Osobnosti histórie na Veľkej cene v Brne

Richard Karnok

PLUS FOTO A VIDEO – Iste žiadnemu fanúšikovi motocyklového športu neušla výnimočnosť tohtoročnej brnianskej Veľkej ceny v tom, že uplynulo 50 rokov odvtedy, čo sa v Brne uskutočnili prvé preteky zaratúvané do seriálu Majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Organizátori preto pripravili spomienkové sprievodné podujatia s hviezdami minulosti, ktoré výborne podporili slávnostnú atmosféru tohto výročia. Slovenských fanúšikov iste potešila skutočnosť, že pozvaní boli aj slovenskí jazdci, ktorí písali spoločnú, federálnu, históriu cestných pretekov.

Už vo štvrtok sa v centre mesta predstavilo mnoho jazdcov z histórie spolu s niektorými súčasnými pretekármi svetového šampionátu. Okrem autogramiády sa osobnosti predstavili aj jazdou po uliciach centra Brna či už na motorkách alebo v historických vozidlách. Počas víkendu však bolo možné v paddocku stretnúť aj mnoho ďalších bývalých jazdcov a to je vždy špeciálnym korením brnianskej Veľkej ceny.

Mnohých z nich bolo možné stretávať počas celého víkendu aj priamo v areáli Masarykovho okruhu a nielen pre pamätníkov to boli silné zážitky. Veď Phil Read, Wayne Gardner, ale aj bývalí česko-slovenskí pretekári sú známi aj mladým fanúšikom, ktorí sa zaujímajú o históriu a poznajú ich z kníh či rozprávania svojich otcov. A tak podpis osobností z histórie mal pre mnohých často aj vyššiu hodnotu ako autogram od súčasných hviezd paddocku Grand Prix.

Stretnutie s hviezdami čias minulých malo vyvrcholenie počas čestnej jazdy priamo po okruhu pred nedeľnými pretekmi pred zrakmi viac ako 100 tisíc návštevníkov! Dovolím si tvrdiť, že to boli špeciálne emócie nielen pre fanúšikov okolo trate, ale aj pre samotných bývalých pretekárov.

Ťažko ale atmosféru priblížia slová, oveľa lepšie to dokáže nasledujúca fotogaléria, v ktorej aj priamo pod fotkami nájdete ich opis. Pod galériou je potom 15-minútové video.

Text: Richard Karnok
Foto: Automotodrom Brno, Robert Sobčák, Jaroslav Brzobohatý a autor