Zomrel Jiří Mrkývka najstarší…

Richard Karnok 1

Dňa 13. augusta 2022 nás vo veku 71 rokov po krátkej a ťažkej chorobe opustil bývalý vynikajúci pretekár Jiří Mrkývka, ktorý patril vo svojej dobe medzi najlepších československých pretekárov…

Prvú sezónu v sedle pretekárskeho motocykla totiž absolvoval v roku 1971. Postupom rokov sa na svojej súkromnej Yamahe prepracoval až do úzkej špičky federálneho šampionátu. Vybojoval množstvo umiestnení na pódiu nielen v jednotlivých pretekoch, ale aj v konečnom hodnotení a neraz sa pred jeho umením museli skloniť aj vtedajší top piloti a továrenskí pretekári značky Jawa Bohumil Staša a Peter Baláž. Jeho skvelú kariéru pretrhla ťažká havária v Těrlicku v roku 1981, kedy si zranil nohu a chrbticu a mnoho mesiacov musel stráviť v nemocnici.

V polovici 90. rokoch sa na pretekárske okruhy vrátil so svojim synom Jirkom, s ktorým to spolu dotiahli až do svetového superbikového šampionátu. Tam bol syn Jirka niekoľko rokov permanentným pretekárom a na svoje konto si v tomto prestížnom šampionáte pripisoval aj body. Nezostalo pri tom. Keďže senior žil motocyklami stále naplno, na pretekárskych okruhoch mala zastúpenie aj tretia generácia Mrkývkovcov, aj tentoraz to bol Jirka, ale vnuk, ktorý to dotiahol na popredného európskeho pretekára v triede šesťstoviek.

Jirka najstarší sa rád stretával aj s kolegami, bývalými súpermi a zostal kamarátskym, úprimným, vždy ochotným pomôcť. V jeho osobe odchádza nielen obrovská osobnosť československého motocyklového športu, ale aj jedinečný človek, ktorý nám všetkým bude veľmi chýbať…

Rozlúčka so zosnulým Jiřím Mrkývkom sa uskutoční v pondelok 22. 8. 2022 o 14:45 hodine v krematóriu v Brne na Jihlavskej ulici.

Športová komisia CPM SMF vyjadruje úprimnú sústrasť pozostalým.

 

Jeden komentár k článku “Zomrel Jiří Mrkývka najstarší…

  1. Musela to být nějaká *fakt svinská* choroba, co ukrátila život Jurovi : – (( ,
    nejstaršímu z motocyklového klanu Mrkývků, když jen měsíce předtím
    na setkání v Moravanech u Kyjova 18.6.2022 bavil narvanej sál
    vzpomínkami a *šprochy* spolu s Jurou Davidem …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *