Oldtimer GP Schwanenstadt je miestom stretnutí motocyklových legiend

Marián Zeman

PLUS GALÉRIA – Milovníci jednej stopy a vône spáleného ricínu sa už tradične po dvoch rokoch schádzajú u našich juhozápadných susedov pri príležitosti konania Oldtimer Grand Prix historických športových a pretekárskych motocyklov a sajdkár v rakúskom Schwanenstadte.

Na našom portáli sme vám priniesli fotogalériu z posledného ročníku 2018, na ktorom sa v hlavnej úlohe okrem 15-násobného majstra sveta Giacomo Agostiniho predstavil aj majster sveta 500viek z roku 1987 Wayne Gardner, pri svojom debute ako sajdkárovy spolujazdec.
Priaznivcom histórie a krásnych spomienok prinášame pár riadkov o tomto nádhernom podujatí a fotogalériu z ročníkov 2014 a 2016. Fotogalériu z roku 2018 nájdete po kliknutí sem… 

Organizátori miestneho MSV Schwanenstadt, ktorý minulý rok oslávili 50tku týmto úspešne nadviazali na bohatú históriu motocyklových pretekov na trati Oberndorf-Schwanenstadt.
Víťazom 1. ročníka v roku 1969 v triede 50 cm³ bol domáci Harald Bartol, ktorý triumfoval aj v nasledujúcich troch ročníkoch po sebe a neskôr pridal aj ďalšie víťazstva v rôznych kubatúrach. V roku 1971 sa divákom po prvýkrát predstavili aj veľmi obľúbene sajdkáry.
Schvanenstadt postupne navštívili legendy ako Klaus Enders/Ralf Engelhardt, Siegfried Schauzu/Wolfgang Kalauch, Ralf Steinhausen/Josef Huber, Egbert Streuer/Bernd Schnieders, a mnohí ďalší…. Výnimkou nie je ani najúspešnejší sajdkárista,7-násobný majster sveta Rolf Biland, ku ktorému sa ešte vrátime.

Dieter Braun, Henk van Kessel, Toni Mang, Alberto Pagani, Jack Middelburg, Tom Herron, Kork Ballington, Patrick Fernandez, Gregg Hansford, Boet van Dulmen, Eugenio Lazzarini, Janos Drapál, Paolo Pileri, Pier Paolo Bianchi písali históriu medzinárodných pretekov v Hornom Rakúsku a aj keď sa nedá spomenúť všetkých, svedčí to o veľkej popularite tohto podujatia.
Veľkej obľube divákov sa tu vždy tesil aj náš Peter Baláž či iní československí pretekári.
Rakúšania boli v minulosti častými hosťami na našich okruhoch, či už Edi Stollinger, August Auinger, Herbert Zwickl, Johann Parzer, Karl Auer, Thomas Bacher, Engelbert Neumair, Andy Preining, Sepp Doppler, Josef Huter alebo Mühlfried Minich so svojim synom Siegfriedom.

Výborná organizácia, kolorit 2700m prírodnej trate zasadený do malebného prostredia vidieku a plne tribúny fanúšikov sú príznačné pre Oldtimer GP v dnešnej podobe.
Samozrejmosťou je kyvadlová doprava, ktorá vás nielen dopraví do dejiska podujatia, ale po skončení každých pretekov jednotlivých tried vám zastaví priamo pred tribúnou na trati, a tak máte možnosť presunúť sa aj na iné miesto počas celého dna. V momente, kedy autobus opustí trať, vyráža vpred nadupaný motocykel BMW vetrom a skúsenosťami ošľahaného maršala v žltej veste a za nim sa ako had vlní cele štartové pole.

Letmý štart, ale aj spoločná jazda všetkých zúčastnených na pravé poludnie po boku tých najväčších hviezd bez prilieb je zážitkom pre všetkých. Všetko funguje ako švajčiarske hodinky na ruke Rolfa Bilanda, ktorý je už „inventárom“ týchto pretekov. V roku 1973 tu dosiahol svoje prvé víťazstvo so spolujazdcom Fredy Freiburghausom a bol jednou z hviezd aj pri 9. Oldtimer GP 2014 so spolujazdcom Kurtom Waltispergom. Skvelu zostavu sajdkár dopĺňali domáci majster sveta z roku 2001, 3-nasobny víťaz z TT Isle of Man Klaus Klaffenböck, tentoraz so spolujazdcom Adolfom Hännim a takisto majstrovská britská dvojica Ben a Tom Birchallovci.

Hlavným magnetom bol ale 3-násobný majster sveta Američan Freddie Spencer s magickým číslom 19, ci už na motocykli Honda VF 750R Daytona alebo Honda AMA RC30. Fast Freddie si trať prezývanú aj ako „Hausruckring“ doslova zamiloval a prijal pozvanie aj na jubilejnú 10. Oldtimer GP 2016. Spolu s ním pricestovali aj 2-násobný majster sveta Carlos Lavado z Venezuely či prvý americky majster sveta Steve Baker.
Príjemným prekvapením bola Maria Costello z Veľkej Británie, prvá žena, ktorá má stupne víťazov z najťažšej trate na Isle of Man (3.miesto na Manx GP 2005), ale aj niekoľko strieborných replík z Manx GP ci bronzovú repliku z TT.

Čo je doma to sa počíta, a tak plejádu domácich pilotov Gerda Kafku, Franza Kaserera, Wolfganga Stropeka či Christiana Zwedorna v triede legiend doplnili víťazi oboch nedeľných jázd Karl Truchsess a Alfred Grossauer, ktorí sú inak trebárs aj celkovými víťazmi medzinárodných majstrovstiev Českej republiky Boby Motion Open 1996 v triede superbike, resp. supersport.

Tohtoročná 12. Oldtimer GP je zatiaľ naplanovana na 5.-6. september 2020.

Text a foto: Marian Zeman

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *