Miloš Baláž: „Náš klub beriem ako svoju rodinu“

Richard Karnok

Ďalšiu sezónu má za sebou Motoclub Baláž, ktorý sa svojimi jazdcami zúčastňuje pretekárskych podujatí od Fun Cupov cez Majstrovstvá Slovenska, Alpe Adriu, motokros až po európsky šampionát. Hodnotenie uplynulej sezóny nám v nasledujúcom rozhovore priblížil šéf tímu Miloš Baláž.

Miloš, ako hodnotíš uplynulú pretekársku sezónu?
Celkovo som s uplynulou sezónou spokojný. Hlavne s organizátorom Alpe Adrie aj Fun Cupu, pretože Alpe Adria nemala takú úroveň čo si ja pamätám za posledných päť rokov. Čo sa týka jazdcov Motoclubu Baláž, tak Fun Cupy pod našimi krídlami jazdia Marek Šurina, Dano Šurina a Bálint Alföldi a aj ďalší jazdci, všetci zrýchľujú, vidím na nich ctižiadostivosť a verím, že niektorí z nich pôjdu aj v stopách či už Romana Kučeru, Mira Bučka a Zdena Ščasného. Ja sa im snažím čo najviac pomáhať a dúfam, že to spolu dotiahneme čo najvyššie. Myslím si, že práve 15-ročný Alföldi má veľký potenciál, rád by som sa mu v budúcej sezóne venoval viac, cieľom je absolvovať s ním už pred začiatkom sezóny nejaké testovanie a získať aj finančné prostriedky na to, aby mohol výkonnostne rásť.

Roman Kučera mladší sa úspešne predstavil v novom európskom šampionáte štvrťlitrových stockov…
Na mladého Romana som veľmi hrdý. Dokázal, že sme sa spolu s jeho otcom rozhodli správne, keď sme s ním nepokračovali medzi juniormi v triede 100 kubíkov a už v jeho veku sme prestúpili do seniorskej kategórie, navyše v tomto seriáli. Otec mu pomáha zo všetkých síl, zakúpil mu motocykel od Franca Mora a hoci to zozačiatku nebolo jednoduché, veď Roman si musel úplne od začiatku zvykať na celkom iný motocykel, tak postupne sa zlepšoval a ku koncu sezóny bol z neho celkom iný jazdec. Samozrejme, stále má pred sebou dlhú cestu, ale už teraz dosiahol veľký pokrok. Nakoniec aj jeho tretie miesto v Európe potešilo nielen náš Motoclub, ale má význam aj pre Slovensko, či našu motocyklovú federáciu. A to aj napriek tomu, že v tejto triede bolo menej jazdcov, pretože to bol začiatok niečoho nového a my aj Roman sme do toho dali všetky svoje sily, adrenalín, úsilie, financie a výsledok sme si preto zaslúžili. Dnešná doba nepraje ani iným silným seriálom, ak sa pozrieme napríklad na Superbiky v IDM, tak tam to je zrejmé tiež. Keby ich nespojili s triedou Superstock, tak by sa ľudia dívali na takmer prázdny rošt. A pritom je to veľmi prestížny šampionát.

Vieš už dnes prezradiť kde bude junior štartovať v budúcej sezóne?
To všetko je ešte v rokovaní, každopádne jeho samotného čaká v najbližších týždňoch a mesiacoch riadna drina, vieme v čom sa potrebuje zlepšiť, takže na rade je príprava fyzická aj psychická, no už teraz nás presvedčil o tom, že má na to, aby mohol pomýšľať na väčšie výsledky.

Keď sme už prebrali Kučeru juniora, prejdime na seniora, ktorý jazdil litrové stocky… Na začiatku sezóny mi vravel, že skončí a bude sa venovať už len synovi, ale ako vidno, bez motorky nevydržal a pokračoval 🙂
A dobre urobil. Bola by to škoda, keďže aj tento rok dokázal na okruhoch zrýchľovať a posúvať sa ďalej. Musím povedať, že aj s ním som nadmieru spokojný. Prejavila sa na ňom vyjazdenosť a rovnako aj tých pádov mal menej. Teší ma to o to viac, že psychicky preňho nebolo jednoduché to, že na podujatiach jazdil aj jeho syn. Sám viem aké to je, kedysi so mnou jazdil môj syn Marcel a viem ako som to prežíval.

Zdeno Ščasný na Superbiku potvrdil, že vie byť veľmi rýchly, žiaľ záver sezóny na domácej pôde mu nevyšiel…
Zdeno mal tento rok dosť pádov, pričom niekedy aj dvakrát počas pretekov, ale poznám to, stávalo sa to aj mne. Jazdecky má na to byť ešte rýchlejší, ale myslím si, že ho trochu brzdí psychika, čo keď odstráni, tak pôjde nahor. Škoda, že mu nevyšiel ten posledný Slovakia Ring, kde bol skutočne motivovaný zaútočiť na vyššie priečky, no nakoniec mu to prekazilo zranenie, zlomil si ruku.

Všetkých nás, ale rozhodne aj sám seba, prekvapil Miro Bučko, keď po skvelom výkone na Slovakia Ringu zvíťazil v Superbikoch v rámci IMRC, ako hodnotíš jeho?
V prvom rade som rád, že aj on absolvoval celú Alpe Adriu, lebo viem čo to stojí. Navyše Miro prekvapil, ako rýchlo dokázal rozjazdiť ťažký pád z Mostu, kedy zdemoloval svoj motocykel. Ako vravíš, s tým víťazstvom na Slovakia Ringu nás všetkých prekvapil, navyše s takým časom, priznám sa, že som to nečakal.

Váš tím sa však nevenuje len cestným pretekom…
Áno, máme úspešného pretekára aj v motokrose, mladého 16-ročného Filipa Benčíka, ktorý bol tento rok úspešný v Žubor Cupe a aj medzi juniormi v M SR na 125-ke.

Určite máš komu za uplynulú sezónu poďakovať…
Samozrejme, nielen jazdcom, mechanikom a členom nášho tímu, ale aj partnerom, Jirkovi Šemberovi zo Sebimota, Radkovi Bohuslavovi z Motulu, Pepovi Bohuslavovi z GoldFrenu, Jožkovi Bielikovi z Quadmota, Rasťovi Hlodákovi z HS moto racingu, Viktorovi Nossovi z Pirelli, Petrovi Šurinovi zo Slovakia Racingu a viceprezidentovi nášho klubu Milošovi Čmaradovi.

Majú aj ďalší záujemcovia možnosť vstúpiť do Motoclubu Baláž?
Verím, že sa náš klub bude aj naďalej rozrastať, dvere sú otvorené každému záujemcovi. Teší ma, že sme s našimi jazdcami absolvovali kompletný seriál Alpe Adrie. V dnešnej dobe nie je jednoduché viesť tím, ale ja sa snažím chalanom toho vybaviť čo najviac, využívam svoje konexie k tomu, aby sa v našom tíme mohli naozaj cítiť ako doma a aby bolo o nich postarané ako sa len dá. Ja náš klub beriem ako svoju rodinu. Viac sa o nás každý môže dozvedieť na našej stránke www.motoclubbalaz.sk. Možno však málokto vie, že okrem pretekárskych aktivít sa venujeme aj úpravám motoriek, repasom motoriek… U nás si to svoje nájde každý motorkár a každý je u nás vítaný.

Miloš, ďakujem za rozhovor a prajem úspešnú prípravu do novej pretekárskej sezóny.

Zhováral sa Richard Karnok
Foto: MCB