Opustil nás Ernest Korčák…

Richard Karnok 19

Deň pred 84. narodeninami, 14. februára 2013, dotĺklo srdce jednej z najväčších osobností histórie slovenského cestného motocyklového športu, pretekárovi Ernestovi Korčákovi…

Začiatok jeho pretekárskej aktívnej dráhy siaha k roku 1949, keď s motocyklom NSU stál na štarte v Trnave. Napriek tomu, že sa stal neodmysliteľnou súčasťou rodiny okruhových športovcov, cesta k úspechom nebola vôbec jednoduchá. Oporou mu bola celá rodina  – manželka, dcéra Viola aj synovia Zdeno a Vilo, všetci žili do slova a do písmenka motorkami. Pôvodným povolaním automechanik sa vyučil u p. Blažka, ktorého syn pretekal a to bola zrejme aj motivácia skúsiť to sám.

Prvý veniec si priniesol z Bratislavy, niekedy okolo roku 1955. Čoskoro prišlo obdobie jeho úspechov, ktoré mu vyniesli štyri tituly Majstra Slovenska a veľké počty vavrínov za miesta na stupňoch víťazov. V tej dobe bol aj účastníkom federálneho šampionátu, štartoval na medzinárodných pretekoch v Hořiciach, Těrlicku, Piešťanoch, Prievidzi a v Maďarsku, ale jeho TOP bolo 17. miesto pri Grand Prix ČSSR v Brne v roku 1970 a 18. v roku 1971.
Sedlal motocykle v triedach 125, 250 a 350 ccm, či už ČZ OHC, Jawy a Yamahy, často s vlastnými úpravami a vylepšeniami. Mechanikov mal synov Vila a Zdena, a práve Zdeno neskôr sám osedlal motocykle a s dobrými výsledkami jazdil M-SR.

Vyše tisícka štartov priniesla Ernestovi všetko, čo s tým chodí – stupne víťazov, ale aj poruchy a pády, viackrát s vážnymi zraneniami. Preto sa aj niekoľkokrát nechal v tej dobe počuť, že „táto sezóna je určite poslednou“, ale prišla jar, s ňou nové termíny a zase sadal do sedla motocykla. Akosi nedokázal bez pretekov žiť, prirovnával to, ako keby mu niekto chcel zobrať hračku.
Ako obľúbenú trať uvádzal bez uvažovania Kopčany. Síce bývajúci v Holíči, ale tu bol doma, pred kamarátmi, čo malo svoje čaro. Rád spomínal na súperov, ako Baláž, Mitošinka, Majorošovci či Srna.

Jeho posledným štartom boli preteky v Kněžpoli, kde mal vážnu haváriu. Napriek tomu s úsmevom spomína na miestnu partiu kamarátov, ktorí mu poslali domov „faktúru“ za predčasný zber jabĺk po jeho náraze do stromu. Po vyliečení sa už ale na štart nepostavil.
Oficiálnu rozlúčku s kariérou mal 17.6.1984 pri II. ročníku pretekov v Holíči, keď mu tisícky divákov pri čestnom kole tlieskali a ďakovali za nezabudnuteľné chvíle, ktoré im svojim účinkovaním na okruhoch počas jeho dlhej aktívnej kariéry ponúkol.
Motorky zostali jeho láskou do posledných chvíľ života, keď sme sa s ním mohli stretávať na pretekárskych podujatiach nielen ako s divákom, ale sprevádzal aj svojho vnuka Borisa na pretekoch MiniMoto.

Česť jeho pamiatke!

19 komentárov k článku “Opustil nás Ernest Korčák…

 1. Úprimnú sústrasť a česť jeho pamiatke!
  František Kročka a Marian Kročka s rodinou

 2. Nebol si mojim krsnym a predsa si nim bol.Mala som Ta velmi rada a ked sa na nas pozeras tam zhora vedz ze nam vsetkym budes velmi chybat.Spominam na Teba s laskou.Cest Tvojej pamiatke! RIP
  Silvia Škojecova_Plešová

 3. som rád,že som ho mohol poznať a byť s ním na pretekoch asi 25 rokov. Úprimnú sústrasť BORISOVI a všetkým čo ho mali radi
  Majoroš Peter

 4. Ernestko, bol si velky pretekar a aj CLOVEK. Nikdy nezabudneme… uprimnu sustrast celej rodinke Korcakovcov
  Rudo Mlady s rodinou

 5. Česť jeho pamiatke! V svojej branži bol osobnosť a zaslužil si dostať čestné občianstvo Holíča skorej ako Peter Baláž z Hlohovca. Ale to je klasika, že Holíč si neváži vlastných ľudí, čo v živote niečo dosiahli osobne ale aj v reprezentácii mesta.

 6. Bolo nám cťou zdielať s vami krásne zážitky a dramatické chvíle na pretekárskych okruhoch v dobách vašej motoristickej kariéry. Česť vašej pamiatke.
  Fan road racing.

  1. Ahoj Boris,
   viem co dedo pre Teba znamenal a vedz ze pre nas vsetkych.Bol to uzasny clovek,ktory si zasluzil nasu lasku za svojho zivota plneho motoriek,dymu a zavodov.A teraz ked od nas odisiel si zasluzi nase spomienky.Citim s Tebou aj so Zdeninom.Vas smutok zdielam spolu s Vami a vsetkymi ktory ho mali radi.
   Silvia Škojecova ml.-rodina zo Senice

 7. Mal som tú česť stretnúť sa s Vami na trati, boli ste skvelý učiteľ a kamarát, vďaka za všetko.
  Česť Vašej pamiatke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *