Stanislav Klátil oslávil osemdesiat rokov

Richard Karnok 3

Dňa 5. januára oslávil významné životné jubileum, 80 rokov, bývalý motocyklový pretekár Stanislav Klátil. Český jazdec, ktorý bol vďaka svojím výborným výsledkom populárny aj u nás na Slovensku, kde neraz obsadil umiestnenia na pódiu, bol jedným z najdlhšie aktívnych pretekárov, veď v majstrovstvách Československa absolvoval úžasných 28 sezón!

V roku 1982 na motocykli Jawa 250

Už ako 19-ročný potvrdil svoj veľký talent, keď v československom šampionáte obsadil výborné tretie miesto v konečnom hodnotení triedy 175 cm3. Od roku 1960 sa potom pravidelne zúčastňoval vtedajších spoločných majstrovstiev, pričom od polovice 60. rokov patril do úzkej špičky v triedach do 250 a 350 cm3. V roku 1967 skončil celkovo tretí v 250-kach a piaty v 350-kach, o rok neskôr si výsledky v týchto triedach vzájomne otočil, pričom sa tešil aj z víťazstva v pretekoch triedy do 350 cm3 vo Velkom Meziříčí.

V majstrovstvách Československa vybojoval mnoho umiestnení na stupňoch víťazov nielen v jednotlivých pretekoch, ale aj v celkovom hodnotení.
Najúspešnejší bol rok 1973, kedy skončil celkovo druhý v triede štvrťlitrov za neporaziteľným Bohumilom Stašom.

Na Jarnej cene Brna 2016 spolu s Bohumilom Stašom

V prvej polovici 80. rokov sa spolu s ním na podujatiach začal objavovať aj jeho syn Stanislav mladší, no obaja po niekoľkých rokoch spoločného putovania po okruhoch svoju kariéru ukončili. Stanislava Klátila môžete na pretekoch stretnúť aj v súčasnosti ako diváka, ktorý sa rád stretne so svojimi bývalými súpermi a kolegami. Jeho láska k motocyklom proste pretrvala dodnes.

Redakcia portálu Moto-cup.sk praje pánovi Klátilovi do ďalších rokov života veľa zdravia a mnoho ďalších motocyklových zážitkov!