K videu z pretekov v Nitre z roku 1955

Richard Karnok

Nedávno sme na portáli Moto-cup.sk zverejnili krátke video z motocyklových pretekov v Nitre z roku 1955, ktoré nám poskytol pán Ivan Michajlov (video sa opäť nachádza aj pod týmto článkom). Netrvalo dlho a zareagoval naňho Marián Bertoli, ktorého práve toto video primälo zalistovať vo svojom jedinečnom archíve a pripravil pre nás nasledujúci príspevok:

Reagujúc na video z Nitry 1955 som vzal do ruky dobovú fotografiu práve z týchto pretekov a začal nanovo pátrať, čo to ako bolo. A dopátral som sa k dosť podstatnej veci. Napadlo mi, že Ferko Kročka by si mohol pamätať na tieto preteky v Nitre a pomôže mi ešte identifikovať niekoho z jazdcov. Nemýlil som sa a moja radosť je o to väčšia, že Ferko spoznal na nej sám seba a doplnil ďalšiu podrobnosť.

Marián Kročka, Ferkov syn, mi napísal otcovu reakciu, keď uvidel fotku aj video: „To som ja! To bol posledný rok, čo som jazdil na Jawe 350 dvojvalec dvojtakt, ktorá mala otvorene výfuky, ako štvortaktný motocykel. Mal som číslo asi 13 a tie preteky som vyhral. Už na druhý rok som jazdil len 175. Na to nezabudnem, Lakatoš išiel predo mnou preteky triedy 175 a spadol a roztrhal jednu rukavicu a stratil ju. Rukavice boli moje a musel som si požičať. Srna bol vtom čase na vojne v Nitre. V 250 skončil s číslom 12 tretí. Dobre si pamätám aj na Parusa.“

Toľko Ferko Kročka. Tiež je možné v tabuľke výsledkov v Nitre z roku 1955 doplniť aspoň niektoré medná: Trieda do 250ccm: 1. Václav Parus(47), 2. Edo Bertoli (35); Trieda do 350 ccm: 1. František Kročka (13), 3. František Srna (12), toho času na vojne v Dukle Nitra. Keďže Václav Parus má dva vence, predpokladám, že vyhral aj triedu do 125 ccm. Vyzerá to, že štartoval už na novej ČZ 2xOHC 125 ccm. Predmetnú fotografiu som uverejnil aj v „mojej“ knihe (Keď Edo Bertoli závodil) na strane 52, ale bez výsledkov, ktoré som nevedel.

Marián Bertoli

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *