Ladislav Šolc oslavuje 75. narodeniny

Richard Karnok 1

Dnes oslavuje svoje 75. narodeniny trojnásobný majster Slovenska, žijúca košická legenda a žiak Tibora Delimana, Ladislav Šolc.

Začiatkom 60. rokov začínal na motokárach, ale rýchlo prešiel na dve kolesá a k motokrosu. Terénnym pretekom sa venoval aj počas vojenskej služby, ale zdravotné problémy mu v kariére terénneho jazdca zabránili.
Keďže veľa času trávil v blízkosti vynikajúceho jazdca Tibora Delimana, bolo len otázku času, kedy skončí pri cestných pretekoch. Na svoj prvý štart sa postavil v roku 1970. Vyzbrojený technickými vedomosťami ktoré pochytil od Delimana a s pomocou ďalšieho bývalého košického jazdca a konštruktéra Jozefa Hegedusa, dobré výsledky nenechali na seba dlho čakať. Jeho snaha bola korunovaná v rokoch 1978, 81 a 82 titulmi Majstra Slovenska v triede 50 cm³.

Bol výraznou postavou aj na majstrovstvách Československa v kubatúrach 50 a 80 cm³, v ktorých sa pravidelne umiestňoval v top ten.
Počas svojej kariéry jazdil v triedach 50, 80, 125, 175, 250 a 350 cm³ na motocykloch Jawa, ČZ, AHRA, MZ, Kreidler, Honda a Casal. S prípravou motoriek mu pomáhal p. Toryský a mechanici Laco Karaffa a Viktor Havlina, s ktorými sa za tie roky na všetky preteky z východu republiky nalietali až až.
Po skončení aktívnej kariéry v r. 1992 sa začal venovať renovácii veteránov, ale v r. 2007 sme ho opäť mohli vidieť v sedle pretekárskeho stroja, no už medzi oldtimermi na MZ 125. Medzi veteránmi jazdil do svojej sedemdesiatky na strojoch MZ 125, ČZ 175, Jawa 250 Junior a Kreidler 50.

Motocyklami ale žije stále, nevynechá ani jedny preteky MotoGP a je veľkým fanúšikom Valentina Rossiho.

Laci, všetko najlepšie a veľa zdravia Ti prajú Tvoji kamaráti!

Jeden komentár k článku “Ladislav Šolc oslavuje 75. narodeniny

  1. Lacko prajeme ti vsetko naj hlavne vela zravia a este vela uspechov to ti praje cela nasa banda .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *