Pohľad do minulosti: časopis Retro Moto 90

Richard Karnok 1

V súčasnej internetovej dobe je pre mladších fanúšikov asi nepredstaviteľné, ako ťažko sa v minulosti získavali informácie zo sveta cestných motocyklových pretekov.

Jedno z prvých čísel časopisu Retro Moto 90 z roku 1991. K neuvereniu je, že na snímke je Petr Zářecký, áno presne ten, ktorý tento rok v septembri zvíťazil na Slovakia Ringu...
Jedno z prvých čísel časopisu Retro Moto 90 z roku 1991. 

Podrobnejšie som začal informácie o pretekoch vnímať v čase, keď som sa naučil čítať, teda na začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia. To bol u nás v plnom rozkvete socializmus a informácie zo zahraničia sa dali získať predovšetkým z dostupných domácich časopisov a tí, ktorí sme mali viac šťastia, sme mohli sledovať aspoň nekvalitný, starým režimom rušený signál napríklad rakúskej televízie, kde sa z času na čas buď záznamy, alebo aj priame prenosy objavovali.

V tom čase som presne vedel, kedy sa v stánku poštovej novinovej služby objaví nové číslo týždenníka Svět motorů, dvojtýždenníka Stop, či mesačníka Motor – motoristická současnost, kde sa dali dozvedieť podrobnejšie informácie. Ak som v rakúskej ORF nestihol zaregistrovať mená víťazov poslednej Veľkej ceny, tak som sa to dozvedel s viac ako týždňovým odstupom práve vo Světe motorů. Časopisy sa doma kopili a ja som si z nich každý rok povystrihoval všetky články o pretekoch a vytváral si tak akoby vlastnú ročenku. Keďže som každý článok prečítal často aj desaťkrát, niečo sa mi poukladalo v hlave a nedávno som si uvedomil, že o vtedajšej ére pretekov mám v pamäti uložených oveľa viac informácií ako o súčasných pretekoch, kedy je síce informácií mnohokrát viac, ale práve preto často cezo mňa len „prefrčia“ 🙂

Vedel som, že v tej dobe v zahraničí vychádzali časopisy venované špeciálne pretekom cestných pretekov, ale pre naše pomery to bolo len niečo z krajiny snov. Prišla nežná revolúcia a s ňou zmeny, ale chvíľku všetko bežalo po starom, teda až nato, že sa Svět motorů rozdelil na dve redakcie a v roku 1990 sa informácie zháňali ešte ťažšie. V predajniach so zahraničnou tlačou sa síce objavil nemecký časopis Motorrad, ale za pre mnohých vysokú cenu, navyše nie každý ovládal nemecký jazyk. Dodnes si pamätám, ako som sa začiatkom roka 1991 v časopise Motor dočítal o novom časopise, mesačníku Retro Moto 90, venujúcom sa výhradne cestným pretekom a na tam uvedenej adrese som si ho okamžite objednal. Ťažko opíšem pocity, ktoré som zažíval, keď sa raz v schránke objavila obálka formátu A5 a vo vnútri sa ukrýval dlho očakávaný poklad 🙂 Podobne som to prežíval vždy, keď prichádzali nové čísla.

Vizáž časopisu sa postupne menila, no zásadné zmeny nedovolila finančná situácia
Vizáž časopisu sa postupne menila, no zásadné zmeny nedovolila finančná situácia

Nie, nejednalo sa o nejaký plnofarebný dizajnovo mimoriadne vydarený časopis, ale to som ani neočakával. Zrazu som mal v rukách ucelené aktuálne informácie z môjho obľúbeného športu a to od Majstrovstiev sveta až po domáci šampionát a prebory, plus články o technike a histórii. Slovo aktuálne dnes, v dobe internetu, kedy sa čerstvé správy do celého sveta dostanú behom niekoľkých sekúnd, znie možno prehnane, ale v tých časoch malo slovo aktuálne skutočne celkom iný význam. Vôbec mi nevadili čiernobiele fotografie a ani iné nedostatky, najdôležitejší bol obsah. A môj mozog mohol začať nasávať nové informácie a aj v tomto prípade to platí, že mnohé z nich v ňom mám uložené dodnes. A ak nie celkom, viem si ich práve v starých číslach Retro Mota, ktoré mám pochopiteľne odložené doteraz, vyhľadať.

Vydavateľom časopisu Retro Moto 90 bol motocyklový nadšenec Jiří Havránek z Brna, presnejšie z mestskej časti Bystrc, ktorý bol inak zamestnaný v mestských záhradníckych službách. Spolu s ním za týmto časopisom stáli skvelí redaktori a fotografi venujúci sa súčasnosti a histórii pretekov, ako Josef Starý, Jan Vítovec, Jan Lahner, Miroslav Melusin, Zdeněk Geisler, Jiří Karban, Tomáš Vajda, Tomáš Brzák, Milan Linka, Ing. Tomáš Gescheidt a niekoľkí ďalší, pričom medzi nimi boli aj prispievatelia zo Slovenska, Ing. Rudolf Mladý a Jozef Jurák a v roku 1995 sa tu objavil aj môj prvý oficiálny žurnalistický počin 🙂 Niektorí z uvedených ľudí a rovnako vydavateľ pán Havránek už žiaľ nie sú medzi nami, no s mnohými sme sa našli po rokoch na internetových portáloch a pre mňa je potešením stretávať sa s nimi opäť, či už priamo na pretekárskych podujatiach, alebo aspoň virtuálne na internetovom priestore predovšetkým pri spomienkach na časy minulé.

Časopis Retro Moto 90 nevychádzal vo veľkom, náklad bol doslova len pár stoviek kusov, nerozširovala ho hromadne ani žiadna novinová služba a vydavateľ tým pádom neustále bojoval o prežitie svojho diela, z času na čas vyšlo dvojčíslo a my, ktorí sme boli odberateľmi, sme neustále tŕpli, kedy príde jeho koniec… Aj napriek tomu bol časopis niekoľko rokov oficiálnym tlačovým médiom Športovej komisie cestných pretekov motocyklov Českej motocyklovej federácie.

Neskôr pribudla farebná obálka
Neskôr pribudla farebná obálka

Už len ťažko si dnes niekto dokáže predstaviť, že vydavateľ nemal niekoľko rokov ani telefónnu linku, na ktorú musel dlhý čas čakať a dohadovať sa s ním dalo len prostredníctvom listov, či korešpondenčných lístkov. Ale práve o to viac sme si vážili, že časopis Retro Moto máme.

V druhej polovici 90. rokov sa stal vydavateľom časopisu v súčasnosti známy motocyklový žurnalista Jaromír Havránek, ktorý mal však s predchádzajúcim majiteľom spoločné len priezvisko (nešlo o rodinného príslušníka pána Jiřího), pribudli aj noví spolupracovníci a skúsili rozbehnúť časopis do vyšších sfér napríklad aj prechodom na tradičný formát A4, kriedový papier, ale postupom času sa ukázalo, že utiahnuť vydávanie Retro Mota už bude nad sily zúčastnených. Tento skvelý časopis tak zostal v spomienkach a archívoch nadšencov, ktorí sa už o pár rokov neskôr presťahovali na spomenuté virtuálne prostredie internetu, ktorého možnosti sú síce doslova fantastické, no často je aj miestom osočovania sa, znevažovania jazdcov či fanúšikov navzájom…

V čase, keď časopis vychádzal, sa na trhu objavilo niekoľko ďalších časopisov, ako Motocykl, Supermoto, či slovenský Moto Fan, ale ani jeden nepodával toľko komplexných informácií z cestných pretekov, keďže boli zamerané predovšetkým na motocykle celkovo. Určite nielen pre mňa tak zostane časopis Retro Moto 90 krásnou a dôstojnou spomienkou na obdobie 90. rokov na domácej aj medzinárodnej scéne motocyklových pretekov.

Text: Richard Karnok
Foto: archív

Jeden komentár k článku “Pohľad do minulosti: časopis Retro Moto 90

  1. Veľmi dobre viem, o čom píšeš. Presne takto som to vnímal aj ja. Informácií bolo málo, preto ma potešila takáto možnosť. Super pripomienka zašlých časov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *