Holíč sa vydaril na jednotku

Richard Karnok 10

V. ročník pretekov v Holíči ja za nami. Osobne si myslím, že žiadne preteky v poslednom období na Slovensku neboli sledované podrobnejšie, ako práve tieto, nakoľko trať viedla ulicami mesta. Mesto Holíč už po piatykrát hostilo výkvet oldtimerov na podujatí započítanom do Európskeho pohára UEM v pretekoch motocyklov a sidecarov na pravidelnosť.

Výsledky nájdete pod článkom, takže temer stovku pretekárov nemusíme predstavovať. Ale atmosféra bola doslova neopísateľná. Počasie v túto poslednú septembrovú sobotu tradične usporiadateľom prialo, a tak sa splnil sen Classic Clubu z Hlohovca na čele s Petrom Balážom a mestu Holíč pod vedením primátora Zdenka Čambala – tým najkrajším spôsobom odpovedať všetkým hľadačom negatívnych senzácií…

Po tréningových jazdách nasledoval úvod, ktorý vyrážal dych každému milovníkovi motocyklov. Iste si viete predstaviť, ako sme všetci sledovali so zatajeným dychom famózneho G. Sandroniho na Ducati Desmosedici Moto GP, s ktorou si tento milovník pretekov na Slovensku zajazdil aj v rámci tréningov s triedou Ducati-Cup! Prvú triedu odštartoval minister školstva p. Čaplovič (samozrejme pod odborným dohľadom Petra Baláža)  a „palce“ mu pri tom držali další vzácni hostia – exministri p. Uhliarik, p. Tomanová a ďalší.

Celkovo bolo zo všetkých zúčastnených pretekárov cítiť vlastnú „zodpovednosť“, a čo bolo pre mňa až temer neuveriteľné, počas celého dňa sme nezaznamenali ani jeden jediný pád!

Na štarte sme videli kategórie čiste „veteránskych“ tried A1, A2, O, C, D, B, Ducati Cupu a sidecarov. Všetko klapalo doslova na minútku presne, dve rudny tréningových jázd a poobedňajšie preteky odsýpali a duch mesta doslova dýchal festivalom krásy motocyklového športu.

Musíme podotknúť, že nič nebolo v prípravách ponechané náhode, pod vedením viceprimátora Rasťa Calatku perfektne fungovalo budovanie bezpečnostných prvkov, priestory pre divákov boli stavané s ohľadom na maximálnu bezpečnosť, pribudlo pár „zakázaných priestorov“, traťoví komisári boli vynikajúco fungujúca skúsená parta z miestneho Firerider klubu doplnená o traťových komisárov z Hoříc, poriadkovej služby sa na jednotku zhostili dobrovoľní hasiči z Holíča. Všetkým patrí naozaj vďaka.

Večer po pretekoch bolo slávnostné vyhodnotenie, kde primátor vyzdvihol športovú úroveň pretekov, vzdal úctu nešťastným obetiam nehody v NM… a po dekorovaní najúspešnejších zároveň zahájili večerný program – pivný festival mesta Holíč.

Pozn: čo dodať na záver….. všetci sme odchádzali šťastní a spokojní domov a verím, že početné publikum bolo nadšené zo všetkého, čo mohli na trati či v parkovisku vidieť. Ale…. napriek maximálnej snahe početných usporiadateľom  na rovinku za štartom vysúvali „senzáciechtiví“ jedinci pupkami pásku stále ďalej aby stáli „v prvom rade“, viacnásobne museli dosť dôrazne prosiť usporiadatelia…. nech cúvnu v záujme vlastnej bezpečnosti, neustále ich skoro menovite upozorňoval hlásateľ… a vrchol, postavili si ešte dve detičky pred seba (ako štít?). Naozaj bolo treba viackrát zasahovať… alebo na mieste výjazdu na trať si sadol na múrik dedo s vnukom, samozrejme v zóne viditeľne označenej ako nebezpečná, prosil ho riaditeľ pretekov, hasiči… a temer to vyzeralo na použitie polície alebo ukončenia pretekov… a práve takíto jednotlivci robia zbytočné vrásky a starosti a maria obrovské úsilie usporiadateľov…. našťastie 99,9% divákov boli úplne skvelí. Tým všetkým ďakujem.

Zámocký okruh 2012 – výsledky:

MM SR Oldtimer A1
MM SR Oldtimer A2 + Ducati Cup
MM SR Oldtimer B+D
MM SR Oldtimer C
MM SR Oldtimer E-sidecar
Preteky O-parada

Foto: Soňa a Peter Balážovci

10 komentárov k článku “Holíč sa vydaril na jednotku

 1. až na chybičku v texte – traťoví komisári boli skoro všetci z Holíča – členovia klubu Firerider Holíč.

  každopádne velké ďakujem všetkým ktorý sa podielali na tejto akcii a klobúk dole.

  Jura

  1. A kdo mal nastarosti trataku z Firerider?Vas mal na startosti hlavny tratak z kopčan z moto clubu kopčany.A neviem prečo to riešiš.

  2. Jura sorry, naozaj som to neskumal, mne bolo prezentovane, ze trataci su z Kopcian, Horicakov poznam osobne. Ale…FIRE RIDER !!! super super, diky, naozaj som bol po dlhej dobe kludnejsi na starte, ked som sledoval, ako fungujete, je to dobry pocit a normalne by som Vam rad podakoval osobne… cize vsetkym este raz: MAX VDAKA, vies, neviem ani, kto boli pani, co rano od 05:00 natahovali pasky a iste nas nemali radi, ked sme ich Eifelteam temer cele prerabali… ciza vdaka kazdemu za jeho prinos k podujatiu.

   aby som nespravil chybu nabuduce…kto mi mal povedat, ze ste Fire Rider? prepac, ale sledoval som asi vsetko, ale napisy na vestach mi usli… Ty si si vsimol, ze ja mam vlastny „Eifelteam“?…mozno tiez nie. :-))

 2. Letos jsem v Holíči nemohl být a dost mně to mrzí.Peter by si podporu určitě zasloužil.A vždycky rád potkám kamarády Ruda,Riška,Faja a další.A neukáznění diváci.To jsou ti,kteří svým chováním ohrožují samou podstatu závodění.Jak píše Rudo,naštěstí jich není tak moc.Klukům na Slovensku držím palce a vždycky se tam budu rád vracet.
  P.S. A tu nálepku si seženu 🙂

 3. Asi se budu opakovat, ale byly to jedny z nejhezčích závodů, co jsem letos jel. Až budu vzpomínat na sezonu 2012, budou mě hřát vzpomínky na Hořice, Brannou a Holíč … pořadí dávám, jak šly časově za sebou 🙂 Díky moc všem za to, jaké jste nám připravili závody. Bylo mi ctí i potěšením závodit v Holíči.

 4. chlapci ani neviete, ako krasne sa mavalo posledne kolo poslednych pretekov…:-). Vdaka vsetkym, trataci Nr.1, a velmi mila bola nenapadna nalepka, co vymiysleli chlapci spoza Moravy – podpora Petra, no super.
  Inak niektorym divakom by som fakt odporucil, ze ved maju tolko moznosti… v meste ide vlak, su stromy, voda, cize ak si chcu“pomoct“, mozu skocit pod vlak, alebo slucku, alebo bublinky…preco si vyberaju preteky? a ze „just budem porusovat“? no a rodicov s detickami vystrkovanymi pred seba na cestu, to je vrchol. Preco s takymi nerobi JOJ-ka anketu? Nastastie ich nie je tak moc… a ostatni si uzivame krasu kralovnej motocyklovych pretekov.

 5. Takisto som rád, že to dopadlo takto výborne, pochopiteľne ma mrzí, že som sa nemohol zúčastniť. O to viac som vďačný Rudovi Mladému za článok a Soni a Petrovi Balážovcom za SKVELÉ fotky!!! Teším sa o týždeň na Slovakia Ring!

 6. Super závody.Super diváci.Až na pár vyjímek z řad diváků,kteří nerespektují výzvy pořadatelů.To jsou Ti,kteří pak ze závodů dělají tragédie.Kvalitní organizace a pořadatelská služba(hasiči z Kopčan).Jěště jednou dík Petru Balážovi a jezdcům za pěknou sobotu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *