Búlik uspel v Oscherslebene a získal titul vicemajster ADAC MiniBike cupu

Richard Karnok

Prvý októbrový víkend bola trať v nemeckom Oscherslebene dejiskom posledných pretekov ADAC MiniBike cupu 2015, kde sa z celkového štvrtého miesta snažil Michal Búlik z BOS racing teamu Skalica zaútočiť na stupne víťazov. Po strate bodov zo Sachsenringu a Schlusselfeldu sa 9-ročný Slovák potreboval dostať pred druhého Czybu (GER/11 ) a tretieho Koskinena (FIN/11), navyše celkovým poradím mohlo zamiešať aj trio Bude, Sidebrath a Schäfer, ktorí mali na štvrtého Búlika minimálny odstup.

„Piatkové voľné tréningy sme zvládli bez problémov,“ vraví Michalov otec Milan Búlik. „Podarilo sa nám nastaviť motocykel a Miško patril k najrýchlejším jazdcom na trati. Etropolis aréna Ochersleben hostila cez víkend na veľkej trati Biketober fest – rozlúčenie sa s jazdeckou sezónou v Nemecku – takže veľké množstvo motoriek, super sprievodný program a navyše krásne slnečné počasie, navodili výbornú atmosféru pred rozhodujúcimi pretekmi sezóny.“

V sobotnom rannom voľnom tréningu obsadil Búlik 4. miesto a v prvom meráku po výbornej spolupráci s Vostatkom druhé miesto. V druhej kvalifikácii sa mu podarilo čas ešte o 0,047 sek vylepšiť, ale stačilo to “iba“ na celkové štvrté miesto na štarte.

„Prvá kvalifikácia bola výborná. S Ondrom Vostatkom sa pekne rozťahali a Miško dal v poslednom kole parádne druhé miesto,“ neskrýva potešenie Milan Búlik. „Do druhej kvaldy sme skúsili zmeniť prevod. Miško síce zlepšil svoj čas, ale dokázali sa pred neho dostať Bude aj Vostatek. Z výsledku bol namrzený, sťažoval si na nový set-up motorky, preto sme rozhodli vrátiť sa k nastaveniu z prvej kvalifikácie. Podstatné pre nás bolo, že súperov, na ktorých sme potrebovali získať body, Miško v tréningu bez problémov predbehol a dokázal sa od nich odpútať.“

Do prvých pretekov odštartoval Búlik na treťom mieste. S Vostatkom predvádzali pekné súboje o druhé miesto a niekoľkokrát si vymenili pozíciu. V závere sa pred nich dostal Zuda, takže z toho bol súboj o tretie miesto, ktoré sa Búlikovi podarilo v závere uhájiť.

„Miškovi sa štart podaril a držal tretie miesto. Na jeho súboje s Vostatkom sa dá pozerať stále. Pekné predbiehacie manévre, bez zbytočného rizika, vidieť že chlapci spolu jazdia od malička,“ hodnotí Búlik starší. „V závere sa mu podarilo Ondřeja udržať za sebou a obsadil tretie miesto. Aj touto cestou by sme chceli celý tím zablahoželať Onřejovi a jeho týmu Compos racing team k sezóne 2015, ktorá by sa mohla nazvať aj Vostatkovou (titul majstra Európy, suverénny titul majstra nemecka ADAC, navyše úspešné preteky v španielskom majstráku ).“

Druhé preteky mal podobný scenár. Búlik držal po štarte tretie miesto. V polovici pretekov sa prepadol na štvrté miesto, ktoré s prehľadom kontroloval až do cieľa, čím si zabezpečil konečné 2. miesto v triede Nachwuchsklasse ADAC MiniBike cupu 2015.

„Do druhej jazdy bol Miško uvoľnenejší. Dobre odštartoval a svojich najväčších súperov držal za sebou. Niekoľkokrát sa pokúsil neúspešne zaútočiť na druhého Budeho (GER/13). V polovici sa priblížil Vostatek a bez problémov sa dostal na tretie miesto. V závere som Miškovi ukazoval nech kontroluje situáciu, aby v pohode prišiel do cieľa. Dokázali sme niečo v čo som pred sezónou ani nedúfal. Pred sezónou sme boli pri zemi, ale v  priebehu sezóny sa Miško bez problémov adaptoval v triede pokročilých a dokázal sa pravidelne umiestňovať na pódiu. V závere sezóny sme si „vyžrali“ riadnu smolu. Pády z posledných pretekov nás dosť vyšťavili, ale záver už bol ok a môžeme si v pokoji vychutnať dosiahnutý úspech. Dedo Jožko by bol hrdý…,“ dodáva na záver Milan Búlik.

Na záver by sme chceli poďakovať partnerom: BOS Búlik s.r.o., Šperk, Boneko a.s., BRS-Technology, VST, DJ STEEL, Novato, Paolo, PAVA, Pizza Apetito Skalica.

Tlačová správa BOS racing teamu