Oldtimer Grand Prix Schwanenstadt 2023

Richard Karnok

PLUS GALÉRIA – Už po trinásty raz sa v rakúskom Schwanenstadte uskutočnila Oldtimer Grand Prix, ktorej sa pravidelne zúčastňujú aj hviezdy histórie motocyklových veľkých cien. Na mieste sa predstavilo vyše tristo pretekárov a organizátori museli už niekoľko mesiacov pred podujatím zastaviť registráciu. Osem tisíc divákov si počas dvoch slnečných a teplých dní rozhodne prišlo na svoje. Atmosféru vám iste priblíži aj bohatá galéria a krátke video pod článkom.

Marco Lucchinelli

Aj tentoraz mala na mieste zastúpenie redakcia portálu RoadRacing.sk. K Mariánovi Zemanovi, ktorý navštívil podujatie už po piatykrát, som sa tentoraz pridal aj ja. Už niekoľko rokov je mojou túžbou navštíviť práve stretnutia s hviezdami, ktoré písali históriu motocyklových MS, a ktoré som obdivoval od svojich detských čias. Najväčšími osobnosťami tohtoročnej Oldtimer GP boli majster sveta pollitrov z roku 1981 Talian Marco Lucchinelli, sedemnásobný šampión sajdkár Rolf Biland s Kurtom Waltispergom (6 titulov), štvornásobný majster sveta a šesťnásobný víťaz svetového pohára sajdkár Steve Webster, 17-násobný víťaz Tourist Trophy IOM na sajdkáre Dave Molyneux, domáci majster sveta sajdkár z roku 2001 a trojnásobný víťaz TT Klaus Klaffenböck so spolujazdcom Christianom Parzerom, majster sveta sajdkár z roku 2021 Markus Schlosser, vicemajster sveta Superbike z roku 2003 Španiel Ruben Xaus, testovací jazdec HRC v MotoGP a vicemajster sveta Moto2 z roku 2011 Nemec Stefan Bradl a mnohé ďalšie hviezdy predovšetkým z nemecky hovoriacich krajín, Stefan Prein, Christian Zwedorn, Peter a Philipp Oettlovci, Andreas a Maximilian Koflerovci, Michael Ranseder, Christian Kellner, Lothar Neukirchner, Mühlfried Minich, či z piešťanskej Ceny Slovenska známy Rakúšan Sepp Doppler (víťaz ročníkov 1988 a 1989). Aj mimo pretekárskej trate sa v zákulisí objavili známe tváre aj z našich tratí, Sigi Minich, Engelbert Neumair, Josef Hutter či Harald Bartol.

Biland / Waltisperg

Organizátori ponúkli divákom a pretekárom množstvo jázd, pričom dvoje nedeľné preteky boli hodnotené na pravidelnosť a poradie bolo určené podľa zrátania časov z oboch jázd. Motocykle boli zoradené podľa vekových kategórií, nechýbala trieda legiend a sajdkár. Napriek tomu, že sa to na príjazdovej a odjazdovej úzkej ceste neustále hemžilo divákmi a motocyklami, neprichádzalo ku žiadnym konfliktom, pretože z každého zúčastneného doslova žiarila radosť z krásnych stretnutí, vône spáleného benzínu a rôznorodého revu motorov. Vidieť naživo hviezdy minulosti sa motocyklovému fanúšikovi nenaskytne každý deň a priznám sa, že byť konečne v blízkosti legendárnych Bilanda a Waltisperga, ktorým som od detstva držal palce a mohol sa s nimi aspoň kratučko porozprávať, ma dojalo k slzám…

Ani jedna z hviezd neodmietla fotografiu, podpis, či krátky rozhovor. Diváci mali navyše možnosť pozrieť si jazdy z rôznych častí okruhu, keďže pomedzi jazdenie sa mohli presúvať pripravenými shuttle busmi na iné miesta. Vynikajúcu prácu odviedli komentátori, ktorí pripravili s pretekármi aj zaujímavé rozhovory. Okrem pretekov na zúčastnených jazdcov čakali aj jazdy legiend, kedy sa po trati pohybovali všetci jazdci pomalou rýchlosťou bez prilieb a zdravili nadšených divákov.

Organizátori z MSV Schwanenstadt odviedli vynikajúcu prácu a zaslúžia si obrovský obdiv a poďakovanie. Keďže sa tamojšia Oldtimer GP koná raz za dva roky, na ďalšie pokračovanie si budeme musieť počkať. Ale pokiaľ zdravie dovolí, tak tam rozhodne nebudeme chýbať.

Ďakujem Mariánovi Zemanovi za to, že tak trpezlivo čakal na to, že sa raz spolu na takéto podujatie vyberieme 🙂 Vyšlo to a ja mám z toho veľkú radosť!

Text: Richard Karnok
Foto: Marián Zeman a Richard Karnok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *