Piešťanské Zlaté stuhy 2015

Richard Karnok

Piešťanské Zlaté stuhy a Concours d´elegance 2015 (ročník 24.) boli opäť jedným z veľmi vydarených podujatí, ktoré tradične usporiadal VCC AMK Piešťany, Kúpele Piešťany, Mesto Piešťany, Asociácia historických vozidiel na Slovensku a samozrejme tiež firma HORNÁK, ktorej majiteľ je tiež predsedom VCC v Piešťanoch a Hlavným iniciátorom podujatia. V tomto ročníku sa zišlo opäť množstvo prekrásne zachovalých áut i motocyklov, bicyklov a aj stabilných hospodárskych strojov.

Historické vozidlá absolvovali propagačnú jazdu pešou zónou mesta, aby sa potom predstavili v plnej kráse v kúpeľnom parku a pred hotelom Thermia Palace. V priestoroch kúpeľov čakal na súťažiacich ako aj divákov bohatý program. Historické vozidlá boli rozdelené do dvoch kategórií a podľa výkonnosti absolvovali cieľové jazdy, na konci ktorých ich čakal obed a tiež zábavný program.

Okrem klasických historických vozidiel boli súčasťou akcie aj pretekárske historické autá a motocykle, ktorých jazdci mladších ročníkov, ale aj veteránske hviezdy a legendy 1. veľkosti, mali možnosť sa povoziť na skrátenom okruhu Ceny Slovenska na letisku. Túto časť organizoval za pomoci VCC Piešťany nestarnúci Peter Baláž. Okrem iných sa prišiel pozrieť Zaslúžilý majster športu Bohumil Staša s krásnou jednovalcovou 350 ČZ. Neštartoval na nej, čo už, kombinéza sa čím ďalej ťažšie oblieka. Ale Petra Baláža a Antonína Kružíka – bývalých továrenských jazdcov Jawy, neodradil ani tento problém a na skrátenom okruhu, kde bol z pneumatík vytvorený jeden retardér, svoje stroje, dvojtaktnú dvojvalcovú 250-ku, resp. štvorvalcovú 350-ku, k nášmu potešeniu riadne prevetrali v troch dvadsaťminútových jazdách.

Tiež Marián Kročka, syn slávneho otca Františka riadne preveril svojich dvoch Pionierov – Mustangov 50 ccm, ktoré podávajú pri minimálnych zmenách na podvozkoch i motore obdivuhodné výkony. Treba poznamenať, že ešte vo veku 82 rokov je pre Mariána otec veľkým pomocníkom a púšťa sa do vývoja nových valcov, zapaľovania a podobne. Nech mu to ešte dlho vydrží. Antoník Kružík priviezol zo sebou ešte jeden nádherný motocykel – ESO 500, ktoré patrilo tiež legende Václavovi Parusovi, častému účastníkovi podujatí v Piešťanoch (prajeme skoré uzdravenie).

Prekvapením bola aj skupina jazdcov s historickými motocyklami z Brna ako Rudge Ulster, Douglas, Excelsior, ktorí svojich 3x20minút odjazdili s obrovskou chuťou a vo vysokom tempe. Nechceli sme veriť vlastným očiam, čo tieto stroje vydržia. Tiež z rozhovoru vyplynulo, že skúsenosti zbierajú na anglických okruhoch ako napr. Tourist Trophy . Rovnako naše srdcia potešil zvuk Nortona 500 ccm z roku 1954, ktorého majiteľ sa tiež zúčastňuje pretekov v Anglicku a zbiera skúsenosti jazdecké i technické.

Mohol by som pokračovať výpočtom jazdcov a motocyklov na snímkach. Po absolvovaní jázd na letisku sa táto skupina presťahovala do krásneho a príjemného prostredia kúpeľného parku, aby boli k dispozícii zberateľom autogramov (sám som získal na svoju šachovnicu cenný autogram od Bohuša Stašu). Okrem motocyklistov odjazdili zopár kôl aj automobilisti: Marián Rajnoha, JUDr. Pavol Gallo, Friedl a ďalší.

Vďaka Peterovi Balážovi, Jankovi Hornákovi i ďalším, že sme mohli zažiť toto krásne a podarené podujatie.

Text a foto: Marian Bertoli