V Novom Meste nad Váhom legendy spomínali na Podjavorinský okruh

Richard Karnok 1

V sobotu 29. apríla 2023 sa v Mestskom kultúrnom stredisku v Novom Meste nad Váhom stretli bývalí motocykloví pretekári, aby si zaspomínali na legendárny Podjavorinský okruh, ktorého história siaha až do roku 1952. Organizátorom stretnutia bol Maroš Slovák z Nového Mesta s priateľmi, ktorý je od svojho detstva milovníkom pretekov cestných motocyklov.

Slovákovi sa podarilo na stretnutie prilákať ozajstné legendy československého motocyklového športu, keď na miesto prišli: Peter Baláž, Bedřich Fendrich, Peter a Imrich Majorošovci, Jiří David, Jan Dobiáš, Kamil Hrušecký, Miloš Sedlák, Jiří Král, Dalibor Žiška a Stanislav Klátil, Jindřich Štěpánek, Marián Kročka, Milan Šobáň, Bohuš Ferianec a Kvetoslav Samák, na miesto však prišli aj ďalší pretekári, ktorí kedysi na starom Podjavorinskom okruhu jazdili. S organizovaním podujatia pomohol aj bývalý pretekár a milovník histórie Lukáš Bělič, ktorý podobné stretnutie zorganizoval vlani v Moravanoch.

Som rád, že som mohol toto stretnutie uviesť, hoci pri uvedomení si toho, aké osobnosti sú v sále, a že práve v roku 1979 som sa na Podjavorinskom okruhu do pretekov zamiloval, som sa dojatím rozplakal. Som šťastný, že som mohol byť súčasťou tohto jedinečného sobotňajšieho stretnutia.

Po príhovore Maroša Slováka, v ktorom zmapoval históriu a spomenul najdôležitejšie osobnosti histórie okruhu, nasledovali otázky na vzácnych hostí, pričom do besedy sa zapojili aj prítomní diváci. Po skončení besedy pretekári absolvovali v autobuse spoločné kolo po trati Podjavorinského okruhu a zastavili sa pri pamätníku Jiřího Bursu uctili pamiatku tohto pretekára, ktorý na okruhu v roku 1975 zahynul…
Na záver ešte účastníci viedli mnoho debát pri chutnom pohostení, ktoré pre nich pripravili organizátori.

Dovoľte mi vyjadriť organizátorom na čele s Marošom Slovákom obrovskú vďaku za krásne stretnutie, ktoré určite nebolo jednoduché zorganizovať, ale prebehlo na vysokej úrovni a myslím, že v prítomných zanechalo prekrásne zážitky. Vďaka za krásne fotografie v galérii patrí Lukášovi Běličovi.

Richard Karnok

Jeden komentár k článku “V Novom Meste nad Váhom legendy spomínali na Podjavorinský okruh

  1. Skvelá akcia, ďakujeme Marošovi, Lukášovi… všetkým, bolo to výborné organizované, mnohých „chlapcov“ som nevidel osobne roky. Klobúk dole

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *