Predstavujeme: Peter Báš

Richard Karnok

V uplynulej sezóne sa na pretekárskej dráhe premiérovo predstavil Peter Báš z Novej Dubnice, ktorý aj napriek tomu, že s motorkami začal až tesne pred tridsiatkou, veľmi rýchlo napredoval a po úspešných skúsenostiach z agentúrnych podujatí sa v budúcej sezóne oprávnene predstaví aj v seriáli IMRC Cup. V nasledujúcom rozhovore sa nám tento pretekár predstaví bližšie.

Peter, prezraď aká bola tvoja cesta k motorkám?
K motorkám som sa dostal prvýkrát na dovolenke v Thajsku pred 3 rokmi. Tu som prvý raz vyskúšal cestnú motorku Hondu 125 a počas pobytu tam som skúsil aj crossu a iné modely. Veľmi ma to očarilo. Po návrate z dovolenky v roku 2014 som si hneď kúpil ozajstnú cestnú mašinu a tam začalo moje zoznamovanie sa s týmto krásnym adrenalínom.

Jazdíš okrem pretekárskych okruhov aj na cestách?
Na ceste som jazdil iba jednu sezónu, najskôr na staršej Yamahe R6 a potom na novej Kawasaki ZX10r a som rád, že som s tým po mojich skúsenostiach z cesty skončil. Cesta a jej nástrahy sa samozrejme nedajú s okruhom porovnať. Po tom, čo som videl minulú sezónu na ceste a postupom času ako som získal skúsenosti na trati a ako sa správa motorka som presvedčený o tom, že sa už na cestu nikdy nevrátim, teda aspoň nie na superšporte. Podľa mňa existujú dva druhy jazdcov na cestách, tí ktorí si to vychutnávajú a jazdia predpisovo či už na cestných motocykloch alebo chopperoch a potom tí, s ktorými som sa chodieval voziť a neexistuje na nich nejaké racionálne pomenovanie. Volajme ich “majstri sveta”… Ale aby som toto pomenovanie uviedol na správnu mieru, na tie výkony čo som videl hlavne od nemenovaných chlapcov z môjho mesta a okolia, na toto sa nedá natrénovať, tak sa treba narodiť taký trochu iný odbúraný… asi sedávali dlho pri mikrovlnke keď boli malí 🙂

Ako hodnotíš svoju prvú sezónu na pretekárskych okruhoch?
Sezóna bola pre mňa zo začiatku veľmi náročná, keďže som sa stretol s jazdcami, ktorí jazdia odmalička, alebo oveľa dlhšie ako ja. Snažil som sa trénovať a brať si rady od skúsenejších jazdcov a ku koncu sezóny som bol s mojím progresom celkom spokojný. Vyskúšal som okruhy ako Pannoniaring, Hungaroring, Brno a samozrejme náš Slovakia Ring a každý z týchto okruhov mi dal nové skúsenosti, vďaka čomu som sa posunul. Vzhľadom na to že sezóna 2015 bola moja prvá, výsledky som dosahoval na rôznych agentúrnych pretekoch a to od 5. do 10. miesta v mojej kategórii, čo považujem na prvý rok za úspech.

Spomenieš si na najlepší a aj najťažší moment uplynulej sezóny?
Najlepší konkrétne nemám, bolo ich veľa pekných a mali všetky svoje čaro. Najhorší bol asi na pretekoch v Brne na začiatku sezóny, kde som dostal pekný výprask na pretekoch od skúsených jazdcov… dosť to so mnou zahýbalo, ale rýchlo som to strávil…

Momentálne jazdíš pod krídlami PFB Racing Teamu, môžeš nám tento tím predstaviť bližšie?
PFB Racing Team je nový team, ktorý sa venuje motošportu a jazdeniu na cestných a crossových motocykloch. Keďže motošport na Slovensku je pomerne málo rozšírený v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami, PFB Racing team sa rozhodol dostať tento krásny šport do širšieho povedomia. Pomaly sa rozrastá jeho zázemie, členovia aj skúsenosti, takže veríme, že v sezóne 2016 budú jeho účasť v motošporte oveľa väčšia ako v prvej sezóne. V tíme sa nachádzajú iba vyznávači motošportu, tak veríme, že to pôjde podľa predstáv.

Podľa tvojich slov je zrejmé, že sa tam cítiš ako doma…
Prostredie tímu je veľmi priateľské a to sa odráža aj na celkovej pohode, čo si veľmi vážim a som rád, že mám možnosť byť jeho členom.

Máš nejaké motocyklové vzory či obľúbených pretekárov?
V MotoGP mám rád Rossiho a Petrucciho. Ale najviac mám rád anglickú motocyklovú scénu, konkrétne British Superbikes a tiež sa mi veľmi páči road racing, to má svoje čaro. Takže Austrálčan Josh Brookes a Peter Hickman.

Sleduješ aj slovenské pretekárske prostredie?
Áno, zo Slovákov fandím najviac môjmu tímovému kolegovi Michalovi Roncovi 🙂 Samozrejme na Slovensku máme špičkových pretekárov ktorým fandím, ako Jaro Černý, Tomáš Svitok a ďalší….

Tento rok si spoznal aj niekoľko zahraničných okruhov, ktorý ťa oslovil najviac a prečo?
Najviac sa mi páčia asi Pannoniaring a Hungaroring, tieto okruhy mi dali veľa. Pannonka je čisto motocyklový, technický okruh a Hungaroring má svoje čaro, no zatiaľ ho neviem bližšie konkretizovať.

Ako prebieha tvoja príprava na sezónu?
Moja príprava je hlavne fyzická, robím aktívne crossfit box a beh. Na ďalšiu sezónu sa pripravujem čo najlepšie a som so sebou spokojný. Mám aj svojho mentálneho trénera z Achilles teamu, ktorému chcem tiež touto cestou poďakovať za všetko čo mi dal a dáva, keďže jazdiť na mašine, pokiaľ na nej nevyrastiete, nie je nič jednoduché.

Motošport je finančne náročný, darí sa vám v tíme vykrývať rozpočet? Veď to je najväčší problém všetkých, ktorí tento šport robia…
Financie sú problém na Slovensku asi v každom športe, ale vďaka našim sponzorom, ktorým sa chcem touto cestou poďakovať, sa nám podarilo túto sezónu zvládnuť. Bez ich zázemia by sme nemali šancu. Ale moja vďaka patrí aj členom tímu, Michalovi Roncovi a aj mojim trénerom.

S akými cieľmi vstúpiš do sezóny 2016?
V ďalšej sezóne by som chcel zrýchliť, keďže začiatky sú už za mnou. Chceli by sme jazdiť všetky Fun Cupy, aby sme veľa trénovali a chcel by som ísť celú sériu IMRC Cup kvôli skúsenostiam z pretekov.

Peter, ďakujem za rozhovor a držím palce do sezóny 2016.

Tlačová správa PFB Racing Teamu