom urobili taký vyložene „Family Team“ a veľmi nám pomohli Rasťo Hlodák z HS moto racing a Peťo Šurina zo Slovakia Racingu, ktorý ma vzal pod krídla svojho tímu. Vďaka týmto ľuďom, ale aj napríklad ďalším partnerom, ako napríklad Seven Cafe, som teda vôbec mohol absolvovať celý seriál Alpe Adrie. No moja vďaka samozrejme patrí aj tímu, rodine a priateľke Veronike, bez ktorých si svoje pretekanie už ani neviem predstaviť.

Ako si spokojný s priebehom sezóny?
Na začiatku to nebolo jednoduché, keďže nám odišiel motor, ktorý sme kúpili s motorkou, a tak sme museli chystať nový, ktorý bol doslova z ulice a s ním sme odjazdili a natrápili sa na niekoľkých pretekoch a vlastne až do Mostu som si ho nachystal taký ako má byť, navyše mi ho pomohol nabrzdiť Boris Mentel z motomaxxu.

Aj napriek novému motoru sa ti ale podarilo zajazdiť pódium na talianskej Adrii…
To je pravda a bol to jeden z tých šťastných víkendov, všetko to akosi sadlo ako malo, ani to pretekárske šťastíčko nechýbalo a musím povedať, že aj tamojší malý okruh mi doslova sadol. No a keď sezónu vezmem ako celok, tak to bola sezóna, ktorú som si konečne doslova užil. Neboli žiadne stresy, všetko sme si chystali po svojom, takže som spokojný, veď v prvom rade som rád, že som sezónu mohol vďaka spomenutým ľuďom vôbec absolvovať.

Takže pokiaľ by si mal hodnotiť najlepšie preteky sezóny, tak by to bola práve Adria…
Nielen Adria, aj Most som si užil. A rovnako aj posledné preteky na Slovakia Ringu. Bolo aj dosť chladno, v piatok som toho veľa nenajazdil, rovnako mi v oboch pretekoch nevyšlo pódium v Alpe, ale aj dve štvrté miesta boli dobré, navyše ťa na domácej trati prídu podporiť známi, kamaráti, fanúšikovia…

Najhorším podujatím bol asi prvý Pannonia-ring v rámci IMRC, však?
Presne. Tam nám ten motor vydržal dva tréningy a bolo hotovo…

Pred sezónou som rozmýšľal, ako budeš hľadať motiváciu pre Alpe Adriu, keď si mal za sebou roky strávené vo Svetovom pohári. Ako si prežíval túto skutočnosť?
Najdôležitejšie je, že môžem jazdiť. Tomu podriaďujem všetko. Odmalička som pretekal, no vlani som toho veľa nenajazdil, takže bolo mi už v podstate jedno kde, ale hlavne som potreboval byť zasa v tom pretekárskom režime. Je to môj život. Človeku chýbajú financie na trénovanie, testovanie, ale snaží sa naškriabať nejaké peniaze aspoň na najbližšie preteky a hoci vie, že tie tréningy budú chýbať k lepším výsledkom, tak ide do toho aj tak. Pretekom sa nič nevyrovná a akékoľvek preteky sú lepšie ako sedieť doma na zadku. Samozrejme, jazdiť vo svete bolo perfektné a ja sa stále v kútiku duše nevzdávam myšlienky raz sa tam vrátiť, hoci aj do inej triedy, ale v momentálnej finančnej situácii som vôbec rád, že môžem ísť Alpe Adriu. Okrem toho, úroveň Alpe Adrie je v súčasnosti vysoká, o čom svedčí aj to, že David Juhász, celkový víťaz Alpe, sa dokáže motať okolo bodov aj vo svetovom šampionáte.

Čo teda plánuješ pre sezónu 2016?
Cha:-D ! Tak ako som po poslednom Slovakia Ringu odstavil motorku, tak tak tu stojí a pozerám sa na ňu každý deň 🙂 Takže zatiaľ vôbec nič neriešim, ale dúfam, že minimálne to čo tento rok dáme aj v budúcej sezóne. Každopádne by som chcel ešte viac jazdiť aj countrycross, aby som čo najviac času trávil na motorke.

Countrycross si jazdil aj v minulosti…
Áno, je to skvelý zážitok a hoci sa umiestňujem skôr vzadu, veď nie som nejaký motokrosár, tak je dôležité, že sedím na motorke, v šmyku… Dá to človeku veľmi veľa.

Čo všetko ťa teda v zime čaká?
No momentálne sa nebudeme baviť o pretekoch, lebo naozaj neviem, ale predstav si, že som si urobil malý servisík a napríklad teraz som tu mal dve motorky z Bratislavy, ale inak stále niečo „šróbujem“, cestné motorky, krosky… proste všetko…

Takže kto chce, môže sa ti ozvať a pripravíš mu motorku na novú sezónu…
Áno, veľmi rád!

Tomáš, vďaka za rozhovor a nech máš budúcu sezónu ešte lepšiu a pohodovejšiu ako tú uplynulú.

Pokiaľ by ste mali záujem o Tomášove služby pre svoj motocykel, kliknite prosím sem…

Zhováral sa Richard Karnok
Foto: Petr Štola