S Milošom Balážom o uplynulej sezóne

Richard Karnok

Miloš Baláž, v minulosti skvelý pretekár od majstrovstiev republiky cez český medzinárodný šampionát až po Majstrovstvá Európy v sebe nikdy nezaprel srdce bojovníka, ktoré zdedil po svojom otcovi, jednom z najlepších jazdcov Československa, Petrovi Balážovi. Miloš na preteky nezanevrel ani po ukončení svojej kariéry a v súčasnosti je šéfom tímu Motoclub Baláž, za ktorý jazdia pretekári od Fun Cupu až po Alpe Adriu.

Ďalšia funkcia: ako hlavný športový komisár na pretekoch v Malackách

Miloš, pretekárska sezóna 2014 je za nami, ako ju hodnotíš?
Predovšetkým som veľmi rád, že jazdci nášho Motoklubu Baláž počas sezóny neustále zrýchľovali a na konci sezóny bol veľmi dobre vidieť ten rozdiel. Určite tomu pomohla aj účasť v Alpe Adrii, tí jazdci, čo štartujú už dlhšie v alpsko-jadranskom šampionáte riadne potiahli všetkých našich jazdcov z IMRC, takže spojenie oboch seriálov sa aj v tomto prípade ukázalo ako správny krok. Veľké poďakovanie patrí Petrovi Šurinovi za to, že sa do toho všetkého pustil.

Ktorých jazdcov z tvojho tímu by si za uplynulú sezónu spomenul?
Roman Kučera šiel skoro celý alpsko-jadranský seriál, veľmi zrýchlil, a v mimoriadne silnej triede Superstock 1000 obsadil celkové 11. miesto. Rovnako stále lepšie sa darilo aj Miroslavovi Bučkovi a som rád, že sa do starých koľají vracia aj Jozef Bielik, po tých pádoch čo mal vlani, nás jeho návrat veľmi potešil. No a Zdeno Ščasný už konečne kúpil motorku, takže v budúcej sezóne uvidíme na pretekoch po ročnej pauze zasa aj jeho a dúfame, že sa mu bude dariť.

Všimol som si však, že váš klub sa stará aj o jazdcov vo Fun Cupe…
Áno, a potešili ma aj ich výkony, teda Mareka Šurinu aj Dana Šurinu a na poslednom podujatí sa predstavil aj jazdec Peter Bas, ktorý na prvýkrát jazdil slušné časy a bude pravdepodobne naším jazdcov v budúcej sezóne.

Okrem sa staráte o budúcnosť tímu, vaše rady sa rozšírili aj o dvoch mladíkov…
Máme nádejného mladého jazdca, Romana Kučeru mladšieho, dúfame, že z neho vyrastie výborný jazdec, máme s ním plány do budúcna. Má za sebou aj pád, ktorý ho mierne zdržal a má teraz trochu rešpekt, ale to k tomu patrí, určite to rýchlo rozjazdí. Okrem toho máme aj mladého motokrosára, ktorý jazdí za náš Motoclub Baláž, je ním len 15-ročný Filip Benčík, ktorý tento rok v Žubor Cupe skončil v triede 85 cm3 na výbornom treťom mieste. V sezóne 2015 bude už jazdiť na 125-ke juniorov a budeme radi keď sa mu bude dariť, keďže motokros je skvelý aj ako príprava v prípade, ak by chcel v budúcnosti prejsť na okruhy.

V úvode si načrtol správnosť spojenia seriálov Alpe Adria a IMRC, určite máš čo viac povedať k uplynulej sezóne aj v tomto smere…
Celý seriál Alpe Adria aj IMRC bol na mimoriadne vysokej úrovni. Pred mnohými rokmi u nás organizoval preteky Alpe Adrie môj otec Peter Baláž a neskôr Milan Jakubovič, no potom prišla diera. Teraz je to tu opäť, navyše slovenský organizátor vzal pod svoje krídla celý seriál a to je úžasná vec. Zástupcovia FIM Europe vyjadrujú s prácou slovenskej strany veľkú spokojnosť.

Viem, že ťahať tento šport bolo náročné za čias tvojho pretekania a rovnako je tomu aj teraz. Sú však predsa len takí, ktorým by si rád poďakoval za pomoc v uplynulej sezóne?
Samozrejme, som veľmi vďačný všetkým členom klubu, obzvlášť Milošovi Čmaradovi, viceprezidentovi klubu, prezývaného Eifel, rovnako aj tým, ktorí nám držia palce či akokoľvek pomáhajú, našim partnerom, spoločnostiam Mefosport, GOLDfren Jozefa Bohuslava, Motul Radka Bohuslava, Sebimoto, HS moto racing, Quad-moto Centrum, ale aj môjmu otcovi Petrovi Balážovi a ďalším.

Miloš, ďakujem za rozhovor a prajem celému tímu úspešnú prípravu na budúcu sezónu.

Viac sa o tíme dozviete na stránke www.motoclubbalaz.sk.

Text: Richard Karnok
Foto: autor, Vladimír Adamčík a Motoclub Baláž