Skončil sa ďalší ročník juniorského šampionátu

V maďarskom Kecskeméte sa v poslednú septembrovú nedeľu uskutočnilo záverečné podujatie šesťdielneho seriálu Medzinárodných majstrovstiev Slovenska juniorov (JIMC) v kategóriách PW50, Minimoto, MiniGP a Scooter. Seriál sa uskutočnil v spolupráci s maďarskou federáciou a silná konkurencia bola prospešná rozhodne pre obe strany. Preteky juniorov majú oproti seniorským majstrovstvám zvláštne čaro, panuje tu totiž oveľa lepšia, priateľskejšia, atmosféra a v človeku pri pohľade na mladých jazdcov ožíva nádej na krajšiu budúcnosť tohto krásneho športu.

Jakub Mazsár

PW50
Vďaka vynikajúcim výkonom počas celej sezóny s istotou celkové prvenstvo v triede PW50 vybojoval Jakub Mazsár, druhý skončil Martin Čermák junior. Tretiu priečku obsadil maďarský jazdec Kevin Farkas. Mimoriadne potešujúca skutočnosť je, že v konečnej tabuľke je z 21 pretekárov až pätnásť Slovákov, čo len potvrdzuje veľkú opodstatnenosť práce s mládežov v Junior Moto Academy. Naopak, v triede PW50 Special sa nikde nezišiel taký počet jazdcov, aby mohli byť zaratúvané výsledky.

Minimoto
V minulých rokoch našlapaná kategória Minimoto môže na svoju pestrú minulosť len spomínať a titul majstra nebude ani tu udelený. Starší jazdci buď skončili či prešli na skútre, tí mladší zasa sedlajú buď stroje kategórie MiniGP alebo PW-čka. V triede Junior A sme na štarte videli len šampióna z PW-čiek Mazsára a to navyše iba v Trebaticiach. Najviac na odliv pretekárov doplatil Mário Zajac (trieda Junior B), ktorý na Slovensku celkom prišiel o konkurenciu a aj on plánuje v roku 2015 štart na stroji MiniGP.

Dominik Michalovič

MiniGP
V triede MiniGP vybojoval titul medzinárodného slovenského šampióna Michal Búlik, pre ktorého bola účasť viac tréningom, keďže jeho prioritou bola účasť v nemeckom seriáli ADAC Mini Bike Cup, kde obsadil v triede začiatočníkov celkové skvelé druhé miesto. Druhé miesto v slovenských majstrovstvách obsadil predovšetkým vďaka výborným výsledkom v druhej časti sezóny český pretekár Vojtěch Schwarz, tretí skončil Slovák Adam Barus, ktorý si však už v závere sezóny mimoriadne úspešne vyskúšal dospelú 125-ku SP.
Suverénom triedy MiniGP 80 bol český jazdec Petr Jadrný, ktorý síce vynechal preteky v Trebaticiach, ale vo všetkých pretekoch zvíťazil. Na druhom mieste skončil jeho krajan Jakub Machů, tretie miesto patrí nášmu Filipovi Simonicsovi.
Triedu MiniGP 140 4T jednoznačne ovládli maďarskí pretekári, keď obsadili prvé štyri miesta konečného poradia. Víťazom sa stal Márk Babonics, ktorý počas sezóny zvádzal krásne súboje s Bálintom Győrom, tretie miesto patrí Barnabásovi Oláhovi. Z našich bol najúspešnejší piaty v poradí Dominik Michalovič. S radosťou sme sledovali výkonnostný rast našich jazdcov, v 17-člennej tabuľke ich bolo osem a aj tu musíme oceniť výsledky práce Junior Moto Academy.

Martin Gudába

Scooter
Šampiónom v kategórii Scooter v triede Sport sa stal výborne jazdiaci Denis Kováč, druhé miesto obsadil so stratou trinástich bodov Pavel Moravec. Škoda len, že tretí v poradí, Ľudovít Krušina, neštartoval na všetkých podujatiach, boj o titul mohol byť ešte zaujímavejší.
V triede Racing vybojoval zaslúžené prvenstvo Maďar Attila Gáspár, keď zvíťazil na všetkých pretekoch, ktorých prišiel do cieľa. O druhé miesto zviedli boj naši jazdci Lukáš Há a Michal Nemčovič. O titule vicemajstra pre Lukáša Há nakoniec rozhodla nula na bodovom konte Nemčoviča v celkom poslednej jazde seriálu.
Musel by sa stať zázrak, aby titul šampióna v triede Open nezískal Martin Gudába. Nič neočakávané sa však neudialo a naša jednotka s pohodou obhájila nielen slovenský, ale aj český titul. Na medailových pozíciách ho doplnili Roman Bednár a Tomáš Nižňan.

Text a foto: Richard Karnok

Výsledky z Kecskemétu: PW, MiniGP + MiniGP 80, MiniGP 140 4T, Scooter Sport, Scooter Racing + Open