Zomrel slávny konštruktér Giancarlo Morbidelli

Richard Karnok

Narodil sa v roku 1934, začal podnikať ako výrobca drevoobrábacích strojov, no jeho láska k motocyklom (sám bol predtým pretekárom) nakoniec zvíťazila. O tom, že to bolo rozhodnutie správne, svedčia tituly majstra sveta, ktoré vybojovali pretekári práve na motocykli značky Morbidelli. Dnes, 10. februára 2020, Giancarlo Morbidelli tento svet opustil…

Do svetového šampionátu Morbidelli vstúpil so svojím tímom v roku 1969. Veľkým okamihom pre tím bol príchod nemeckého technika Jörga Möllera v rokui 1974. Veľké úspechy sa čoskoro dostavili. Dvakrát sa z titulu majstra sveta v triede 125 cm³ na motocykli Morbidelliho konštrukcie radoval Pierpaolo Bianchi (v rokoch 1976 a 1977), jeden titul v tej istej triede vybojoval ešte v roku 1975 Paolo Pileri. V roku 1977 vybojovala značka dokonca dva tituly, keď okrem Bianchiho v osminkách sa z celkového prvenstva radoval aj Mario Lega v triede 250 cm³.

Neskôr Morbidelli spolupráci so unačkou Benelli postavil v Pesare novú továreň, ktorá dostala názov MBA (Morbidelli-Benelli Armi). Tituly majstrov sveta v triede 125 cm³ s motocyklom MBA vybojovali Eugenio Lazzarini (1978) a opäť Pierpaolo Bianchi (1980). Morbidelli skúšal šťastie aj v triede 125 cm³ a takisto v kráľovskej triede 500 cm³ v roku 1979 (jazdec Graziano Rossi). S ponukou na spoluprácu oslovila Morbidelliho aj továreň Suzuki, ale aj napriek sľubne vyzerajúcemu projektu sa nakoniec pre vysokú finančnú náročnosť nepodarilo dosiahnuť očakávané výsledky. V roku 1982 Morbidelli ukončil činnosť svojho pretekárskeho oddelenia, no meno Morbidelli z motoristického športu nezmizlo aj vďaka jeho synovi Giannimu, ktorý bol úspešným automobilovým pretekárom a jazdil dokonca aj v automobilovej F1.

V Giancarlovi Morbidellim odchádza jedna z najväčších konštruktérskych osobností motocyklovej histórie.

Česť jeho pamiatke!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *