S Milanom Búlikom o úspechoch syna Michala

Richard Karnok

Spolu s vami sledujeme skvelé počínanie si nášho mladého, 9-ročného juniora Michala Búlika v nemeckom seriáli ADAC Mini Bike Cup. Po vlaňajšej úspešnej nemeckej premiére v triede začiatočníkov, keď mu celkové prvenstvo ušlo doslova o vlások, tento rok postúpil do triedy pokročilých, kde si počína podobne a po štyroch jazdách mu patria tri druhé a jedno tretie miesto, čo znamená druhé miesto aj v priebežnom hodnotení seriálu. Na to, ako prebiehalo víkendové podujatie vo Wittgenborne, sme sa spýtali Michalovho otca Milana Búlika.

Milan, pokiaľ viem, tak podujatie vo Wittgenborne prebiehalo v striedavých poveternostných podmienkach, od dažďa cez vietor až po slnečné počasie, ako ste sa s tým vyrovnávali?
Piatkové voľné tréningy prebehli bez problémov a v tíme sme teda mohli pracovať na optimálnom nastavení na sobotu. Sobotný warm up už ale bol na vode a preto sme sa ho rozhodli vynechať, čo sa ukázalo ako dobrý ťah, pretože veľa jazdcov malo pád.

Takže potom sa už nejazdilo na mokrej dráhe?
Nie, do prvého meraného tréningu už trať oschla a časy sa začali zlepšovať.

A tam sa hneď Michalovi darilo, keďže do pretekov vybojoval druhú štartovú pozíciu…
Práveže to najprv nebolo také jednoduché, v prvom meranom tréningu sa mu zlým timingom nepodarilo vytvoriť si priestor na rýchle kolá a obsadil v ňom piatu priečku so stratou 16 stotín na druhého Czybu. Druhý meraný tréning už vyšiel oveľa lepšie, v ňom obsadil to spomenuté druhé miesto so stratou 0,2 sekundy na tohoročného suveréna Ondřeje Vostatka. Prvý rad na štarte uzatvoril tretím miestom 13-ročný Holanďan Rick Dunnik, čo je minuloročný suverénny víťaz holandského seriálu MOLENAAR NSF 100 Championship.

Tento Holanďan ale vo výsledkoch uvedený nie je…
Nie, pretože on nie je jazdec tohto seriálu, a tak šiel mimo hodnotenia. O to viac ma teší, že Michal bol nakoniec úspešnejší.

V prvých pretekoch sa Michal dokázal držať vedúceho Vostatka, ktorý sám po podujatí aj vyzdvihol Michalov výkon…
Áno, hneď po štarte sa zaradil na druhé miesto a takmer päť kôl jazdil za Vostatkom. Vďaka rýchlym kolám sa im podarilo odpútať od dvojice Dunnik, Czyba. V polovici pretekov si Vostatek vytvoril rozhodujúci náskok a s prehľadom  zvíťazil. Michal skončil druhý pred Dunnikom, ktorý v záverečnom kole dokázal zdolať Czybu.

Do druhých pretekov Michal dokonca odštartoval na čele 16-členného pola jazdcov…
Bol to výborný štart. V štvrtej zákrute ale vedenie prebral Vostatek a začal si budovať náskok. V polovici pretekov držal Michal druhú pozíciu tesne sledovaný Dunnikom a obaja sa odpútali päťčlennej skupine bojujúcej o štvrtú priečku. Tri kolá pred cieľom naznačil Dunnik útok, ale Michal reagoval svojím najrýchlejším kolom víkendu a získal rozhodujúci náskok, ktorý udržal do cieľa.

Dvomi druhými miestami si Michal upevnil druhú pozíciu v priebežnom hodnotení ADAC Mini Bike Cupu, takže si s víkendom určite spokojný…
No, celý víkend sa pre nás nevyvíjal takto pozitívne. Warm up sme kvôli vode vynechali, do prvého meráku mu to nevyšlo s miestom na trati, ale v druhom to zvládol. Prvé preteky boli jednoduchšie. Zachytil Vostatkove tempo čo rozhodlo. Jazdci za ním bojovali, preto som mu signalizoval zvoľnenie tempa, aby pošetril sily do druhých pretekov. Do druhej jazdy výborne odštartoval, ale Vostatek sa pred neho bez problémov dostal a Mišo nedokázal zachytiť jeho tempo. Naopak sa za ním vyviezol Holanďan Dunnik, ktorého ale udržal za sebou a v závere si dokázal vypracovať rozhodujúci náskok. Miško podal kvalitný výkon, na motorke sa cítil výborne, poslúchal pokyny z boxov a odmenou sú dve druhé miesta.

Myslím, že by sa pred sezónou nenašiel človek, ktorý by tipoval, že sa Michal tak rýchlo udomácni v špičke v novej triede, i keď niečo podobné sa mu podarilo aj vlani, keď mal v Nemecku premiéru…
Je to tak, výsledky z Fassbergu aj Wittgenbornu sú pre nás veľkým prekvapením, ale zlepšujú sa všetci jazdci a štartové pole je stále vyrovnanejšie. V kvalifikácii býva aj 10 jazdcov v jednej sekunde a zajazdiť podobné výsledky bude veľmi ťažké. Urobíme však maximum pre dobrý výsledok.

Aj napriek vynikajúcej vlaňajšej sezóne nemôžeš spoliehať na nejaké silné finančné zázemie. Iste sú však takí, ktorí vám v napĺňaní cieľov pomáhajú…
Samozrejme. Za možnosť jazdiť v takýchto pretekoch by som chcel poďakovať sponzorom, bez ktorých by to v žiadnom prípade nešlo, BOS Búlik s.r.o, Boneko a.s., Šperk, DJ-Steel, VST s.r.o., BRS-Technology, Novato, Paolo a všetkým, ktorí nám fandia.

Milan, ďakujem za rozhovor a celému vášmu tímu prajem veľa úspechov aj v ďalších podujatiach.

Zhováral sa Richard Karnok
Foto: archív BOS racing teamu