S Petrom Šurinom o pretekoch v Taliansku

Richard Karnok

Prvé podujatie šampionátu Alpe Adria, ktoré sa cez víkend uskutočnilo na talianskom okruhu Adria Raceway, má za sebou Peter Šurina, šéf agentúry Slovakia Racing.

Práve Slovakia Racing sa ako promotér väčšiny podujatí alspko-jadranského šampionátu po prvý raz v tejto úlohe predstaví o dva týždne na Pannonia-ringu, a tak Šurinova návšteva Talianska mala dva dôvody. Zajazdiť si na pretekoch, čo si aj napriek organizátorským povinnostiam takmer nikdy nenechá ujsť a dozvedieť sa čo je v Alpe Adrii nové. Spojil tak vlastne príjemné s užitočným a my sme boli po jeho návrate domov ako tento svoj „výlet“ hodnotí.

Peter, aká bola tvoja úloha v Taliansku, bol si tam ako jazdec, alebo si tam šiel pracovne?
Aj to aj to. Bol som tam pracovne aj si zajazdiť a začína to byť akousi tradíciou, vlani som tam bol totiž tiež. Tentoraz som tam bol ale navyše aj prezentovať náš nový tím Slovakia Racing, v ktorom som sa ale tentoraz ako pretekár predstavil len ja sám. Komunikoval som účasť v Adrii s viacerými jazdcami, plánovali sme to ako výjazd slovenských pretekárov, ale súčasná ekonomická situácia je príčinou toho, že sa ostatní odhlásili…

Ako hodnotíš svoje vystúpenie na pretekárskej trati?
Víkend to bol dobrý, opäť mi to veľa vecí dalo, len tá sobota bola vďaka premenlivému počasiu chaotická, pred pretekmi na chvíľu zapršalo, rýchlo ale prestalo, nastala lotéria s pneumatikami, niekto menil za mokré, niekto nie, ja som ale urobil chybu, zvolil som nešťastnú kombináciu, na trakčnej som nastavil mokrý mód a obuté som mal suché pneumatiky 😀 Motorka nešla a bolo z toho samozrejme len trápenie. V nedeľu to ale bolo oveľa lepšie, zrýchlil som o štyri sekundy a oproti vlaňajšku som tu zrýchlil o dve sekundy.

Okruh Adria je veľmi krátky a technický, je vôbec podľa teba vhodný na takéto preteky?
Určite áno, túto trať každému rozhodne odporúčam, je technická, dá sa na nej veľa naučiť, získať kondička… Dokonca je mojou predstavou robiť do Adrie výjazdy s naším novozaloženým Slovakia Racing Teamom a verím, že sa k nám niektorí ďalší jazdci pridajú. Navyše sa to tam dá spojiť aj s ďalšími príjemnými zážitkami, ktoré ponúka napríklad blízke more.

Je to náhoda, že aj vlani ste v Adrii štartovali ty a Roman Kučera?
My s Romanom sme už taká verná dvojica 🙂 , máme obaja odvahu vrhnúť sa do čohokoľvek a práve Romanovi patrí moje poďakovanie, že mi pomáha. Hoci sa v Alpe Adrii na špici idú riadne paľby, tak to každému pretekárovi môže dať nové nezameniteľné skúsenosti. Môžem povedať, že som si toho užil riadne, keď ma jazdci zo špičky obiehali 🙂 Ale som presvedčený, že sa táto moja účasť v Taliansku odrazí na časoch na Slovakia Ringu. Za to všetko patrí moja veľká vďaka Milošovi Balážovi, ktorý nás doslova tlačí do takýchto aktivít a je pravda, že to jazdcovi vždy niečo nové dá. Mojím cieľom je teda v budúcnosti dať dokopy viac slovenských jazdcov a absolvovať takýto výjazd spoločnými silami, čo je potom samozrejme oveľa ľahšie realizovateľné, keďže máme k dispozícii kamión a podobne. Snáď sa nás tam v Taliansku nabudúce predstaví viac a je to aj moja výzva ostatným jazdcom. Budem rád, keď o tom začnú premýšľať.

Tím Slovakia Racing je celkom nový, koľko je v ňom vlastne pretekárov?
Momentálne máme štyroch jazdcov, so mnou sme piati, ale sme otvorení pre každého a radi každého prijmeme. Verím, že sa ďalší pretekári do nášho tímu radi pridajú a budú sa v rámci neho prezentovať a zároveň prezentovať aj náš tím. To je moja túžba, navzájom si s pretekármi pomáhať a vytvoriť skvelú partiu ľudí.

Spomínal si, že si bol v Taliansku aj pracovne, čo to znamená?
Bol som tam samozrejme pracovne, okrem rozhovorov s ľuďmi z Alpe Adrie som chcel totiž vidieť súčasný stav toho ako to tam prebieha, pretože ďalšie podujatie, 23. až 25. mája na Pannonia-ringu sa už pôjde v réžii našej agentúry Slovakia Racing. V Taliansku som nič nové oproti vlaňajšku nevidel, takže o to viac sa teším, že na našom prvom spoločnom podujatí budeme môcť predviesť našu prácu a verím, že ju jazdci aj fanúšikovia ocenia.

Držím palce, budeme sa tešiť na Pannonia-ring.

Text: Richard Karnok
Foto: archív P. Š.